Porovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Tlak

Při výběru účinného antipyretického činidla může vyvstat otázka, zda je paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová (ASA) lepší. Oba tyto léky jsou používány pro symptomy chřipky a akutní respirační virové infekce: horečka a zimnice, syndrom bolesti, včetně bolesti kloubů a bolesti hlavy. Ale tyto léky mají různé aktivní složky, mechanismy ovlivňující tělo a kontraindikace jmenování.

Charakteristika paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Účinek kyseliny acetylsalicylové na tělo je závislý na dávce, tj. V závislosti na denní dávce se farmakodynamika léku liší. Příjem ASA v malých dávkách (od 30 do 325 mg) je předepsán pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, která mohou být vyvolána zvýšením srážlivosti krve. V této dávce ASA inhibuje syntézu tromboxanů, které zvyšují agregaci krevních destiček a vyvolávají výraznou vazokonstrikci.

Pro zmírnění bolesti a snížení tělesné teploty během horečky používejte průměrné dávky ASA (od 1500 do 2000 mg denně). Velké dávky léčiva (4-6 g) mají výrazný protizánětlivý účinek, protože ASA nevratně inaktivuje enzymy cyklooxygenázy (COX), inhibuje syntézu prostaglandinů a interleukinů.

Při dávkách vyšších než 4 g se zvyšuje urikosurický účinek ASA a při předepisování léčiva v malých a středních dávkách se vylučuje vylučování kyseliny močové.

Působení paracetamolu (acetaminophen), což je derivát para-aminofenolu, je také založeno na blokování enzymů cyklooxygenázy a inhibici syntézy prostaglandinů. Lék ovlivňuje pouze centrální nervový systém. Současně buněčné peroxidázy neutralizují účinek léčiva na COX, čímž oslabují jeho protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k tomu, že tvorba prostaglandinů není v periferních tkáních snížena, neexistuje riziko žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Pro léčbu bolesti hlavy u dospělého pacienta mohou být tyto léky předepsány současně, protože jsou součástí Citramonu (paracetamol + ASA + kofein) a dalších kombinovaných analgetik.

Srovnání léků

Obě léčiva jsou narkotická analgetika a patří do skupiny léčiv nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Nicméně, oni mají různou protizánětlivou aktivitu: Paracetamol - slabý, a ASA - prohlásil.

Podobnost

Léky mají antipyretický účinek. Tyto NSAID jsou široce používány v klinické praxi pro zastavení horečky a jsou vydávány v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jaký je rozdíl

ASK je nejúčinnější pro mírné somatické bolesti a pro syndrom revmatické bolesti. Navzdory výrazným antipyretickým a protizánětlivým účinkům na tělo se ASA nepoužívá v pediatrii vzhledem k vysokému riziku vzniku akutního selhání jater u dětí s virovou infekcí (Reyeův syndrom). Nelze použít lék v přítomnosti ulcerace sliznice stěn žaludku a dvanáctníku, stejně jako vysoké riziko vnitřního krvácení.

Paracetamol působí hlavně na centrální nervový systém, simuluje práci center bolesti a termoregulaci. Léčivo proto působí jako obecné analgetické a antipyretické činidlo. Slabá periferní protizánětlivá aktivita se může projevit pouze v případě nízkého obsahu peroxidových sloučenin ve tkáních (osteoartritida, akutní poranění měkkých tkání), ale ne u revmatických onemocnění.

Paracetamol je považován za bezpečný NSAID. Na rozdíl od kyseliny acetylsalicylové nezpůsobuje rozvoj Reyeova syndromu, nemá gastrotoxicitu a neovlivňuje agregaci krevních destiček. Proto se Paracetamol doporučuje při kontraindikacích kyseliny acetylsalicylové a jiných NSAID:

  • pacienti s bronchiálním astmatem;
  • osoby s anamnézou vředů;
  • dětí s virovými infekcemi.

Na rozdíl od ASA je Paracetamol součástí léků používaných v pediatrii a pro léčbu těhotných a kojících žen.

Co je levnější

Ceny drog jsou do značné míry závislé na výrobcích a dávkových formách. Považujeme-li tabletovou formu těchto léků v nejekonomičtějším cenovém rozpětí, jsou stejné: cena paracetamolu a ASA v dávce 500 mg balené v papírovém nebo blistrovém balení po 10 tablet je od 3 do 5 rublů.

Což je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Volba léku závisí na mnoha faktorech:

  • povaha onemocnění (kontraindikována při infekci ASK);
  • věk pacienta (Paracetamol je předepsán pro dítě);
  • cíle léčby (snížení tělesné teploty nebo krevních sraženin, zmírnění bolesti nebo zánětu).

Pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění se používá ASA, která v malých dávkách snižuje agregaci, adhezi krevních destiček a tvorbu trombů inhibicí syntézy tromboxanu A2 v destičkách. Paracetamol nemá takové vlastnosti.

Užívání léků proti bolesti by mělo brát v úvahu povahu bolesti. Pro revmatické bolesti a poškození periferní tkáně není paracetamol účinný, protože jeho účinek je omezen na centrální nervový systém. V takových případech je lepší použít ASC.

Pokud je potřeba zmírnit zánětlivý proces, použití ASA poskytne výraznější účinek.

Při teplotě

Jako antipyretika jsou obě léčiva poměrně účinná, ale účinek kyseliny acetylsalicylové se vyskytuje dříve, než účinek paracetamolu. Pokud je pyretická teplota způsobena virovou infekcí, je Paracetamol podáván k odstranění vedlejších účinků z jater. Snížení vysoké teploty u dětí s nachlazením předepsaných léků obsahujících paracetamol (dávkování by měl předepisovat lékař s přihlédnutím k věku).

Může být paracetamol nahrazen kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol je předepisován ke snížení horečky během horečky. Pokud je vyžadován rychlejší výsledek, doporučujeme jej nahradit ASK. S hypotermií způsobenou virovou infekcí neplatí salicyláty: mohou vyvolat akutní selhání jater.

