Kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol (kyselina acetylsalicylová + kofein + paracetamol)

Skleróza

Při výběru účinného antipyretického činidla může vyvstat otázka, zda je paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová (ASA) lepší. Oba tyto léky jsou používány pro symptomy chřipky a akutní respirační virové infekce: horečka a zimnice, syndrom bolesti, včetně bolesti kloubů a bolesti hlavy. Ale tyto léky mají různé aktivní složky, mechanismy ovlivňující tělo a kontraindikace jmenování.

Charakteristika paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Účinek kyseliny acetylsalicylové na tělo je závislý na dávce, tj. V závislosti na denní dávce se farmakodynamika léku liší. Příjem ASA v malých dávkách (od 30 do 325 mg) je předepsán pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, která mohou být vyvolána zvýšením srážlivosti krve. V této dávce ASA inhibuje syntézu tromboxanů, které zvyšují agregaci krevních destiček a vyvolávají výraznou vazokonstrikci.

Pro zmírnění bolesti a snížení tělesné teploty během horečky používejte průměrné dávky ASA (od 1500 do 2000 mg denně). Velké dávky léčiva (4-6 g) mají výrazný protizánětlivý účinek, protože ASA nevratně inaktivuje enzymy cyklooxygenázy (COX), inhibuje syntézu prostaglandinů a interleukinů.

Při dávkách vyšších než 4 g se zvyšuje urikosurický účinek ASA a při předepisování léčiva v malých a středních dávkách se vylučuje vylučování kyseliny močové.

Působení paracetamolu (acetaminophen), což je derivát para-aminofenolu, je také založeno na blokování enzymů cyklooxygenázy a inhibici syntézy prostaglandinů. Lék ovlivňuje pouze centrální nervový systém. Současně buněčné peroxidázy neutralizují účinek léčiva na COX, čímž oslabují jeho protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k tomu, že tvorba prostaglandinů není v periferních tkáních snížena, neexistuje riziko žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Pro léčbu bolesti hlavy u dospělého pacienta mohou být tyto léky předepsány současně, protože jsou součástí Citramonu (paracetamol + ASA + kofein) a dalších kombinovaných analgetik.

Srovnání léků

Obě léčiva jsou narkotická analgetika a patří do skupiny léčiv nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Nicméně, oni mají různou protizánětlivou aktivitu: Paracetamol - slabý, a ASA - prohlásil.

Podobnost

Léky mají antipyretický účinek. Tyto NSAID jsou široce používány v klinické praxi pro zastavení horečky a jsou vydávány v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jaký je rozdíl

ASK je nejúčinnější pro mírné somatické bolesti a pro syndrom revmatické bolesti. Navzdory výrazným antipyretickým a protizánětlivým účinkům na tělo se ASA nepoužívá v pediatrii vzhledem k vysokému riziku vzniku akutního selhání jater u dětí s virovou infekcí (Reyeův syndrom). Nelze použít lék v přítomnosti ulcerace sliznice stěn žaludku a dvanáctníku, stejně jako vysoké riziko vnitřního krvácení.

Paracetamol působí hlavně na centrální nervový systém, simuluje práci center bolesti a termoregulaci. Léčivo proto působí jako obecné analgetické a antipyretické činidlo. Slabá periferní protizánětlivá aktivita se může projevit pouze v případě nízkého obsahu peroxidových sloučenin ve tkáních (osteoartritida, akutní poranění měkkých tkání), ale ne u revmatických onemocnění.

Paracetamol je považován za bezpečný NSAID. Na rozdíl od kyseliny acetylsalicylové nezpůsobuje rozvoj Reyeova syndromu, nemá gastrotoxicitu a neovlivňuje agregaci krevních destiček. Proto se Paracetamol doporučuje při kontraindikacích kyseliny acetylsalicylové a jiných NSAID:

  • pacienti s bronchiálním astmatem;
  • osoby s anamnézou vředů;
  • dětí s virovými infekcemi.

Na rozdíl od ASA je Paracetamol součástí léků používaných v pediatrii a pro léčbu těhotných a kojících žen.

Co je levnější

Ceny drog jsou do značné míry závislé na výrobcích a dávkových formách. Považujeme-li tabletovou formu těchto léků v nejekonomičtějším cenovém rozpětí, jsou stejné: cena paracetamolu a ASA v dávce 500 mg balené v papírovém nebo blistrovém balení po 10 tablet je od 3 do 5 rublů.

Což je lepší - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Volba léku závisí na mnoha faktorech:

  • povaha onemocnění (kontraindikována při infekci ASK);
  • věk pacienta (Paracetamol je předepsán pro dítě);
  • cíle léčby (snížení tělesné teploty nebo krevních sraženin, zmírnění bolesti nebo zánětu).

Pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění se používá ASA, která v malých dávkách snižuje agregaci, adhezi krevních destiček a tvorbu trombů inhibicí syntézy tromboxanu A2 v destičkách. Paracetamol nemá takové vlastnosti.

Užívání léků proti bolesti by mělo brát v úvahu povahu bolesti. Pro revmatické bolesti a poškození periferní tkáně není paracetamol účinný, protože jeho účinek je omezen na centrální nervový systém. V takových případech je lepší použít ASC.

Pokud je potřeba zmírnit zánětlivý proces, použití ASA poskytne výraznější účinek.

Při teplotě

Jako antipyretika jsou obě léčiva poměrně účinná, ale účinek kyseliny acetylsalicylové se vyskytuje dříve, než účinek paracetamolu. Pokud je pyretická teplota způsobena virovou infekcí, je Paracetamol podáván k odstranění vedlejších účinků z jater. Snížení vysoké teploty u dětí s nachlazením předepsaných léků obsahujících paracetamol (dávkování by měl předepisovat lékař s přihlédnutím k věku).

Může být paracetamol nahrazen kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol je předepisován ke snížení horečky během horečky. Pokud je vyžadován rychlejší výsledek, doporučujeme jej nahradit ASK. S hypotermií způsobenou virovou infekcí neplatí salicyláty: mohou vyvolat akutní selhání jater.

Jako analgetikum je Paracetamol účinný při léčbě bolesti hlavy, bolesti zubů, migrény nebo neuralgie. Pro úlevu od bolesti spojené s revmatickými bolestmi a lézemi periferních tkání je lepší použít ASA. Je třeba mít na paměti, že u revmatoidní artritidy tyto léky ovlivňují pouze symptomy onemocnění. Nejsou schopny zastavit vývoj procesu, způsobit remisi a zabránit deformaci kloubů. Paracetamol i salicyláty mohou pouze zmírnit stav pacienta.

Pokud potřebujete odstranit zánět, příjem paracetamolu nepomůže. Použití salicylátů v tomto případě je účinnější.

Hlavním důvodem pro odmítnutí paracetamolu je jeho hepatotoxicita. U pacientů s rizikovými faktory (například po dlouhodobé léčbě léky indukujícími jaterní enzymy, infekcí HIV nebo po dlouhém období hladu) může použití ≥ 5 g paracetamolu způsobit poškození jater.