Jako analgetikum je Paracetamol účinný při léčbě bolesti hlavy, bolesti zubů, migrény nebo neuralgie. Pro úlevu od bolesti spojené s revmatickými bolestmi a lézemi periferních tkání je lepší použít ASA. Je třeba mít na paměti, že u revmatoidní artritidy tyto léky ovlivňují pouze symptomy onemocnění. Nejsou schopny zastavit vývoj procesu, způsobit remisi a zabránit deformaci kloubů. Paracetamol i salicyláty mohou pouze zmírnit stav pacienta.

Pokud potřebujete odstranit zánět, příjem paracetamolu nepomůže. Použití salicylátů v tomto případě je účinnější.

Hlavním důvodem pro odmítnutí paracetamolu je jeho hepatotoxicita. U pacientů s rizikovými faktory (například po dlouhodobé léčbě léky indukujícími jaterní enzymy, infekcí HIV nebo po dlouhém období hladu) může použití ≥ 5 g paracetamolu způsobit poškození jater.

Při náhradě paracetamolu přípravkem ASA je třeba vzít v úvahu, že salicyláty mají mnoho přísných kontraindikací, jako jsou:

  • hemoragická diatéza;
  • hypoprotrombinémie;
  • aneuryzma aorty;
  • eroze nebo vředy v gastrointestinálním traktu v akutní fázi;
  • krvácení do zažívacího traktu;
  • „Aspirinová triáda“: intolerance na salicyláty, nosní polypy a bronchiální astma;
  • anamnéza alergie na ASA (kopřivka, rýma);
  • hemofilie;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitamínu K;
  • selhání jater, ledvin nebo srdce;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Reyeův syndrom;
  • dětský věk (do 15 let);
  • I a III trimestry těhotenství;
  • období laktace;
  • přecitlivělost na ASK.

Paracetamol nelze použít, pokud je člověk nemocný alkoholismem. U pacientů s alkoholickým poškozením jater se zvyšuje riziko hepatotoxického účinku tohoto léku. V tomto případě se doporučuje léčba jinými NSAID, včetně salicylátů.

Při výměně léků je třeba vzít v úvahu i další léky. Aby se snížila pravděpodobnost vedlejších účinků a komplikací komorbidit, je nutné se poradit s lékařem dříve, než tak učiníte.

Recenze

Lékaři

R.I. Karpov, urolog: "Paracetamol je účinným antipyretickým lékem s minimem vedlejších účinků. Má také analgetické vlastnosti. Paracetamol se používá v pediatrii a je předepisován pro pacienty s těhotenstvím. Je třeba dbát na to, aby byl přípravek podáván v kombinaci s antikonvulzivami - je nutné neustálé monitorování Nepodporuji jmenování salicylátů jako antipyretika nebo analgetika, protože existuje riziko poškození stěn gastrointestinálního traktu nebo vnitřního krvácení.

I. Popova, flebolog: „Obě léčiva ze skupiny antipyretik dobře snižují pyretickou teplotu u febrilních syndromů, aniž by ovlivňovaly normální tělesnou teplotu. Paracetamol je vhodnější než ASA. Je vhodný pro použití ve všech věkových skupinách. V pediatrii se používají suspenze a rektální čípky. V osobní praxi jsem se po užití Paracetamolu nestýkal s nežádoucími účinky a často se setkávám s kontraindikacemi užívání ASA. Soudruh v lékárnách. "

Pacientů

Olga, 38, Kazaň: „Neužívám ani ASA ani Aspirin, protože trpím gastritidou. Paracetamol si koupím v lékárničce, protože jsem testoval jeho účinnost a bezpečnost v praxi. Mám lék snižující horečku pouze při 39 ° C. ne déle než 10 minut po užití pilulky Účinek trvá dlouhou dobu, v mém případě asi 5 hodin.Jedinou nepříjemností je nadměrné pocení, které doprovází pokles teploty.

Porovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Mnoho lidí se obává, zda by měl být zvolen paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Oba jsou mezi protizánětlivými léky.

Stejné nebo ne?

Kyselina acetylsalicylová - hlavní účinná látka, která je v Aspirinu. Obchodní názvy:

  • Aspirin;
  • Upsarin;
  • Thrombopol;
  • Bufferin;
  • Aspicore;
  • Aspickard;
  • Aspinujte.

Kyselina acetylsalicylová snižuje teplotu během chřipky, SARS.

Jedná se o 2 různé léky. První je antipyretikum, které má protizánětlivé účinky. Ovlivňuje krevní cévy a je předepsán lékařem při léčbě komplikací u pacientů podstupujících ischemickou cévní mozkovou příhodu.

Druhá je lék, který snižuje teplotu během chřipky, ARVI. Má analgetický účinek.

Jaký je rozdíl a podobnost mezi paracetamolem nebo kyselinou acetylsalicylovou?

  • pomoci zbavit se bolesti hlavy a jiné bolesti;
  • snížit teplotu;
  • nežádoucí účinky - poškození jater.

Rozdíl mezi léky:

Co je lepší užívat: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin je považován za nejúčinnější lék, který snižuje tělesnou teplotu, ale Paracetamol je nejbezpečnější. Proto se doporučuje užívat Paracetamol s vysokou horečkou, bolestí hlavy a dalšími příznaky nachlazení.

Lékaři recenze

Valery, 42, Oryol: „Předepisuji Paracetamol v případě virových, bakteriálních onemocnění pacienta, bolestí kloubů a zubů a infekčních a zánětlivých onemocnění. Lék lze podat dítěti. “

Victoria, 34, Kaluga: „Kyselina acetylsalicylová pomáhá zmírňovat příznaky, ale nemůžete se zbavit nemoci. To jen vyvolává výskyt nachlazení, také způsobuje zhoršení gastritidy. Je přísně zakázáno užívat ho během těhotenství.

Svetlana, 27, Krasnojarsk: „Aspirin díky svým vlastnostem pomáhá snižovat horečku o 7–8 hodin a bolest zmizí o 5-6 hodin.“

Ivan, 52 let, Voronezh: „Pracuji jako terapeut. Pacientům předepisuji oba léky, aby se snížila bolest.

Hodnocení pacientů pro paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

Pavel, 31, Penza: „Při prvních příznacích zimy užívám Aspirin. Teplota klesne za půl hodiny. Je to levná droga, je v každé lékárně. Užívám 1 tabletu denně bezprostředně po jídle, omyjte teplou vodou.

Láska, 37 let, Magnitogorsk: „Četl jsem, že Aspirin je pro tělo škodlivý. Teď používám jako lék proti bolesti pouze Paracetamoli. “

Irina, 25, Moskva: „Paracetamoli je účinný a levný lék, který odstraňuje bolesti hlavy. Lékař to předepsal i během těhotenství a kojení. “

Peter, 36, Vologda: „Snižuji teplotu pouze s pomocí Paracetamolu. Tento léčivý přípravek s minimálním množstvím vedlejších účinků “.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: což je lepší

Použití paracetamolu při respiračních virových onemocněních

Paracetamol je výhodnější použít jako febrifuge v případě těžké hypertermie (od 38 a výše), protože její antipyretické vlastnosti jsou zcela jasně vyjádřeny mezi ostatními zástupci farmakologických činidel ze skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Pokud je nutné, aby teplota byla snížena na adekvátní značky, které neohrožují život pacienta, paracetamol pomůže nejlépe před příchodem sanitky.

Formy propuštění na moderním farmakologickém trhu:

  • Tablety balené v blistrech po 6 nebo 10 kusech v dávkách 500 mg nebo 300 mg (dávka pro děti), balené v kartónovém obalu t
  • 2,5% sirup pro děti 50 ml na balení
  • Suspenze 2,5% ve 100 ml na balení
  • Rektální čípky mají také systémový účinek, ale jsou méně náchylné k dráždění gastrointestinálního traktu, vykazují mnohem rychlejší terapeutický účinek díky rychlejšímu pronikání do systémového oběhu.

Existují také kombinované formy uvolňování, které obsahují několik aktivních složek, jako je citramon. Složení tohoto léku je kromě paracetamol kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Souhrnně řečeno, tyto složky vykazují synergický účinek. Také bude zajímavé zjistit, že dávkování látek v těchto léčivech je nižší než u monodrugů. V tabletách je kombinovaný paracetamol a aspirin přibližně poloviční, než u běžných mono- činidel, to však neznamená, že by měli být opilí více než obvykle, jinak hrozí riziko předávkování, takže byste neměli zdvojnásobit zátěž jater.

Použití kyseliny acetylsalicylové

Příjem paracetamolu a aspirinu má podobné indikace, stejně jako další prostředky ke snížení teploty, ale stále existují jasné rozdíly v těchto přípravcích. Kyselina acetylsalicylová má analgetický účinek, výraznější a současně zvyšuje riziko krvácení. Faktem je, že aspirin je klasický disaggregant, v malých množstvích (až 150 mg denně), pomáhá předcházet adhezi krevních destiček a tenké krve a v dávkách 300 mg denně účinně anestetizuje a snižuje projevy akutního virového onemocnění. Aspirin ve vyšších dávkách, asi 500 mg, není špatný srazí zvýšenou teplotu, ale to je ještě považováno za účinnější v této situaci, paracetamol, protože je mnohem bezpečnější, i když poněkud nižší v síle.

Můžu tyto léky vzít společně? Společně mohou být užívány, zejména jako součást stejného tsitramona, ale nedodržení dávkovacího režimu může způsobit nežádoucí účinky ve formě bolesti žaludku a změn v srážení krve. Mimochodem, paracetamol neovlivňuje reologické vlastnosti krve, proto je bezpečnější pro léčbu ARVI. Jaké jsou další léky na snížení teploty bez významných vedlejších účinků? Kromě kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají ibuprofen a kyselina mefenamová antipyretické vlastnosti.

Oba léky neinhibují a nestimulují krevní koagulační systém, nemají tak výrazný negativní účinek na žaludek jako aspirin a nemají tak toxický účinek na játra jako paracetamol. Existují důkazy o tom, že ibuprofen může být užíván dlouhými kursy, protože je jedním z nejslabších nesteroidních protizánětlivých léčiv. Kyselina mefenamová má mimo jiné také imunomodulační vlastnosti, stimuluje produkci interferonu.

Co je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová? Dostat se dobře!

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol jsou široce používány pro nachlazení a mají podobné indikace pro použití. Mezi těmito léky však existuje významný rozdíl, který je třeba vzít v úvahu. Informace o složení a zásadách působení léků pomohou vyhnout se negativním účinkům samo-léčby.

Popis léků

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol mají podobný účinek, ale tyto léky nejsou totéž. Patří k různým skupinám drog, částečně se liší podle indikací a mají specifická omezení a zákazy používání.

Složení

Kyselina acetylsalicylová

Aktivní složkou léku kyselina acetylsalicylová je chemická sloučenina stejného jména s kyselou chutí. K dispozici ve formě tablet obsahujících 500 mg účinné látky. Pomocné látky zahrnují škrob, mastek, kyselinu stearovou a kyselinu citrónovou.

Paracetamol

Účinná látka Paracetamolu je rovněž stejná látka s antipyretickými a analgetickými vlastnostmi. Koncentrace v konečné dávkové formě se pohybuje od 100 do 500 mg.

Mechanismus působení

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová patří k nesteroidním protizánětlivým léčivům (NSAID) a protidestičkovým látkám - činidlům pro ředění krve. Jakmile se v těle, rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje pot, snižuje tělesnou teplotu. Má také analgetický účinek, eliminuje zánět. Má schopnost snižovat viskozitu krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin (sraženiny, ucpávání malých a velkých tepen).

Paracetamol

Paracetamol je narkotické analgetikum (analgetikum) a činidlo snižující tělesnou teplotu. Po požití se rychle vstřebává, snižuje bolest a poskytuje antipyretický účinek. Protizánětlivý účinek paracetamolu je velmi mírný.

Indikace

Kyselina acetylsalicylová

Rozsah kyseliny acetylsalicylové je velmi rozsáhlý:

  • revmatismus (zánět pojivové tkáně, nejčastěji srdce a krevní cévy);
  • zvýšená tělesná teplota způsobená infekčními a zánětlivými procesy v těle;
  • myokarditida (zánět srdečního svalu) infekčního alergického původu;
  • bolesti hlavy, svalová, nervová bolest střední nebo nízké intenzity;
  • prevence srdečního infarktu (nekróza oblasti srdce v důsledku poruch oběhu) a jeho opakování;
  • koronární srdeční onemocnění (CHD) - nedostatek krevního zásobení srdečního svalu, což vede k jeho porážce a narušení práce;
  • prevence mozkových poruch oběhového systému;
  • různé vady a nemoci srdce, včetně po operaci k jejich odstranění;
  • tvorba tolerance k NSAID při "astmatu aspirinu" (nesnášenlivost vůči drogám v této skupině) přijímáním postupně se zvyšujících dávek Aspirinu.