Při náhradě paracetamolu přípravkem ASA je třeba vzít v úvahu, že salicyláty mají mnoho přísných kontraindikací, jako jsou:

  • hemoragická diatéza;
  • hypoprotrombinémie;
  • aneuryzma aorty;
  • eroze nebo vředy v gastrointestinálním traktu v akutní fázi;
  • krvácení do zažívacího traktu;
  • „Aspirinová triáda“: intolerance na salicyláty, nosní polypy a bronchiální astma;
  • anamnéza alergie na ASA (kopřivka, rýma);
  • hemofilie;
  • portální hypertenze;
  • nedostatek vitamínu K;
  • selhání jater, ledvin nebo srdce;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • Reyeův syndrom;
  • dětský věk (do 15 let);
  • I a III trimestry těhotenství;
  • období laktace;
  • přecitlivělost na ASK.

Paracetamol nelze použít, pokud je člověk nemocný alkoholismem. U pacientů s alkoholickým poškozením jater se zvyšuje riziko hepatotoxického účinku tohoto léku. V tomto případě se doporučuje léčba jinými NSAID, včetně salicylátů.

Při výměně léků je třeba vzít v úvahu i další léky. Aby se snížila pravděpodobnost vedlejších účinků a komplikací komorbidit, je nutné se poradit s lékařem dříve, než tak učiníte.

Recenze

Lékaři

R.I. Karpov, urolog: "Paracetamol je účinným antipyretickým lékem s minimem vedlejších účinků. Má také analgetické vlastnosti. Paracetamol se používá v pediatrii a je předepisován pro pacienty s těhotenstvím. Je třeba dbát na to, aby byl přípravek podáván v kombinaci s antikonvulzivami - je nutné neustálé monitorování Nepodporuji jmenování salicylátů jako antipyretika nebo analgetika, protože existuje riziko poškození stěn gastrointestinálního traktu nebo vnitřního krvácení.

I. Popova, flebolog: „Obě léčiva ze skupiny antipyretik dobře snižují pyretickou teplotu u febrilních syndromů, aniž by ovlivňovaly normální tělesnou teplotu. Paracetamol je vhodnější než ASA. Je vhodný pro použití ve všech věkových skupinách. V pediatrii se používají suspenze a rektální čípky. V osobní praxi jsem se po užití Paracetamolu nestýkal s nežádoucími účinky a často se setkávám s kontraindikacemi užívání ASA. Soudruh v lékárnách. "

Pacientů

Olga, 38, Kazaň: „Neužívám ani ASA ani Aspirin, protože trpím gastritidou. Paracetamol si koupím v lékárničce, protože jsem testoval jeho účinnost a bezpečnost v praxi. Mám lék snižující horečku pouze při 39 ° C. ne déle než 10 minut po užití pilulky Účinek trvá dlouhou dobu, v mém případě asi 5 hodin.Jedinou nepříjemností je nadměrné pocení, které doprovází pokles teploty.

Užívání paracetamolu s kyselinou acetylsalicylovou

Antipyretika a analgetika mají vysokou populační poptávku mezi obyvatelstvem všech zemí světa. Zvláštní poptávka je sledována na paracetamolu a kyselině acetylsalicylové, protože právě tyto léky jsou dostatečně účinné při řešení většiny menších problémů v každodenním životě lidí a mohou být také zakoupeny v každé lékárně a jsou cenově dostupné.

Nejčastější důvody použití těchto léků:

  • bolesti hlavy, bolesti zubů, bolesti svalů a kloubů;
  • exacerbace řady chronických onemocnění dobře reaguje na symptomatickou léčbu paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, protože léčiva mají protizánětlivý účinek na tělo;
  • hypertermie různých etiologií;
  • nachlazení.
Je třeba mít na paměti, že oba léky jsou prostředkem pro symptomatickou léčbu, ale nevylučují příčinu problému. Zvláště tato vlastnost platí pro paracetamol, protože kyselina acetylsalicylová má na lidský organismus rozšířenější účinek a v některých případech dochází k výraznému terapeutickému účinku. Před použitím každého léku se poraďte se svým lékařem a pečlivě si přečtěte pokyny o vhodnosti a bezpečnosti použití.

Současné použití paracetamolu a aspirinu

Paracetamol s kyselinou acetylsalicylovou je součástí velmi účinného léku na bolesti hlavy - Citramone, to znamená, že v jednorázovém podání neexistují žádná zvláštní omezení, ale odborníci to nedoporučují. Tato kombinace může velmi negativně ovlivnit stav žaludeční sliznice. Jejich střídání je zcela povoleno, navíc v různých situacích má každý lék výraznější účinek.

Paracetamol (Paracetamol)

Paracetamol se potýká s těmito problémy:

  • virová nebo bakteriální hypertermie;
  • silná bolest v krku, zuby;
  • migréna, bolest hlavy z fyzické a duševní únavy;
  • chronické zánětlivé procesy v těle.

S chřipkou s přítomností příliš vysoké tělesné teploty v počátečním stadiu, doporučení specialisty zahrnují kyselinu acetylsalicylovou plus Paracetamol, ale pouze v prvních 1-2 dnech.

Kyselina acetylsalicylová (Acetylsalyclicaacid)

Kyselina acetylsalicylová má širší spektrum účinků na lidské tělo, to znamená, že se aktivně používá v následujících případech:

  • revmatoidní artritidu;
  • myokarditida infekčního původu;
  • hypertermie v zánětlivých procesech virové a infekční etiologie;
  • myositida, neuralgie, bolesti hlavy;
  • prevence akutních forem ischemické choroby (mrtvice, srdeční infarkt, přechodný ischemický záchvat) v důsledku vlastnosti léčiva ke snížení agregace krevních destiček.

Kyselina acetylsalicylová má výraznou podobnost s paracetamolem při léčbě hypertermie, ale z hlediska jejího účinku na organismus jako celek se významně liší v účinku a v bodech aplikace účinné látky. Kyselina acetylsalicylová je zahrnuta ve všech klinických protokolech pro léčbu a prevenci ischemických mozkových příhod, srdečních záchvatů a embolů. Je to hlavní účinná látka ve skupině léků, které jsou předepsány po stentování a bypassu koronárních tepen. Obsahuje mnoho kombinačních přípravků. Kombinace aspirinu, paracetamolu a kofeinu v určitých poměrech vytváří vynikající analgetický účinek, který se úspěšně používá pro intenzivní bolesti hlavy.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: což je lepší

Použití paracetamolu při respiračních virových onemocněních

Paracetamol je výhodnější použít jako febrifuge v případě těžké hypertermie (od 38 a výše), protože její antipyretické vlastnosti jsou zcela jasně vyjádřeny mezi ostatními zástupci farmakologických činidel ze skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Pokud je nutné, aby teplota byla snížena na adekvátní značky, které neohrožují život pacienta, paracetamol pomůže nejlépe před příchodem sanitky.

Formy propuštění na moderním farmakologickém trhu:

  • Tablety balené v blistrech po 6 nebo 10 kusech v dávkách 500 mg nebo 300 mg (dávka pro děti), balené v kartónovém obalu t
  • 2,5% sirup pro děti 50 ml na balení
  • Suspenze 2,5% ve 100 ml na balení
  • Rektální čípky mají také systémový účinek, ale jsou méně náchylné k dráždění gastrointestinálního traktu, vykazují mnohem rychlejší terapeutický účinek díky rychlejšímu pronikání do systémového oběhu.

Existují také kombinované formy uvolňování, které obsahují několik aktivních složek, jako je citramon. Složení tohoto léku je kromě paracetamol kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Souhrnně řečeno, tyto složky vykazují synergický účinek. Také bude zajímavé zjistit, že dávkování látek v těchto léčivech je nižší než u monodrugů. V tabletách je kombinovaný paracetamol a aspirin přibližně poloviční, než u běžných mono- činidel, to však neznamená, že by měli být opilí více než obvykle, jinak hrozí riziko předávkování, takže byste neměli zdvojnásobit zátěž jater.

Použití kyseliny acetylsalicylové

Příjem paracetamolu a aspirinu má podobné indikace, stejně jako další prostředky ke snížení teploty, ale stále existují jasné rozdíly v těchto přípravcích. Kyselina acetylsalicylová má analgetický účinek, výraznější a současně zvyšuje riziko krvácení. Faktem je, že aspirin je klasický disaggregant, v malých množstvích (až 150 mg denně), pomáhá předcházet adhezi krevních destiček a tenké krve a v dávkách 300 mg denně účinně anestetizuje a snižuje projevy akutního virového onemocnění. Aspirin ve vyšších dávkách, asi 500 mg, není špatný srazí zvýšenou teplotu, ale to je ještě považováno za účinnější v této situaci, paracetamol, protože je mnohem bezpečnější, i když poněkud nižší v síle.

Můžu tyto léky vzít společně? Společně mohou být užívány, zejména jako součást stejného tsitramona, ale nedodržení dávkovacího režimu může způsobit nežádoucí účinky ve formě bolesti žaludku a změn v srážení krve. Mimochodem, paracetamol neovlivňuje reologické vlastnosti krve, proto je bezpečnější pro léčbu ARVI. Jaké jsou další léky na snížení teploty bez významných vedlejších účinků? Kromě kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají ibuprofen a kyselina mefenamová antipyretické vlastnosti.

Oba léky neinhibují a nestimulují krevní koagulační systém, nemají tak výrazný negativní účinek na žaludek jako aspirin a nemají tak toxický účinek na játra jako paracetamol. Existují důkazy o tom, že ibuprofen může být užíván dlouhými kursy, protože je jedním z nejslabších nesteroidních protizánětlivých léčiv. Kyselina mefenamová má mimo jiné také imunomodulační vlastnosti, stimuluje produkci interferonu.

Lze paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou užívat společně

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) a paracetamol (acetaminofen) jsou nejoblíbenějšími prostředky v domácí lékárni. Jedná se o dvě různá léčiva patřící do stejné skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID).

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) a paracetamol (acetaminofen) jsou nejoblíbenějšími prostředky v domácí lékárni.

Charakteristika léčiv

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (ASA) jsou považovány za účinné léky proti bolesti, protizánětlivé a antipyretické léky. Léky mají jak výhody, tak nevýhody, mají oddělené kontraindikace, liší se v mechanismu účinku na stejné onemocnění. Proto je při výběru mezi těmito dvěma léky nutné znát vlastnosti každého z nich.

Paracetamol

Narkotikum Paracetamol patří do analgetik a antipyretik a v západních zemích se nazývá acetaminofen (ze sníženého chemického složení - para-acetylaminofenol). Hlavními indikacemi pro podávání jsou febrilní projevy infekcí a zánětů.

Narkotikum Paracetamol označuje analgetika a antipyretika.

Nástroj je:

  • bílý (méně krémový) krystalický prášek;
  • snadno se rozpustí ve vodě;
  • nerozpustí v alkoholu.
  • neporušuje metabolické procesy a zažívací orgány;
  • má nízkou toxicitu;
  • bezpečné pro děti.

Při dlouhodobém užívání léčiva může dojít k následujícím vedlejším účinkům:

  • změny ve fungování oběhového systému;
  • toxické poškození ledvin;
  • narušení jater;

Riziko onemocnění ledvin a jater se zvyšuje s alkoholem.

Kyselina acetylsalicylová

ASA (acetylsalyclicaacid) má kromě antipyretických a analgetických vlastností protizánětlivý účinek. Účinná látka acetylsalyclicaacid je nasměrována lokálně do ohniska zánětu, což dává dobrý terapeutický výsledek.

ASA (acetylsalyclicaacid) má kromě antipyretických a analgetických vlastností protizánětlivý účinek.

  • rychleji snižuje teplotu;
  • zastaví zánět;
  • zabraňuje srážení krve;
  • užitečné pro revmatismus, ischemii, endokarditidu;
  • po cévní chirurgii.

ASA má vedlejší účinky a kontraindikace:

  • lék je toxický;
  • velmi krví krev;
  • zvyšuje riziko gastrointestinálních vředů;
  • předávkování může nepříznivě ovlivnit ledviny a játra;
  • Aspirin je dětem předepisován s opatrností a během těhotenství se nedoporučuje.

Aspirin je dětem předepisován s opatrností a během těhotenství se nedoporučuje.

Jaký je rozdíl

Mezi ASK a paracetamolem existuje jen málo, ale významné rozdíly:

  • Paracetamol je bezpečnější pro všechny indikace;
  • Aspirin rychleji odstraňuje horečku a udržuje účinek déle;
  • ASA se používá v boji proti kardiovaskulárním onemocněním (způsobeným ředěním krve);
  • Paracetamol má nízkou protizánětlivou aktivitu a nevylučuje symptomy;
  • Aspirin má účinnější účinek na produkci prostaglandinů (hojení, protizánětlivé látky) v celém těle a paracetamol ovlivňuje pouze mozek (proto vylučuje teplo a bolest, ale neztrácí zánět);
  • ASK je větší alergen.

Kdy může být užíván Paracetamol a kyselina acetylsalicylová

Mechanismem účinku obou léčiv je inhibice mediátorů, které způsobují bolest, horečku a zánět, pouze Paracetamol na úrovni centrálního nervového systému a Aspirin působí na samotný nidus. Proto občas povolují jmenování fondů společně. Kombinované dávky paracetamolu a aspirinu jsou zahrnuty v tabletách, jako je například Citramon.

Tento lék obsahuje 3 účinné látky:

I když se tato analgetika prodávají volně prodejná, je lepší, abyste si léky nebrali sami. Jejich kombinace může vyvolat závažné komplikace. Před použitím léku je také nutné prostudovat si instrukce, kde jsou předepsány indikace a dávkování.

Kombinované dávky paracetamolu a aspirinu jsou zahrnuty v tabletách, jako je například Citramon.

Kdy a proč je lepší nekombinovat

Častěji kombinace těchto léků nemá smysl, protože mají podobný účinek a nezvyšují vzájemný účinek.

Současné použití povede pouze k dvojnásobnému zatížení karoserie.

Léky se nedoporučují mísit s: t

  • onemocnění sliznic;
  • gastrointestinální problémy;
  • špatné srážení krve;
  • onemocnění jater a ledvin.

Pro onemocnění ledvin a jater se nedoporučuje míchat léky.

Stanovisko lékařů o kombinaci paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Lékaři nejsou jednotní, pokud jde o společné užívání těchto analgetik a o každý lék samostatně. Léky mají obecně obecné indikace pro použití (zbavit se horečky, zmírnit bolesti hlavy, zmírnit stavy spojené s běžným nachlazení a chřipkou). S ohledem na názor pediatrů je však Paracetamol v terapii vhodnější, protože kyselina acetylsalicylová je spojena s rizikem Reyeova syndromu (projevuje se u dětí ve věku od 4 do 12 let).