Paracetamol

Paracetamol je indikován v následujících případech:

  • bolest hlavy, včetně migrény (intenzivní bolest, obvykle jednostranná);
  • myalgie a neuralgie - bolest svalů nebo nervů;
  • bolest zubů;
  • vysoká teplota při infekčních onemocněních;
  • algomenorrhea - bolestivá menstruace;
  • mírné až středně silné bolesti z popálenin a jiných typů poranění.

Kontraindikace

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová má řadu negativních vlastností (např. Podráždění sliznic trávicího systému), proto ji nelze užívat v následujících případech:

  • vředy nebo krvácení v gastrointestinálním traktu;
  • aspirin triáda - astma (záchvaty astmatu) způsobené užíváním NSAID;
  • nesnášenlivost;
  • krevní onemocnění doprovázená snížením srážlivosti krve;
  • stratifikace aneuryzmatu aorty - vyčnívání stěny největší tepny;
  • nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a vitaminu K - sloučeniny zodpovědné za srážení krve a množství hemoglobinu v něm;
  • Reyeův syndrom - tuková degenerace jaterních buněk v kombinaci s poškozením mozku;
  • selhání jater nebo ledvin;
  • těhotenství v 1. a 3. trimestru;
  • období kojení;
  • Děti do 15 let.

Paracetamol

Paracetamol by neměl být užíván, pokud:

  • nesnášenlivost;
  • selhání jater, ledviny;
  • alkoholismus;
  • anémie (nedostatek železa v těle a tedy hemoglobinu v krvi).

Vedlejší účinky

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • poruchy trávení, bolesti břicha, krvácení, poruchy funkce jater;
  • bolest hlavy, tinnitus, závratě;
  • anémie, snížené srážlivosti krve (prodloužené krvácení);
  • porucha funkce ledvin;
  • alergie - vyrážka, aspirin triáda;
  • Reyeův syndrom.

Paracetamol

Při užívání přípravku Paracetamol se může objevit: t

  • nevolnost, bolest v horní části břicha;
  • narušení jater nebo ledvin;
  • změna složení krevních buněk;
  • alergie - ve formě kopřivky (červená kožní vyrážka), edému.

Formy uvolnění a ceny

Různé domácí farmaceutické společnosti vyrábějí tablety kyseliny acetylsalicylové v množství 500 mg. Cena závisí na množství v balení a výrobci:

  • 10 ks. - od 4 do 9 rublů;
  • 20 ks. - 21 rublů.

Paracetamol je dostupný v lékárnách v následujících dávkových formách: t

  • 500 mg tablety
    • 10 ks v balení - 3-7 rublů;
    • 20 ks v balení - 18-19 rublů;
  • 100 ml suspenze obsahující 120 mg účinné látky na 5 ml - 79 rublů;
  • sirup, 100 ml se stejnou koncentrací paracetamolu - 49 rublů;
  • rektální čípky (čípky), 500 mg, 10 ks. - 53 rublů;
  • Dětské čípky, 100 mg, 10 kusů - 24 rublů.

Co je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin má následující výhody:

  • pomáhá lépe před teplotou, déle zabraňuje jejímu opětovnému vzestupu, protože postihuje nejen mozková centra (např. Paracetamol), ale také cévy;
  • zmírňuje zánět;
  • tenčí krev, díky které je široce používán při různých kardiovaskulárních onemocněních.

Nevýhody kyseliny acetylsalicylové:

  • má mnoho kontraindikací, vedlejší účinky;
  • nemůže být užíván během těhotenství, během kojení (způsobuje malformace plodu, zpomaluje porod, zvyšuje riziko krvácení u kojenců);
  • Je nebezpečné dávat dětem, protože až do 15 let existuje vysoká pravděpodobnost vzniku Reyeova syndromu při užívání aspirinu ke snížení teploty během virové infekce.
  • v různých dávkových formách;
  • Můžete užívat těhotné ženy, děti (suspenze nebo sirup);
  • nedráždí sliznici zažívacích orgánů;
  • méně vedlejších účinků.

Nevýhody léku:

  • méně účinně snižuje teplotu;
  • nepomáhá při zánětu.

Pro účinné snížení vysoké teploty je tedy lepší použít kyselinu acetylsalicylovou, pokud neexistují žádné kontraindikace. Přípravek by se měl používat také v případech, kdy je hypertermie (horečka) způsobena zánětlivým procesem. Děti, těhotné ženy a jiné kategorie pacientů, kteří jsou aspirin, je kontraindikováno, musíte si vybrat Paracetamol jako febrifuge.

Současně kyselina acetylsalicylová a paracetamol

Mohu užívat Aspirin s Paracetamolem spolu se zimou? Ano, taková kombinace pomůže efektivněji snížit teplotu a zabránit jejímu opětovnému zvyšování. Pro tento účel je lepší použít hotové farmaceutické přípravky s upraveným dávkováním. Například Citramon, který se skládá z kyseliny acetylsalicylové, kofeinu a paracetamolu. V tabletách Tsitrapak je kromě výše uvedených tří složek také kyselina askorbová. Ambulance také používají tzv. "Triádu", s výjimkou paracetamolu s analginem obsahujícím aspirin. Injekce tohoto léku rychle snižuje teplotu.

Co si vybrat: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) se používají ke snížení pyretické teploty během horečky a ke zmírnění syndromů bolesti (bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti kloubů a bolesti svalů). Úroveň jejich činnosti a mechanismy působení na tělo však mají řadu charakteristických rysů. Když si vyberete, který lék bude účinnější, Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová, musíte vzít v úvahu vlastnosti těchto léků, povahu onemocnění a individuální vlastnosti pacienta.