Jiní lékaři říkají, že dnes Paracetamol nedostane žádné uznání, že by mělo být zakázáno prodávat, a to i na lékařský předpis. Profesor farmakologie na Univerzitě Erlangen-Nurnberg (Německo), Cai Brune, věří, že i denní dávka acetomonofenu, která se rovná 4 g, může způsobit vážné poškození jater a jeho dvojnásobný přebytek je nebezpečný při rozvoji akutního selhání jater.

Lékaři říkají, že dnes Paracetamol nedostane žádné uznání, že by mělo být zakázáno prodávat, a to i na předpis.

Jmenování Aspirinu je podle názoru stejného vědce možné pouze u pacientů s kardiovaskulárními problémy, nikoli však jako lék proti bolesti. Koneckonců, anestetický účinek léku trvá jen několik hodin a působení ředění krve - několik dní. Výsledkem je vždy zvýšené, neodůvodněné riziko krvácení.

Recenze pacientů

Irina, 32, Nickel

Líbilo se mi víc Aspirin. Nevěděl jsem, že děti jsou kontraindikovány. Díky za osvícení.

Anna, 40 let, Ufa

Složení Citramonu bývalo jiné. Nyní se jmenuje Citramon-P. To znamená s paracetamolem.

Elena, 53 let, Moskva

Užívám Aspirin každé ráno. Pomáhá mi udržet lodě v pořádku. Ale poprvé jsem slyšel, že zuby jsou těmito prostředky odstraněny.

Porovnání paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Mnoho lidí se obává, zda by měl být zvolen paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Oba jsou mezi protizánětlivými léky.

Stejné nebo ne?

Kyselina acetylsalicylová - hlavní účinná látka, která je v Aspirinu. Obchodní názvy:

  • Aspirin;
  • Upsarin;
  • Thrombopol;
  • Bufferin;
  • Aspicore;
  • Aspickard;
  • Aspinujte.

Kyselina acetylsalicylová snižuje teplotu během chřipky, SARS.

Jedná se o 2 různé léky. První je antipyretikum, které má protizánětlivé účinky. Ovlivňuje krevní cévy a je předepsán lékařem při léčbě komplikací u pacientů podstupujících ischemickou cévní mozkovou příhodu.

Druhá je lék, který snižuje teplotu během chřipky, ARVI. Má analgetický účinek.

Jaký je rozdíl a podobnost mezi paracetamolem nebo kyselinou acetylsalicylovou?

  • pomoci zbavit se bolesti hlavy a jiné bolesti;
  • snížit teplotu;
  • nežádoucí účinky - poškození jater.

Rozdíl mezi léky:

Co je lepší užívat: Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin je považován za nejúčinnější lék, který snižuje tělesnou teplotu, ale Paracetamol je nejbezpečnější. Proto se doporučuje užívat Paracetamol s vysokou horečkou, bolestí hlavy a dalšími příznaky nachlazení.

Lékaři recenze

Valery, 42, Oryol: „Předepisuji Paracetamol v případě virových, bakteriálních onemocnění pacienta, bolestí kloubů a zubů a infekčních a zánětlivých onemocnění. Lék lze podat dítěti. “

Victoria, 34, Kaluga: „Kyselina acetylsalicylová pomáhá zmírňovat příznaky, ale nemůžete se zbavit nemoci. To jen vyvolává výskyt nachlazení, také způsobuje zhoršení gastritidy. Je přísně zakázáno užívat ho během těhotenství.

Svetlana, 27, Krasnojarsk: „Aspirin díky svým vlastnostem pomáhá snižovat horečku o 7–8 hodin a bolest zmizí o 5-6 hodin.“

Ivan, 52 let, Voronezh: „Pracuji jako terapeut. Pacientům předepisuji oba léky, aby se snížila bolest.

Hodnocení pacientů pro paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

Pavel, 31, Penza: „Při prvních příznacích zimy užívám Aspirin. Teplota klesne za půl hodiny. Je to levná droga, je v každé lékárně. Užívám 1 tabletu denně bezprostředně po jídle, omyjte teplou vodou.

Láska, 37 let, Magnitogorsk: „Četl jsem, že Aspirin je pro tělo škodlivý. Teď používám jako lék proti bolesti pouze Paracetamoli. “

Irina, 25, Moskva: „Paracetamoli je účinný a levný lék, který odstraňuje bolesti hlavy. Lékař to předepsal i během těhotenství a kojení. “

Peter, 36, Vologda: „Snižuji teplotu pouze s pomocí Paracetamolu. Tento léčivý přípravek s minimálním množstvím vedlejších účinků “.

Co je lepší aspirin nebo paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová pro nachlazení a horečku?

Vysoká teplota je přirozenou reakcí organismu na vývoj některých patologických procesů v něm. Teplota se nejčastěji zvyšuje s agresivitou bakterií, virů a prvoků. Kromě toho mohou tento jev způsobit i některé fyzické účinky na organismus, jako jsou popáleniny, omrzliny atd. Zvýšení teplotních ukazatelů vede ke zničení agresivních organismů, ale někdy se teplota výrazně zvyšuje. V tomto případě antipyretická léčiva přicházejí na záchranu. Promluvme si na této stránce "Populární o zdraví" o tom, co je lepší pro chlad a teplotu?

Co je lepší aspirin nebo paracetamol pro nachlazení a horečku?

Aspirin i Paracetamol pomáhají zmírňovat bolest a snižovat horečku. Nicméně, oni jsou aktivní v různých částech našeho těla, s některými dalšími výhodami. Aspirin může také snížit závažnost zánětlivých procesů a snížit srážení krve, paracetamol nemá takové vlastnosti. Je poměrně těžké vybrat si, který lék bude účinnější: musíte se zaměřit na individuální vlastnosti pacienta a situaci jako celek.

Aspirin i Paracetamol lze získat v jakékoliv lékárně bez lékařského předpisu. O možnosti použití těchto léků můžete hovořit se svým lékařem.

Paracetamol je inherentně inhibitorem prostaglandinů, omezuje syntézu těla cyklooxygenázy, kterou používá k odesílání signálů bolesti. Aspirin také patří k inhibitorům prostaglandinů, ovlivňuje však několik dalších látek, a to thromboxany.

Aspirin i Paracetamol zcela účinně eliminují bolesti (bolesti hlavy při nachlazení), pomáhají snižovat teplotu a zlepšují celkový stav pacienta.

Lékaři říkají, že aspirin má závažnější vliv na trávicí trakt než paracetamol, takže pacienti s problémy v činnosti orgánů gastrointestinálního traktu by měli dávat přednost druhému léku. Většina možných nežádoucích účinků aspirinu je spojena s možností krvácení v zažívacím traktu.

Oba porovnávané léky mohou teoreticky poškodit játra, v praxi je tato situace možná při konzumaci ve velkém množství. Pokud dodržujete doporučené dávkování a sledujete interval mezi užíváním těchto léků, nepoškozuje játra. V případě náhodného předávkování některým z těchto léků byste měli vyhledat lékařskou pomoc ve zdravotnickém zařízení.

Oba porovnávané léky mohou způsobit individuální intoleranční reakce. Předvídat jejich výskyt je nemožné předem. Výskyt různých vedlejších účinků při užívání aspirinu je však častější než při použití paracetamolu.

Pokud jsou aspirin a paracetamol určeny pouze ke snížení tělesné teploty, pak jsou oba účinné. Aspirin má však rychlejší účinek. Paracetamol je považován za nejbezpečnější lék na snížení teploty lékaři po celém světě.

Stojí za zmínku, že Aspirin a další léky, které mají ve složení, mohou ovlivnit stejné jaterní buňky jako některé viry, které způsobují nachlazení. Z tohoto důvodu existuje možnost, že játra budou trpět kombinací agresivních vlivů. V tomto případě se může vyvinout Reyeův syndrom a tato patologie je považována za jednu z nejnebezpečnějších možných komplikací aspirinu. Proto se tento lék nedoporučuje používat v dětství, a proto byste jej neměli používat k léčbě virových onemocnění.
Dospělí pacienti mohou bezpečně používat aspirin, pokud je potřeba snížit teplotu během bakteriálních infekčních lézí.

Stojí za zmínku, že Paracetamol, na rozdíl od Aspirinu, nemá prakticky žádné kontraindikace. Nelze jej použít v případě přecitlivělosti na léčivo (alergie), selhání jater a ledvin. Současně je dovoleno užívat takový lék při léčbě dětí (počínaje dětstvím), těhotných a kojících žen.

Aspirin se nepoužívá pro individuální intoleranci, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, hemoragickou diatézu, některé druhy bronchiálního astmatu. Tento přípravek je absolutně kontraindikován u dětí mladších 15 let, těhotných a kojících žen.

Paracetamol je tedy bezpečnějším lékem než aspirin. Dospělí pacienti však mohou při léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění dobře užívat aspirin, aby se snížila teplota. V mírném dávkování bude tento přípravek poměrně účinný. Paracetamol se samozřejmě stává lékem volby při léčbě dětí, těhotných a kojících žen.

Co je lepší Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Ve skutečnosti je kyselina acetylsalicylová hlavní složkou Aspirinu. Toto je název účinné látky, která ovlivňuje tělo, snižuje teplotu a odstraňuje bolest. Lze tedy učinit závěr, že aspirin a kyselina acetylsalicylová jsou jedno a totéž. A v lékárně si můžete koupit lék pod tímto názvem. Od teploty a studeného střihu.

Můžu současně užívat Aspirin a Paracetamol?

Antipyretická léčiva se používají ke snížení tělesné teploty. Někdy nestačí jedna látka a lékaři se uchylují k kombinaci několika léků. Zvažte aspirin a paracetamol, jejich intracelulární účinky, indikace a kontraindikace.

Aspirin Action

Aspirin je lék od německého výrobce Bayer. Nástroj patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Účinná látka - kyselina acetylsalicylová - má široké spektrum účinku:

  • zmírňuje zánět osteochondrózy děložního čípku, artritidu, artrózy a jiných onemocnění tkání kostí a chrupavek;
  • snižuje nepohodlí během menstruace, zubů nebo bolestí hlavy;
  • snižuje tělesnou teplotu;
  • ředí krev, zlepšuje krevní oběh.

Lék je široce používán ve všech oborech medicíny. Vyrábí se ve formě tablet, ale existuje mnoho analogů v jiných dávkových formách, které se používají při teplotě, zánětu, bolesti nebo onemocněních kardiovaskulárního systému.

Paracetamol Akce

Léčivo je založeno na stejné složce paracetamolu. To je nejsilnější nástroj, který se používá ke snížení horečky a snížení bolesti během horečky, zranění a dalších patologických procesů v těle.

Paracetamol během absorpce ovlivňuje mozkové centrum zodpovědné za vnímání bolesti. Navíc molekuly léčiva ovlivňují syntézu prostaglandinů, které jsou zodpovědné za zvyšování teploty, díky čemuž léčivo rychle odstraňuje i vysokou horečku.

Lék nevyléčí horečku, nachlazení, chřipku a další infekční nemoci a také nemá antivirový a antibakteriální účinek, proto se nedoporučuje užívat k léčbě.

Co je lepší a jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem

Účinek obou léků je trochu podobný, ale rozdíl je v tom, že Paracetamol je zaměřen na snížení tělesné teploty a aspirinu na snížení bolesti.

Můžu současně užívat Aspirin a Paracetamol?

Dříve se věřilo, že společný příjem těchto dvou fondů přispívá k rychlému snížení vysoké teploty. Tak to je, ale kromě výhod kombinace léků má mnoho vedlejších účinků, které negativně ovlivňují práci jater, ledvin a gastrointestinálního traktu. Proto lékaři tuto kombinaci používají pouze v případech nouze.

Indikace pro současné použití

Vysoká tělesná teplota a vysoká horečka způsobená infekčními chorobami. Při jednorázovém použití by se neměly bát nežádoucích účinků, protože objevují se pouze tehdy, jsou-li nahromaděny v procesu systematického přijímání.

Jak užívat aspirin a paracetamol společně

V případě nouzového odvodu tepla se prostředky nejčastěji používají ve formě roztoku pro intramuskulární podání. V medicíně existuje pojem "triáda" - kombinace 3 léků, jejichž použití má okamžitý účinek a má prodloužený účinek. Kromě aspirinu a paracetamolu se na zmírnění cévních křečí používá přípravek Analgin nebo No-Spa. Dávka je stanovena individuálně, standard je 2 mg každého činidla.

Kyselina acetylsalicylová nebo paracetamol, která je lepší

Co je lepší pro nachlazení: paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Paracetamol je nebezpečný
Až donedávna byl takový lék jako paracetamol považován za naprosto neškodný. Jsme stále aktivně inzerováni jako nejbezpečnější a nejúčinnější léky obsahující paracetamol. Je však jisté, že taková reklama není příliš správná. Galina Kholmogorová, přední vědecká pracovnice Státního výzkumného ústavu preventivního lékařství, říká: „Od mých studentských let mě jedna fráze vzpomněla na profesora, který na přednášce o klinické farmakologii řekl:„ Na západě je paracetamol velmi populární, ale nedoporučuji ho používat ve své praxi, protože tento lék má velmi úzké "terapeutické okno". Ničí buňky jater a také způsobuje rozpuštění červených krvinek v cévním lůžku během předávkování a předávkování je velmi snadné. “ Dovolte mi vysvětlit, co je „terapeutické okno“: je to rozdíl mezi terapeutickou a toxickou dávkou léku.

Charakteristika léčiv

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (ASA) jsou považovány za účinné léky proti bolesti, protizánětlivé a antipyretické léky. Léky mají jak výhody, tak nevýhody, mají oddělené kontraindikace, liší se v mechanismu účinku na stejné onemocnění. Proto je při výběru mezi těmito dvěma léky nutné znát vlastnosti každého z nich.

Paracetamol

Narkotikum Paracetamol patří do analgetik a antipyretik a v západních zemích se nazývá acetaminofen (ze sníženého chemického složení - para-acetylaminofenol). Hlavními indikacemi pro podávání jsou febrilní projevy infekcí a zánětů.

Nástroj je:

  • neporušuje metabolické procesy a zažívací orgány;
  • má nízkou toxicitu;
  • bezpečné pro děti.

Při dlouhodobém užívání léčiva může dojít k následujícím vedlejším účinkům:

  • změny ve fungování oběhového systému;
  • toxické poškození ledvin;
  • narušení jater;

Riziko onemocnění ledvin a jater se zvyšuje s alkoholem.

Kyselina acetylsalicylová

ASA (acetylsalyclicaacid) má kromě antipyretických a analgetických vlastností protizánětlivý účinek. Účinná látka acetylsalyclicaacid je nasměrována lokálně do ohniska zánětu, což dává dobrý terapeutický výsledek.