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se používají ke snížení pyretické teploty během horečky a ke zmírnění bolestivých syndromů (bolest hlavy, bolest zubů, kloubů a svalů).

Charakteristika paracetamolu

Paracetamol (acetaminophen) je derivát para-aminofenolu. Jeho mechanismus účinku je založen na ireverzibilním blokování enzymů cyklooxygenázy (COX) a inhibici syntézy prostaglandinů (PG). Lék ovlivňuje pouze centrální nervový systém a patří do 2. skupiny NSAID (léky se slabou protizánětlivou aktivitou), protože buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na enzymy COX.

Hlavní nevýhodou acetaminophen je hepatotoxicita. Pokud existují rizikové faktory (dlouhodobá léčba léky, které indukují jaterní enzymy, infekci HIV, dlouhé období hladu), může použití velkých dávek Paracetamolu způsobit poškození jater.

Paracetamol se nepoužívá, pokud pacient trpí alkoholismem. Alkoholické poškození jater zvyšuje hepatotoxické účinky acetaminofenu.

Charakteristika kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová patří do 1. skupiny NSAID (léků s výrazným protizánětlivým účinkem). Příjem látky v malých dávkách (30-325 mg) se používá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění (mrtvice, infarkty), ke kterým může dojít při zvýšené viskozitě krve. Použití takové denní dávky ASA inhibuje tvorbu tromboxanu A2, což zvyšuje tvorbu trombu.

Pro zmírnění bolesti a snížení horečky u febrilního syndromu použijte průměrné dávky ASA (1,5-2 g / den). Vysoké dávky ASA (4-6 g) mají protizánětlivý účinek, protože ASA inaktivuje enzymy COX, což inhibuje syntézu PG.

Denní dávka ASA> 4 g zvyšuje vylučování kyseliny močové a malé a střední dávky snižují její vylučování.

K prevenci kardiovaskulárních onemocnění se kyselina acetylsalicylová užívá v malých dávkách.

Salicyláty mají kontraindikace:

  • hemoragická diatéza;
  • hypoprotrombinémie;
  • aneuryzma aorty;
  • exacerbace erozivních a ulcerózních lézí gastrointestinální sliznice;
  • zvýšené riziko krvácení v zažívacím traktu;
  • nesnášenlivost vůči NSAID nebo salicylátům;
  • alergický na salicyláty (rýma, bronchospasmy, kopřivka);
  • hemofilie;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitamínu K;
  • selhání jater, ledvin nebo srdce;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Reyeův syndrom;
  • děti a dospívající;
  • těhotenství (trimestry I a III);
  • období kojení.

Porovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Obě léčiva jsou narkotická analgetika a NSAID, ale mají odlišnou protizánětlivou aktivitu.

Podobnost

Tyto léky se používají se stejnou účinností ke snížení pyretické tělesné teploty u febrilních syndromů.

Jaký je rozdíl?

ASK se doporučuje používat s mírnou bolestí, somatickou povahou. Užívání tohoto léku účinně zmírňuje bolest v revmatismu. Přípravek ASA je v pediatrii zakázán z důvodu vysokého rizika Reyeova syndromu, který se projevuje akutním selháním jater u dětí s virovou infekcí. Kontraindikace při užívání ASA jsou gastrointestinální vřed a vysoká rizika vnitřního krvácení.

Paracetamol působí jako analgetikum a antipyretikum působením na centrální nervový systém, ovlivňující centra bolesti a termoregulace. Vzhledem k nízké periferní protizánětlivé aktivitě je paracetamol neúčinný pro revmatické bolesti.

Paracetamol působí jako analgetikum a antipyretikum působením na centrální nervový systém, ovlivňující centra bolesti a termoregulace.

Paracetamol je bezpečnější NSAID než ASA. Nevyvolává Reyeův syndrom, není gastrotoxický a nemá antitrombocytární vlastnosti. Proto je předepisován jako alternativa k ASA v přítomnosti takových kontraindikací:

  • bronchiální astma;
  • erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu;
  • virové infekce;
  • děti a dospívající;
  • těhotenství;
  • období laktace.

Co je levnější?

Náklady na léky závisí na výrobcích a formě uvolnění. Při porovnání tabletové formy těchto léků s dávkou účinné látky 500 mg (balení 10 tablet v papírovém obalu) jsou ceny stejné: průměrně asi 5 rublů.

Co je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Pokud je vysoká horečka způsobena virovou infekcí, pak nelze použít ASK. V tomto případě se doporučuje paracetamol.

Věk je také určujícím faktorem - Paracetamol by měl být vybrán dětmi a mladistvými a kyselina acetylsalicylová je vhodnější ve stáří.

Pokud je to nutné, snižte teplotu a zastavte syndrom bolesti (pokud neexistují žádné kontraindikace), mezi těmito léky není žádný rozdíl. Jako protizánětlivé činidlo je účinnější než ASA, ale paracetamol nebo jeho bezpečnější analogy se doporučují během těhotenství a krmení.

Antiagregantní vlastnost má pouze ASA (malé dávky), která inhibuje tvorbu trombu, inhibuje syntézu tromboxanu A2. Paracetamol nemá takové vlastnosti.

Použití léků jako analgetik závisí na povaze a intenzitě bolesti. Při revmatismu a poškození periferní tkáně nemá paracetamol žádný analgetický účinek, protože postihuje pouze centrální nervový systém. Pro bolest v kloubech se doporučuje kyselina acetylsalicylová.

Snížení intenzity zánětlivého procesu pomocí ASA.

S osteochondrózou

Paracetamol nemá anestetický účinek v případě onemocnění kloubů a kostních tkání. Pro zmírnění stavu pacientů s osteochondrózou je účinná pouze ASK.

Můžu vzít současně?

Pro snížení intenzity bolesti hlavy u dospělých se doporučuje kombinované užívání těchto léčiv. Kompatibilita těchto léčiv umožňuje jejich použití při tvorbě kombinovaných narkotických analgetik. společně jsou součástí Citramonu (paracetamol + ASA + kofein).

Při současném užívání léků je třeba vzít v úvahu všechny faktory, které mohou ovlivnit stav pacienta:

  • léky;
  • průvodní onemocnění;
  • kontraindikace pro každé léčivo.

Kombinovaná léčba by měla být předepsána lékařem po vyšetření.

Lékaři hodnotí paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

M. V. Rodionov, terapeut: „Složení léků se od sebe liší. Tyto léky nejsou analogické s léčivou látkou. Jejich částečná podobnost je pouze v mechanismu působení na tělo - inhibici COX. Navzdory nízkým nákladům a volně prodejným lékům v lékárnách může samoléčba těmito léky vést k nežádoucím následkům a komplikacím současných a souvisejících onemocnění. “

N. Petrenko, endokrinolog: „Tyto léky jsou zaměřeny na odstranění symptomů nemocí. Nemají terapeutický účinek, ale pouze snižují intenzitu bolesti a snižují teplotu. Ale bolest a teplo jsou signály těla o potřebě léčby. Příjem antipyretik a analgetik bez současné léčby by neměl trvat déle než 3 dny. Pokud bolest a teplo neodejdou, musíte se poradit s lékařem. “

Recenze pacientů

Elena, 23 let, Krasnojarsk: „Dávám dítě se zimou (když je teplota nad 38 ° C), dávám paracetamol v sirupu (Panadol). Pomáhá 4 hodiny. Já sám piju Aspirin (stejný ASC je jen německý).

Maxim, 36 let, Omsk: „Oba léky mají stejný účinek - snižují teplotu. Ostatní vlastnosti jsou odlišné, stejně jako vedlejší účinky a kontraindikace. “

Co je lepší aspirin nebo paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová pro nachlazení a horečku?

Vysoká teplota je přirozenou reakcí organismu na vývoj některých patologických procesů v něm. Teplota se nejčastěji zvyšuje s agresivitou bakterií, virů a prvoků. Kromě toho mohou tento jev způsobit i některé fyzické účinky na organismus, jako jsou popáleniny, omrzliny atd. Zvýšení teplotních ukazatelů vede ke zničení agresivních organismů, ale někdy se teplota výrazně zvyšuje. V tomto případě antipyretická léčiva přicházejí na záchranu. Promluvme si na této stránce "Populární o zdraví" o tom, co je lepší pro chlad a teplotu?

Co je lepší aspirin nebo paracetamol pro nachlazení a horečku?

Aspirin i Paracetamol pomáhají zmírňovat bolest a snižovat horečku. Nicméně, oni jsou aktivní v různých částech našeho těla, s některými dalšími výhodami. Aspirin může také snížit závažnost zánětlivých procesů a snížit srážení krve, paracetamol nemá takové vlastnosti. Je poměrně těžké vybrat si, který lék bude účinnější: musíte se zaměřit na individuální vlastnosti pacienta a situaci jako celek.

Aspirin i Paracetamol lze získat v jakékoliv lékárně bez lékařského předpisu. O možnosti použití těchto léků můžete hovořit se svým lékařem.

Paracetamol je inherentně inhibitorem prostaglandinů, omezuje syntézu těla cyklooxygenázy, kterou používá k odesílání signálů bolesti. Aspirin také patří k inhibitorům prostaglandinů, ovlivňuje však několik dalších látek, a to thromboxany.

Aspirin i Paracetamol zcela účinně eliminují bolesti (bolesti hlavy při nachlazení), pomáhají snižovat teplotu a zlepšují celkový stav pacienta.

Lékaři říkají, že aspirin má závažnější vliv na trávicí trakt než paracetamol, takže pacienti s problémy v činnosti orgánů gastrointestinálního traktu by měli dávat přednost druhému léku. Většina možných nežádoucích účinků aspirinu je spojena s možností krvácení v zažívacím traktu.

Oba porovnávané léky mohou teoreticky poškodit játra, v praxi je tato situace možná při konzumaci ve velkém množství. Pokud dodržujete doporučené dávkování a sledujete interval mezi užíváním těchto léků, nepoškozuje játra. V případě náhodného předávkování některým z těchto léků byste měli vyhledat lékařskou pomoc ve zdravotnickém zařízení.

Oba porovnávané léky mohou způsobit individuální intoleranční reakce. Předvídat jejich výskyt je nemožné předem. Výskyt různých vedlejších účinků při užívání aspirinu je však častější než při použití paracetamolu.

Pokud jsou aspirin a paracetamol určeny pouze ke snížení tělesné teploty, pak jsou oba účinné. Aspirin má však rychlejší účinek. Paracetamol je považován za nejbezpečnější lék na snížení teploty lékaři po celém světě.

Stojí za zmínku, že Aspirin a další léky, které mají ve složení, mohou ovlivnit stejné jaterní buňky jako některé viry, které způsobují nachlazení. Z tohoto důvodu existuje možnost, že játra budou trpět kombinací agresivních vlivů. V tomto případě se může vyvinout Reyeův syndrom a tato patologie je považována za jednu z nejnebezpečnějších možných komplikací aspirinu. Proto se tento lék nedoporučuje používat v dětství, a proto byste jej neměli používat k léčbě virových onemocnění.
Dospělí pacienti mohou bezpečně používat aspirin, pokud je potřeba snížit teplotu během bakteriálních infekčních lézí.

Stojí za zmínku, že Paracetamol, na rozdíl od Aspirinu, nemá prakticky žádné kontraindikace. Nelze jej použít v případě přecitlivělosti na léčivo (alergie), selhání jater a ledvin. Současně je dovoleno užívat takový lék při léčbě dětí (počínaje dětstvím), těhotných a kojících žen.

Aspirin se nepoužívá pro individuální intoleranci, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, hemoragickou diatézu, některé druhy bronchiálního astmatu. Tento přípravek je absolutně kontraindikován u dětí mladších 15 let, těhotných a kojících žen.

Paracetamol je tedy bezpečnějším lékem než aspirin. Dospělí pacienti však mohou při léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění dobře užívat aspirin, aby se snížila teplota. V mírném dávkování bude tento přípravek poměrně účinný. Paracetamol se samozřejmě stává lékem volby při léčbě dětí, těhotných a kojících žen.

Co je lepší Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Ve skutečnosti je kyselina acetylsalicylová hlavní složkou Aspirinu. Toto je název účinné látky, která ovlivňuje tělo, snižuje teplotu a odstraňuje bolest. Lze tedy učinit závěr, že aspirin a kyselina acetylsalicylová jsou jedno a totéž. A v lékárně si můžete koupit lék pod tímto názvem. Od teploty a studeného střihu.