  • rychleji snižuje teplotu;
  • zastaví zánět;
  • zabraňuje srážení krve;
  • užitečné pro revmatismus, ischemii, endokarditidu;
  • po cévní chirurgii.

ASA má vedlejší účinky a kontraindikace:

  • lék je toxický;
  • velmi krví krev;
  • zvyšuje riziko gastrointestinálních vředů;
  • předávkování může nepříznivě ovlivnit ledviny a játra;
  • Aspirin je dětem předepisován s opatrností a během těhotenství se nedoporučuje.

Jaký je rozdíl

Mezi ASK a paracetamolem existuje jen málo, ale významné rozdíly:

  • Paracetamol je bezpečnější pro všechny indikace;
  • Aspirin rychleji odstraňuje horečku a udržuje účinek déle;
  • ASA se používá v boji proti kardiovaskulárním onemocněním (způsobeným ředěním krve);
  • Paracetamol má nízkou protizánětlivou aktivitu a nevylučuje symptomy;
  • Aspirin má účinnější účinek na produkci prostaglandinů (hojení, protizánětlivé látky) v celém těle a paracetamol ovlivňuje pouze mozek (proto vylučuje teplo a bolest, ale neztrácí zánět);
  • ASK je větší alergen.

Kdy může být užíván Paracetamol a kyselina acetylsalicylová

Mechanismem účinku obou léčiv je inhibice mediátorů, které způsobují bolest, horečku a zánět, pouze Paracetamol na úrovni centrálního nervového systému a Aspirin působí na samotný nidus. Proto občas povolují jmenování fondů společně. Kombinované dávky paracetamolu a aspirinu jsou zahrnuty v tabletách, jako je například Citramon.

Tento lék obsahuje 3 účinné látky:

I když se tato analgetika prodávají volně prodejná, je lepší, abyste si léky nebrali sami. Jejich kombinace může vyvolat závažné komplikace. Před použitím léku je také nutné prostudovat si instrukce, kde jsou předepsány indikace a dávkování.

Kdy a proč je lepší nekombinovat

Častěji kombinace těchto léků nemá smysl, protože mají podobný účinek a nezvyšují vzájemný účinek.

Současné použití povede pouze k dvojnásobnému zatížení karoserie.

Léky se nedoporučují mísit s: t

  • onemocnění sliznic;
  • gastrointestinální problémy;
  • špatné srážení krve;
  • onemocnění jater a ledvin.

Stanovisko lékařů o kombinaci paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Lékaři nejsou jednotní, pokud jde o společné užívání těchto analgetik a o každý lék samostatně. Léky mají obecně obecné indikace pro použití (zbavit se horečky, zmírnit bolesti hlavy, zmírnit stavy spojené s běžným nachlazení a chřipkou). S ohledem na názor pediatrů je však Paracetamol v terapii vhodnější, protože kyselina acetylsalicylová je spojena s rizikem Reyeova syndromu (projevuje se u dětí ve věku od 4 do 12 let).

Jiní lékaři říkají, že dnes Paracetamol nedostane žádné uznání, že by mělo být zakázáno prodávat, a to i na lékařský předpis. Profesor farmakologie na Univerzitě Erlangen-Nurnberg (Německo), Cai Brune, věří, že i denní dávka acetomonofenu, která se rovná 4 g, může způsobit vážné poškození jater a jeho dvojnásobný přebytek je nebezpečný při rozvoji akutního selhání jater.

Jmenování Aspirinu je podle názoru stejného vědce možné pouze u pacientů s kardiovaskulárními problémy, nikoli však jako lék proti bolesti. Koneckonců, anestetický účinek léku trvá jen několik hodin a působení ředění krve - několik dní. Výsledkem je vždy zvýšené, neodůvodněné riziko krvácení.

Recenze pacientů

Irina, 32, Nickel

Líbilo se mi víc Aspirin. Nevěděl jsem, že děti jsou kontraindikovány. Díky za osvícení.

Anna, 40 let, Ufa

Složení Citramonu bývalo jiné. Nyní se jmenuje Citramon-P. To znamená s paracetamolem.

Elena, 53 let, Moskva

Užívám Aspirin každé ráno. Pomáhá mi udržet lodě v pořádku. Ale poprvé jsem slyšel, že zuby jsou těmito prostředky odstraněny.

Použití paracetamolu při respiračních virových onemocněních

Paracetamol je výhodnější použít jako febrifuge v případě těžké hypertermie (od 38 a výše), protože její antipyretické vlastnosti jsou zcela jasně vyjádřeny mezi ostatními zástupci farmakologických činidel ze skupiny nesteroidních protizánětlivých látek. Pokud je nutné, aby teplota byla snížena na adekvátní značky, které neohrožují život pacienta, paracetamol pomůže nejlépe před příchodem sanitky.

Formy propuštění na moderním farmakologickém trhu:

  • Tablety balené v blistrech po 6 nebo 10 kusech v dávkách 500 mg nebo 300 mg (dávka pro děti), balené v kartónovém obalu t
  • 2,5% sirup pro děti 50 ml na balení
  • Suspenze 2,5% ve 100 ml na balení
  • Rektální čípky mají také systémový účinek, ale jsou méně náchylné k dráždění gastrointestinálního traktu, vykazují mnohem rychlejší terapeutický účinek díky rychlejšímu pronikání do systémového oběhu.

Existují také kombinované formy uvolňování, které obsahují několik aktivních složek, jako je citramon. Složení tohoto léku je kromě paracetamol kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Souhrnně řečeno, tyto složky vykazují synergický účinek. Také bude zajímavé zjistit, že dávkování látek v těchto léčivech je nižší než u monodrugů. V tabletách je kombinovaný paracetamol a aspirin přibližně poloviční, než u běžných mono- činidel, to však neznamená, že by měli být opilí více než obvykle, jinak hrozí riziko předávkování, takže byste neměli zdvojnásobit zátěž jater.

Použití kyseliny acetylsalicylové

Příjem paracetamolu a aspirinu má podobné indikace, stejně jako další prostředky ke snížení teploty, ale stále existují jasné rozdíly v těchto přípravcích. Kyselina acetylsalicylová má analgetický účinek, výraznější a současně zvyšuje riziko krvácení. Faktem je, že aspirin je klasický disaggregant, v malých množstvích (až 150 mg denně), pomáhá předcházet adhezi krevních destiček a tenké krve a v dávkách 300 mg denně účinně anestetizuje a snižuje projevy akutního virového onemocnění. Aspirin ve vyšších dávkách, asi 500 mg, není špatný srazí zvýšenou teplotu, ale to je ještě považováno za účinnější v této situaci, paracetamol, protože je mnohem bezpečnější, i když poněkud nižší v síle.

Můžu tyto léky vzít společně? Společně mohou být užívány, zejména jako součást stejného tsitramona, ale nedodržení dávkovacího režimu může způsobit nežádoucí účinky ve formě bolesti žaludku a změn v srážení krve. Mimochodem, paracetamol neovlivňuje reologické vlastnosti krve, proto je bezpečnější pro léčbu ARVI. Jaké jsou další léky na snížení teploty bez významných vedlejších účinků? Kromě kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu mají ibuprofen a kyselina mefenamová antipyretické vlastnosti.

Oba léky neinhibují a nestimulují krevní koagulační systém, nemají tak výrazný negativní účinek na žaludek jako aspirin a nemají tak toxický účinek na játra jako paracetamol. Existují důkazy o tom, že ibuprofen může být užíván dlouhými kursy, protože je jedním z nejslabších nesteroidních protizánětlivých léčiv. Kyselina mefenamová má mimo jiné také imunomodulační vlastnosti, stimuluje produkci interferonu.

Vysoká teplota je přirozenou reakcí organismu na vývoj některých patologických procesů v něm. Teplota se nejčastěji zvyšuje s agresivitou bakterií, virů a prvoků. Kromě toho mohou tento jev způsobit i některé fyzické účinky na organismus, jako jsou popáleniny, omrzliny atd. Zvýšení teplotních ukazatelů vede ke zničení agresivních organismů, ale někdy se teplota výrazně zvyšuje. V tomto případě antipyretická léčiva přicházejí na záchranu. Promluvme si na této stránce "Populární o zdraví" o tom, co je lepší pro chlad a teplotu?

Co je lepší aspirin nebo paracetamol pro nachlazení a horečku?

Aspirin i Paracetamol pomáhají zmírňovat bolest a snižovat horečku. Nicméně, oni jsou aktivní v různých částech našeho těla, s některými dalšími výhodami. Aspirin může také snížit závažnost zánětlivých procesů a snížit srážení krve, paracetamol nemá takové vlastnosti. Je poměrně těžké vybrat si, který lék bude účinnější: musíte se zaměřit na individuální vlastnosti pacienta a situaci jako celek.

Aspirin i Paracetamol lze získat v jakékoliv lékárně bez lékařského předpisu. O možnosti použití těchto léků můžete hovořit se svým lékařem.

Paracetamol je inherentně inhibitorem prostaglandinů, omezuje syntézu těla cyklooxygenázy, kterou používá k odesílání signálů bolesti. Aspirin také patří k inhibitorům prostaglandinů, ovlivňuje však několik dalších látek, a to thromboxany.

Aspirin i Paracetamol zcela účinně eliminují bolesti (bolesti hlavy při nachlazení), pomáhají snižovat teplotu a zlepšují celkový stav pacienta.

Lékaři říkají, že aspirin má závažnější vliv na trávicí trakt než paracetamol, takže pacienti s problémy v činnosti orgánů gastrointestinálního traktu by měli dávat přednost druhému léku. Většina možných nežádoucích účinků aspirinu je spojena s možností krvácení v zažívacím traktu.

Oba porovnávané léky mohou teoreticky poškodit játra, v praxi je tato situace možná při konzumaci ve velkém množství. Pokud dodržujete doporučené dávkování a sledujete interval mezi užíváním těchto léků, nepoškozuje játra. V případě náhodného předávkování některým z těchto léků byste měli vyhledat lékařskou pomoc ve zdravotnickém zařízení.

Oba porovnávané léky mohou způsobit individuální intoleranční reakce. Předvídat jejich výskyt je nemožné předem. Výskyt různých vedlejších účinků při užívání aspirinu je však častější než při použití paracetamolu.

Pokud jsou aspirin a paracetamol určeny pouze ke snížení tělesné teploty, pak jsou oba účinné. Aspirin má však rychlejší účinek. Paracetamol je považován za nejbezpečnější lék na snížení teploty lékaři po celém světě.

Stojí za zmínku, že Aspirin a další léky, které mají ve složení, mohou ovlivnit stejné jaterní buňky jako některé viry, které způsobují nachlazení. Z tohoto důvodu existuje možnost, že játra budou trpět kombinací agresivních vlivů. V tomto případě se může vyvinout Reyeův syndrom a tato patologie je považována za jednu z nejnebezpečnějších možných komplikací aspirinu. Proto se tento lék nedoporučuje používat v dětství, a proto byste jej neměli používat k léčbě virových onemocnění.
Dospělí pacienti mohou bezpečně používat aspirin, pokud je potřeba snížit teplotu během bakteriálních infekčních lézí.

Stojí za zmínku, že Paracetamol, na rozdíl od Aspirinu, nemá prakticky žádné kontraindikace. Nelze jej použít v případě přecitlivělosti na léčivo (alergie), selhání jater a ledvin. Současně je dovoleno užívat takový lék při léčbě dětí (počínaje dětstvím), těhotných a kojících žen.

Aspirin se nepoužívá pro individuální intoleranci, erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu, hemoragickou diatézu, některé druhy bronchiálního astmatu. Tento přípravek je absolutně kontraindikován u dětí mladších 15 let, těhotných a kojících žen.

Paracetamol je tedy bezpečnějším lékem než aspirin. Dospělí pacienti však mohou při léčbě infekčních a zánětlivých onemocnění dobře užívat aspirin, aby se snížila teplota. V mírném dávkování bude tento přípravek poměrně účinný. Paracetamol se samozřejmě stává lékem volby při léčbě dětí, těhotných a kojících žen.

Co je lepší Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Ve skutečnosti je kyselina acetylsalicylová hlavní složkou Aspirinu. Toto je název účinné látky, která ovlivňuje tělo, snižuje teplotu a odstraňuje bolest. Lze tedy učinit závěr, že aspirin a kyselina acetylsalicylová jsou jedno a totéž. A v lékárně si můžete koupit lék pod tímto názvem. Od teploty a studeného střihu.

Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
Google

Charakteristika aspirinu

Složení tohoto léčiva je kyselina acetylsalicylová, v roli excipientů mikrokrystalická celulóza a kukuřičný škrob.

Léčivo patří do farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv odvozených od kyseliny salicylové.

Ve většině případů je to předepsáno jako nástroj se silným protizánětlivým účinkem. Aspirin často působí jako antipyretické, antikoagulační a antiagregační činidlo.

Po užití léku se rychle vstřebává v gastrointestinálním traktu a přeměňuje se na jednoduchý metabolit - kyselinu salicylovou.

Hlavní indikace pro užívání léčiva:

  • akutní a chronická zánětlivá onemocnění;
  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • algomenorrhea;
  • revmatoidní artritidy a artrózy;
  • osteoartritida;
  • ankylozující spondylitida;
  • vaskulární trombóza;
  • akutní respirační virová onemocnění;
  • bolesti svalů a kloubů.

Aspirin je často předepisován jako prostředek účinného ředění krve, takže je nepostradatelný pro prevenci trombózy a aterosklerózy.

Je nežádoucí užívat lék, pokud pacient trpí závažnými organickými patologiemi ledvin, astmatem průdušek, diabetes mellitus, onemocněním gastrointestinálního traktu, těhotenstvím.

Vedlejší účinky léku jsou riziko vzniku žaludečního vředu.

Jak Paracetamol působí

Aktivní složkou léčiva je stejná látka paracetamol (Paracetamol). Patří do farmakologické skupiny anilidů. Nástroj je populární analgetikum a antipyretikum. Zachází s rozšířenými antipyretiky. Absorbuje se do krve v gastrointestinálním traktu, zejména v tenkém střevě. Odběr reziduí paracetamolu se provádí v játrech. Hlavní údaje o využití finančních prostředků:

  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • migrénu;
  • neuralgie;
  • horečka s nachlazení.

Je prokázáno, že tento nástroj nemá nepříznivý vliv na oběhový systém a metabolismus, nepoškozuje ani při dlouhodobém užívání zažívacích orgánů.