Porovnání paracetamolu a acetylkyseliny

Paracetamol a kyselina acetylová jsou nejoblíbenějšími antipyretickými léky uloženými v každé lékárničce. Jsou ve stejné skupině léků - nesteroidní protizánětlivé léky. Mnozí je považují za obdobné, dokonce se navzájem nahrazují drogami, ale není to tak docela. Tyto různé látky mají různé účinky na organismus, mají své vlastní indikace a kontraindikace, mohou přinést jak užitek, tak i újmu pro vlastní léčbu.

Charakteristika paracetamolu

Paracetamol je léčivo, které má antipyretické a analgetické účinky na tělo. Jedná se o nesteroidní protizánětlivé léky, které snižují febrilní projevy (horečka, zimnice) a zánět. Paracetamol je zařazen do seznamu základních léčiv WHO. Spolu s ibuprofenem zůstává lékem volby v pediatrické praxi. Je třeba mít na paměti, že vysoké dávky léků nebo jeho užívání po dlouhou dobu mají toxický účinek na játra, ledviny a krevní systém člověka.

Charakteristika acetylkyseliny

Kyselina acetylsalicylová nebo aspirin je široce používaným činidlem, které má analgetický, protizánětlivý a antipyretický účinek. Acetylová kyselina se používá jako antiagregační činidlo - lék, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Používá se v lékařské praxi již více než 100 let. První lék kyseliny acetylsalicylové se začal vyrábět v roce 1899 a od té doby nepřestal být populární mezi miliony pacientů.

Díky své účinnosti a dobře prostudovanému mechanismu účinku je Aspirin uveden na seznamu nejdůležitějších léčiv Světové zdravotnické organizace.

Jaký je rozdíl mezi paracetamolem a acetylkyselinou

I přes podobnou oblast použití existují důležité body, které stojí za zvážení při použití těchto nástrojů. Paracetamol je bezpečnější z hlediska rizika gastrointestinálního krvácení. Po jejím podání dochází ke snížení tělesné teploty později a trvá méně než při užívání Aspirinu. Aspirin se však téměř nikdy nepoužívá v pediatrii, protože je zde vysoké riziko Reyeova syndromu, vzácné, ale nebezpečné komplikace ovlivňující játra dítěte a mozek vedoucí k smrti.

Aspirin je účinnější v boji proti prokázané bakteriální infekci, jako je zánět v krku nebo ledvinách. S virovou infekcí, chřipka je lepší použít Paracetamol.

Acetylová kyselina má výraznější protizánětlivý účinek než Paracetamol, takže je lékem první linie při léčbě revmatismu, revmatoidní artritidy, infekčních nebo alergických myokarditid. Navíc je krev více tekutá a tekutější, zabraňuje adhezi krevních destiček, což nám umožňuje doporučit ji jako preventivní prostředek proti ICHS a aterotrombóze, v prevenci sekundárního srdečního infarktu, tromboembolismu.

Co je běžné

Paracetamol a Acetyl Acid mají schopnost:

  • snížení tělesné teploty během horečky, ovlivnění termoregulačního centra v mozku;
  • snížení zánětu v lézi, inhibici syntézy prostaglandinů;
  • ke zmírnění bolesti v důsledku účinku na receptory bolesti a zánět.

Léky mají podobný účinek na lidské tělo, ale mají své vlastní vlastnosti a kontraindikace.

Co je lepší Acetylová kyselina nebo Paracetamol

Léky jsou syntetizované chemikálie s jasnými indikacemi pro použití a vedlejší účinky, stejně jako zákazy použití.

Paracetamol je považován za bezpečnější lék, ale jeho dávka by neměla překročit přípustnou dávku pro pacienta, jinak je snadné dostat toxické poškození jater.

Paracetamol je určen k symptomatické eliminaci různých forem syndromu bolesti: bolesti svalů a kloubů, bolesti zubů, bolesti hlavy, algomenorea.

Acetylová kyselina má podobný účinek, ale u některých pacientů se nedoporučuje (bez konzultace s lékařem):

  • ženy během těhotenství;
  • novorozenci, děti;
  • pacienti s peptickým vředem;
  • pacienti s tendencí ke krvácení;
  • osoby s onemocněním jater a renální dysfunkcí;
  • pacienti s astmatem a alergiemi;
  • 5 dnů před operací.

Co je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová? Dostat se dobře!

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol jsou široce používány pro nachlazení a mají podobné indikace pro použití. Mezi těmito léky však existuje významný rozdíl, který je třeba vzít v úvahu. Informace o složení a zásadách působení léků pomohou vyhnout se negativním účinkům samo-léčby.

Popis léků

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol mají podobný účinek, ale tyto léky nejsou totéž. Patří k různým skupinám drog, částečně se liší podle indikací a mají specifická omezení a zákazy používání.

Složení

Kyselina acetylsalicylová

Aktivní složkou léku kyselina acetylsalicylová je chemická sloučenina stejného jména s kyselou chutí. K dispozici ve formě tablet obsahujících 500 mg účinné látky. Pomocné látky zahrnují škrob, mastek, kyselinu stearovou a kyselinu citrónovou.

Paracetamol

Účinná látka Paracetamolu je rovněž stejná látka s antipyretickými a analgetickými vlastnostmi. Koncentrace v konečné dávkové formě se pohybuje od 100 do 500 mg.

Mechanismus působení

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová patří k nesteroidním protizánětlivým léčivům (NSAID) a protidestičkovým látkám - činidlům pro ředění krve. Jakmile se v těle, rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje pot, snižuje tělesnou teplotu. Má také analgetický účinek, eliminuje zánět. Má schopnost snižovat viskozitu krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin (sraženiny, ucpávání malých a velkých tepen).

Paracetamol

Paracetamol je narkotické analgetikum (analgetikum) a činidlo snižující tělesnou teplotu. Po požití se rychle vstřebává, snižuje bolest a poskytuje antipyretický účinek. Protizánětlivý účinek paracetamolu je velmi mírný.

Indikace

Kyselina acetylsalicylová

Rozsah kyseliny acetylsalicylové je velmi rozsáhlý:

  • revmatismus (zánět pojivové tkáně, nejčastěji srdce a krevní cévy);
  • zvýšená tělesná teplota způsobená infekčními a zánětlivými procesy v těle;
  • myokarditida (zánět srdečního svalu) infekčního alergického původu;
  • bolesti hlavy, svalová, nervová bolest střední nebo nízké intenzity;
  • prevence srdečního infarktu (nekróza oblasti srdce v důsledku poruch oběhu) a jeho opakování;
  • koronární srdeční onemocnění (CHD) - nedostatek krevního zásobení srdečního svalu, což vede k jeho porážce a narušení práce;
  • prevence mozkových poruch oběhového systému;
  • různé vady a nemoci srdce, včetně po operaci k jejich odstranění;
  • tvorba tolerance k NSAID při "astmatu aspirinu" (nesnášenlivost vůči drogám v této skupině) přijímáním postupně se zvyšujících dávek Aspirinu.

Paracetamol

Paracetamol je indikován v následujících případech:

  • bolest hlavy, včetně migrény (intenzivní bolest, obvykle jednostranná);
  • myalgie a neuralgie - bolest svalů nebo nervů;
  • bolest zubů;
  • vysoká teplota při infekčních onemocněních;
  • algomenorrhea - bolestivá menstruace;
  • mírné až středně silné bolesti z popálenin a jiných typů poranění.

Kontraindikace

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová má řadu negativních vlastností (např. Podráždění sliznic trávicího systému), proto ji nelze užívat v následujících případech:

  • vředy nebo krvácení v gastrointestinálním traktu;
  • aspirin triáda - astma (záchvaty astmatu) způsobené užíváním NSAID;
  • nesnášenlivost;
  • krevní onemocnění doprovázená snížením srážlivosti krve;
  • stratifikace aneuryzmatu aorty - vyčnívání stěny největší tepny;
  • nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a vitaminu K - sloučeniny zodpovědné za srážení krve a množství hemoglobinu v něm;
  • Reyeův syndrom - tuková degenerace jaterních buněk v kombinaci s poškozením mozku;
  • selhání jater nebo ledvin;
  • těhotenství v 1. a 3. trimestru;
  • období kojení;
  • Děti do 15 let.

Paracetamol

Paracetamol by neměl být užíván, pokud:

  • nesnášenlivost;
  • selhání jater, ledviny;
  • alkoholismus;
  • anémie (nedostatek železa v těle a tedy hemoglobinu v krvi).

Vedlejší účinky

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • poruchy trávení, bolesti břicha, krvácení, poruchy funkce jater;
  • bolest hlavy, tinnitus, závratě;
  • anémie, snížené srážlivosti krve (prodloužené krvácení);
  • porucha funkce ledvin;
  • alergie - vyrážka, aspirin triáda;
  • Reyeův syndrom.

Paracetamol

Při užívání přípravku Paracetamol se může objevit: t

  • nevolnost, bolest v horní části břicha;
  • narušení jater nebo ledvin;
  • změna složení krevních buněk;
  • alergie - ve formě kopřivky (červená kožní vyrážka), edému.

Formy uvolnění a ceny

Různé domácí farmaceutické společnosti vyrábějí tablety kyseliny acetylsalicylové v množství 500 mg. Cena závisí na množství v balení a výrobci:

  • 10 ks. - od 4 do 9 rublů;
  • 20 ks. - 21 rublů.

Paracetamol je dostupný v lékárnách v následujících dávkových formách: t

  • 500 mg tablety
    • 10 ks v balení - 3-7 rublů;
    • 20 ks v balení - 18-19 rublů;
  • 100 ml suspenze obsahující 120 mg účinné látky na 5 ml - 79 rublů;
  • sirup, 100 ml se stejnou koncentrací paracetamolu - 49 rublů;
  • rektální čípky (čípky), 500 mg, 10 ks. - 53 rublů;
  • Dětské čípky, 100 mg, 10 kusů - 24 rublů.

Co je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin má následující výhody:

  • pomáhá lépe před teplotou, déle zabraňuje jejímu opětovnému vzestupu, protože postihuje nejen mozková centra (např. Paracetamol), ale také cévy;
  • zmírňuje zánět;
  • tenčí krev, díky které je široce používán při různých kardiovaskulárních onemocněních.

Nevýhody kyseliny acetylsalicylové:

  • má mnoho kontraindikací, vedlejší účinky;
  • nemůže být užíván během těhotenství, během kojení (způsobuje malformace plodu, zpomaluje porod, zvyšuje riziko krvácení u kojenců);
  • Je nebezpečné dávat dětem, protože až do 15 let existuje vysoká pravděpodobnost vzniku Reyeova syndromu při užívání aspirinu ke snížení teploty během virové infekce.
  • v různých dávkových formách;
  • Můžete užívat těhotné ženy, děti (suspenze nebo sirup);
  • nedráždí sliznici zažívacích orgánů;
  • méně vedlejších účinků.

Nevýhody léku:

  • méně účinně snižuje teplotu;
  • nepomáhá při zánětu.

Pro účinné snížení vysoké teploty je tedy lepší použít kyselinu acetylsalicylovou, pokud neexistují žádné kontraindikace. Přípravek by se měl používat také v případech, kdy je hypertermie (horečka) způsobena zánětlivým procesem. Děti, těhotné ženy a jiné kategorie pacientů, kteří jsou aspirin, je kontraindikováno, musíte si vybrat Paracetamol jako febrifuge.

Současně kyselina acetylsalicylová a paracetamol

Mohu užívat Aspirin s Paracetamolem spolu se zimou? Ano, taková kombinace pomůže efektivněji snížit teplotu a zabránit jejímu opětovnému zvyšování. Pro tento účel je lepší použít hotové farmaceutické přípravky s upraveným dávkováním. Například Citramon, který se skládá z kyseliny acetylsalicylové, kofeinu a paracetamolu. V tabletách Tsitrapak je kromě výše uvedených tří složek také kyselina askorbová. Ambulance také používají tzv. "Triádu", s výjimkou paracetamolu s analginem obsahujícím aspirin. Injekce tohoto léku rychle snižuje teplotu.