Kontraindikace pro jmenování Paracetamol - přecitlivělost na lék a chronický alkoholismus.

Porovnání aspirinu a paracetamolu

Oba léky mají podobné farmakologické vlastnosti, ale to není totéž.

Podobnost

Jak jedna, tak druhá droga mají dobré protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Indikace pro použití obou prostředků jsou přibližně stejné.

Jaký je rozdíl

Léky se liší nejen chemickým složením, ale také mechanismem účinku. Kyselina acetylsalicylová působí převážně v lokálním zánětu zánětu a paracetamol má analgetický účinek přes centrální nervový systém.

Aspirin má silnější protizánětlivý účinek než paracetamol. Navíc je mnohem delší.

Předpokládá se, že aspirin má negativní účinek na sliznici gastrointestinálního traktu, proto se u chronických gastrointestinálních onemocnění doporučuje užívat místo Aspirinu Paracetamol.

Co je levnější

Jednoduchý Aspirin - 10 tablet 500 mg lze zakoupit v lékárně za 5-7 rublů. Šumivé je dražší - asi 300 rublů.

Cena paracetamolu je v průměru 37-50 rublů. pro 10 tablet.

Což je lepší - Aspirin nebo Paracetamol

Rozhodnutí o tom, který lék je pro konkrétní nemoc lepší použít, by měl přijmout lékař. Když je samo-léčba nutná, aby se zaměřila na kontraindikace, aby nedošlo k poškození těla.

S chladem

U virových onemocnění mnoho lékařů preferuje předepisování paracetamolu, ale může být nahrazeno aspirinem. Je třeba mít na paměti, že společný příjem léků je nepraktický, protože mají podobné farmakologické vlastnosti a předávkování může vést k poruchám gastrointestinálního traktu - pálení žáhy, nevolnost, průjem.

Bolesti hlavy

Pokud je potřeba se zbavit bolesti hlavy, pak je lepší užívat Aspirin, protože má výraznější analgetické vlastnosti. Dospělí potřebují pouze 1 tabletu, je lepší pít tekutinu, neutralizovat nadměrný kyselý účinek léku, jako je mléko. Aby se zabránilo negativním účinkům léku na gastrointestinální trakt, můžete pít pilulku v šumivé formě.

Při teplotě

Obě drogy se často používají ke snížení tepla. Pro tento účel je účinnější pít Paracetamol v dávce 1 tableta 2-3 krát denně. Nástroj vykazuje výrazné hypotermické vlastnosti a spolehlivě snižuje vysokou teplotu.

Pro děti

Předpokládá se, že až 12 let by se obě léčiva měla používat opatrně, aby se zabránilo vedlejším účinkům. Nicméně, většina lékařů věří, že Paracetamol je dobrý pro léčbu dětí, protože má méně negativní vliv na tělo. Předpokládá se, že tento lék může být již předepsán dítěti staršímu než 3 měsíce.

Lékaři recenze

Anatoly, praktický lékař: „Věřím, že každodenní užívání aspirinu v terapeutické dávce 300 mg spolehlivě chrání lidské tělo před tvorbou krevních sraženin, protože léčivo je dobrým antikoagulantem. Je to vynikající profylaktický prostředek k prevenci poruch oběhového systému. “

Olga, praktický lékař: „Pokud má pacient problémy se zažívacími orgány, je lepší dát mu paracetamol, aby se zabránilo vzniku pálení žáhy a jiných dyspeptických jevů.“

Alina, pediatr: "Pokud existuje možnost, vždy nahrazuji aspirin menším paracetamolem, působí na tělo mnohem snadněji, nemá škodlivý účinek na zažívací orgány a nezpůsobuje alergické reakce, proto je v dětství považován za bezpečnější."

Hodnocení pacientů pro aspirin a paracetamol

Marina, 27 let: „V domácí lékárničce a osobní kabelce je vždy prostý Aspirin. To může být přijato pro všechny nepohodlí - ať už hlavy, zubu nebo žaludku bolest. Pomáhá dostatečně rychle, zejména pokud pijete šumivý roztok. “

Arina, 53 let: „Nejjednodušší levné tablety - Aspirin - rychle pomáhají s jakoukoliv bolestí, ale měli byste pít lék s mlékem nebo kissel, jinak se může objevit pálení žáhy, zvláště pokud si ho vezmete na lačný žaludek.“

Alexander, 43 let: „V chladném období není nic lepšího než Paracetamol. Nástroj je testován v průběhu let, sotva zachytil studené - půl tabletu na noc. Ráno nejsou žádné příznaky nemoci, cítíte se nejlépe.

Jak léky působí na tělo

Acetaminofen a kyselina acetylsalicylová jsou nejstarší a nejrozšířenější zástupci nesteroidních protizánětlivých léčiv. Mechanismem jejich působení je inhibice zánětlivých mediátorů, ale paracetamol působí primárně na úrovni centrálního nervového systému a Aspirin je lokální v zánětlivém zaměření. Paracetamol a aspirin snižují tělesnou teplotu dobře, ale jiné účinky těchto léků se liší.

Protizánětlivý účinek Paracetamolu, na rozdíl od Ibuprofenu nebo aspirinu, je považován za poměrně nízký, proto pro léčbu závažných zánětlivých procesů tento lék samotný nestačí. Nejčastěji se jedná o antipyretikum pro nachlazení, protože rychle a spolehlivě snižuje vysokou teplotu. Proto je při hypertermii bezpečnější užívat Paracetamol, protože má méně kontraindikací a vedlejších účinků.

Kyselina acetylsalicylová je významně lepší než acetaminofen v protizánětlivém účinku.

Účinná látka působí přímo v ohnisku zánětu, což způsobuje dobrý terapeutický účinek. Tento lék je však také toxičtější a má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. V některých případech aspirin srazí teplotu lépe, ale měl by být aplikován s velkou opatrností.

Charakteristika paracetamolu

Hlavní indikací pro předepisování tohoto léku je horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění. Rozdíl mezi Paracetamolem a Aspirinem je, že Acetaminophen je mnohem bezpečnější. Mezi jeho výhody patří také:

  • nedostatek vlivu na krevní systém a metabolismus;
  • žádné škodlivé účinky na orgány trávicího systému;
  • možnost užívání od útlého věku (dítě do 3 měsíců předepisuje výhradně lékař);
  • vzácné vedlejší účinky;
  • mohou být kombinovány s jinými léky (Analgin, Papaverin).

Významnou nevýhodou je nízká protizánětlivá aktivita, takže lék někdy nepomáhá eliminovat symptomy onemocnění. V takových případech se rozhodněte pro Paracetamol nebo Aspirin, musíte vzít v úvahu závažnost pacientova stavu, věku a přítomnosti kontraindikací.

Viz také: indikace pro použití paracetamolu

Charakteristika aspirinu

Hlavní rozdíl Aspirinu od Paracetamolu je přítomnost řady vedlejších účinků kyseliny acetylsalicylové:

  • zvyšuje riziko žaludečních a dvanáctníkových vředů;
  • má vlastnosti na ředění krve, což může vést ke krvácení;
  • předávkování má za následek těžké toxické poškození jater a ledvin;
  • dlouhodobé užívání může vést k anémii.

Lék mohou používat dospělí s jasnými lékařskými indikacemi. Je nutné vzít v úvahu všechna rizika užívání léku a určit, co je pro pacienta účinnější - Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Léčba musí probíhat pod dohledem lékaře.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter