Co pomáhá Paracetamolu

Migréna

Paracetamol je populární farmakologický lék, který má antipyretické a jiné léčebné schopnosti. Široké spektrum činností, pohodlná farmakologická forma, nízká cena dělají nástroj populární mezi všechny segmenty populace. Mnozí se ptají, co Paracetamol pomáhá. Mít jedinečné farmakologické vlastnosti, tento lék bojuje mnoho zdravotních problémů. Chcete-li zjistit, kdy a jak dát lék dětem, dospělým, stojí za to znát mechanismy jeho vlivu, cestu eliminace, indikaci a kontraindikaci použití.

Farmakologický účinek léčiva

Abyste pochopili, jak Paracetamol působí, musíte studovat jeho farmakologické principy operace. Lék je dokonale absorbován sliznicí zažívacího systému. Maximální koncentrace léčiva v krvi po podání je dosaženo po 40 minutách.

Při požití lék inhibuje tvorbu prostaglandinů. Tyto látky vznikají v zánětlivých procesech jakékoliv povahy, vyvolávají vznik horečky a bolesti. Nejčastěji tento stav způsobuje chlad. Lék snadno ovlivňuje neurony, takže účinně odstraňuje bolest. V kombinaci s protizánětlivými schopnostmi má léčivo široké spektrum použití.

Indikace pro použití Paracetamol

Lékaři předepisují pilulky jako antipyretikum, protizánětlivé a léky proti bolesti. Děti doporučují paracetamol pro děti se zoubky, zánět v ústech. Použití prostředků je možné v různých farmakologických formách: perorální tablety a tobolky ve speciálním obalu, rozpustný šumivý roztok, sirup a suspenze, čípky (dětský paracetamol), injekční roztok. Všude stejné složení se liší pouze obsahem účinné látky. Prostředky lze přijmout na adrese:

  • zvýšení teploty;
  • bolest zubů a dásní;
  • měsíčně;
  • bolest hlavy;
  • akné a akné;
  • kocovina

Teplota paracetamolu

Tableta účinně a rychle snižuje teplotu. Každý lékař řekne, že snížení horečky nižší než 37,5 se nedoporučuje. To je příznak zánětlivého procesu, reakce boje přirozených sil imunity proti virům, bakteriím a jiným patogenům. Ale pokud dospělý snadno takový stav snáší, pak bolest a malátnost přinášejí dítěti a jeho rodičům spoustu problémů. Proto mu chci pomoci. Látka je ve formě svíček, sirupu, tablet.

Pokud je teplota u kojenců od 3 měsíců, pak pediatrové doporučují používat svíčky s dávkou 50 mg před nebo po jídle. Recepce - 4 krát ve stejných intervalech denně. Ve věku od 3 měsíců do jednoho roku se svíčky používají v dávce 100 mg nebo dětského sirupu. V této formě nástroj rychle snižuje teplo. Ve věku 1 až 6 let je dávka 200 mg najednou, po dobu 6–12 let, jednorázová dávka do 500 mg. Mezi dávkami paracetamolu jsou periodicky odečítány hodnoty teploty. V nepřítomnosti tepla byste měli okamžitě přestat užívat lék, protože nemá dostatečné protizánětlivé, antivirové schopnosti.

Když horečky dospělí vezmou lék k úlevě od horečky a bolesti ne více než 5 krát denně. Jednorázové maximum - 500 mg účinné látky ve formě sirupu, injekce. Populární je kombinace aspirinu a paracetamolu. Ale zapojit se do takového nástroje nestojí za to. Aspirin má negativní vliv na horní části trávicího traktu, proto často po požití trpí žaludečními problémy.

Pro zuby

Paracetamol je schopen zmírnit bolest při zánětlivých procesech ústní dutiny, dásní a parodontu. Vezměte dospělé: 1 dávka tablety 0,5-1 gram ne více než 5krát denně. Mláďata od 3 let, kdy se v průběhu tohoto období zubá a zvyšuje teplota, dostávají paracetamol ve formě svíčky nebo speciálního sirupu s jednorázovou dávkou nejvýše 100 mg. Tento lék nevyléčí vaše zuby a bolest bude trvat jen několik hodin, takže byste měli navštívit ordinaci lékaře, abyste problém vyřešili.

Od bolesti během menstruace

Měsíční u mnoha žen je doprovázen těžkou bolestí. Pro zmírnění křeče během menstruace lékaři doporučují použití nesteroidních protizánětlivých léků. Paracetamol je považován za populární mezi nimi. Pokud jsou pocity velmi silné, zvyšte dávku. Nespotřebujte více než 8 tablet denně. V tomto případě dochází k předávkování se všemi důsledky.

Paracetamol pro bolesti hlavy

Bolesti hlavy, migréna ustupují před paracetamolem. Pro zmírnění tohoto stavu dospělí užívají současně až 500 mg účinné látky ve formě tablet. Pokud denní dávka překročí 4 gramy drogy, pak se rychle objeví vedlejší účinky, otrava a špatné zdraví. Aby se tomu zabránilo, stojí za to přečíst si podrobně recept.

Nástroj může účinně zmírnit bolest hlavy jiné povahy a síly, ale ne více než 4 dny v řadě. Potom si prostaglandiny zvyknou na příjem prostředků a anestetický účinek nepřijde.

Akné a akné

Tableta paracetamolu při aplikaci externě rychle odstraňuje akné, akné. Chcete-li to udělat, jednoduše brousit lék, přidejte vodu a vařit kaše. Tento prostředek připojte na postižené místo po dobu 5 minut. Během této doby odstraní zarudnutí a zánět z akné. V den, kdy musíte udělat 4 takové postupy. Lék pomáhá odstranit akné během několika dní.

Odstranit bolest, křeč hlavy, odstranit obecný stav slabosti po pití alkoholu může látka paracetamol. Nepříznivě neovlivňuje žaludek (na rozdíl od aspirinu), a proto nevyvolává nevolnost ani pálení žáhy. Jednorázová dávka až 500 mg léčiva, denní dávka by neměla překročit 4 gramy.

Jak dlouho pomáhá paracetamol?

Paracetamol rychle vstupuje do krevního oběhu, který je absorbován horním zažívacím traktem. Maximální koncentrace po odběru nastane po 40 minutách. Děti svírají teplotu svíček. Taková farmakologická forma, metabolické vlastnosti těla dítěte a vlastnosti prokrvení sliznice řitního otvoru přispívají k požití léku během 10 minut.

Můžete pít paracetamol během těhotenství a HB

Nachlazení, horečka v časném těhotenství je upravena paracetamolem. V tomto případě byste měli striktně dodržovat návod k použití, nepřekračovat denní dávku 4 g léku a ne více než 4 dny v řadě. Ve třetím trimestru se nedoporučuje pít paracetamol. V pozdějších stadiích těhotenství předepisují lékaři analogy, které nemají nepříznivý vliv na plod a ledviny matky.

Paracetamol s gv je možný. Vzhledem k rychlému vylučování z těla (do jedné hodiny po aplikaci) se v mléku neshromažďuje. K ochraně dětí před účinky léků na těle byste neměli kojit hodinu po užití léku. Norma pro zmírnění bolesti nebo tepla u mladé matky je 1 tableta.

Jak užívat: dávkování pro dospělé a děti

Dospělí používají tablety paracetamolu, sirup, svíčky. V jakékoliv farmakologické formě by denní dávka léčiva neměla překročit 4 gramy, jednorázová dávka 1, 5 g. Instrukce doporučuje, aby dospělí užívali léky na teplo a bolest:

  • Prášky 1-2 tablety (200, 250, 300, 500 mg dávky) po jídle Maximální denní příjem je 4krát;
  • Rektální svíčky. Maximální rychlost je 1,5 g účinné látky. Jedna dávka - 1 svíčka. Maximální množství léčiva za den - 4x;
  • Sirup 50 ml 4krát denně v pravidelných intervalech.

Děti užívající lék závisí na věku a hmotnosti. Pro léčebné použití:

  • Prášky Ve věku 3 až 6 let - denní sazba prostředků není vyšší než 2 gramy. Recepce - 1-2 tablety najednou s dávkou 120-200 ml;
  • Sirup Ne více než 4 recepce denně. Věk a dávkování: od 3 měsíců do 1 roku - 2,5-5 ml; 1-6 let - 5-10 ml, od 6 do 12 let - 10-20 ml;
  • Svíčky. Do 3 let - 15 mg na kilogram, 3-6 let - do 60 mg na 1 kg; 6-12 let - do 2 gramů denně.

Kontraindikace

Příjem paracetamolu ne vždy přináší úlevu, protože jeho užívání je kontraindikováno. Tento populární lék nelze použít k úlevě od bolesti nebo tepla, když:

  1. Věk pacienta do 1 měsíce;
  2. V době nošení dítěte nebo kojení (laktace);
  3. Pro případná onemocnění jater;
  4. Problémy s ledvinami;
  5. Alergie na léčivou látku.

Pokud existuje alespoň jedna kontraindikace, lékař vybere jiné léky proti bolesti nebo nesteroidní protizánětlivé léky.

Vedlejší účinky

Účinek léku v rozporu s pokyny, dávkování vyvolává vedlejší účinky. Předávkování může způsobit:

  • vyrážka, zarudnutí, „kopřivka“. Alergie na lék má nejčastěji takové vnější projevy;
  • bolesti břicha. Žaludek reaguje na abnormální příjem nebo předávkování;
  • ospalý, chcete spát. Příčinou tohoto stavu je nízký tlak;
  • dysfunkce jater nebo ledvin;
  • prudký pokles hladiny glukózy, hemoglobinu v krvi.

V případě porušení dávkování nebo nesprávného přijetí by měla okamžitě zavolat sanitku.

Náklady na léky

Mnozí se zajímají: kolik je Paracetamol v lékárně. Cena závisí na farmakologické formě léku, dávkování, balení, ke které síti lékárna patří. Cena je:

  • Prášky Balení po 10 kusech s dávkou 200 mg - od 4 do 6 rublů, 10 kusů v dávce 500 mg - od 9 do 12 rublů;
  • Svíčky dávkování 500 mg 10 kusů - 40-60 rublů;
  • Sirup 100 ml - 60-80 rublů;
  • Suspenze s jahodovou příchutí pro děti 10 ml - 70-90 rublů.

Analogy paracetamolu

Existují analogy obsahující paracetamol a další účinné látky nebo jiné léčivé látky. Výběr analogů nesteroidních protizánětlivých látek nebo léků proti bolesti je pouze lékař. Toto rozhodnutí se provádí za přítomnosti kontraindikací, alergických reakcí a jiných závažných příčin. Tyto léky ke zmírnění bolesti, zánětu a horečky zahrnují:

  1. Panadol. Aktivní koktejl se skládá z paracetamolu a kofeinu. Používá se ke zmírnění horečky, pocitu bolesti různých sil a charakteru. K dispozici ve formě perorálních tablet. Dospělí a děti starší 12 let užívají 1-2 tablety v dávce 500-1000 mg až 4krát denně. Sazba za den - ne více než 4 gramy drogy.
  2. Baralgetas Účinné látky analgin, pitofenon odstraňují zánět, horečku u dětí i dospělých. Pharma forma - pilulky. Denní dávka je nejvýše 6 kusů, doba recepce není delší než 5 dnů. Dávkování: dospělí - 1-3 tablety v čase až 3x denně; děti: 6-8 let - půl kapsle, 9-12 let - ¾, 12-15 let - 1 tobolka ne více než 2krát za kohoutek.
  3. Nimid. Léčivo na bázi nimesulidu. Bojuje s horečkou, bolestí a zánětem. Jako analog paracetamolu se používá ve formě farmakologických forem tablet, granulí a suspenzí. Vezměte: dospělí a děti starší 12 let - 100 mg 2x denně, děti do 12 let –1,5 mg na 1 kg hmotnosti, rychlost je rozdělena do dvou dávek.

Paracetamol: návod k použití pro dospělé a děti

Paracetamol je jedním z nejčastějších léků proti bolesti a antipyretik. Je členem mnoha různých analgetik a řady léků používaných k nachlazení.

Účinně snižuje teplotu a odstraňuje bolest. Kromě toho dobře zvládá bolesti hlavy, bolest zubů, menstruační bolest a symptomy neuralgie. Hlavní výhodou léčiva je nízká toxicita.

Podle WHO je považován za jeden z nejbezpečnějších a nejúčinnějších léků a je široce používán k léčbě dětí.

Klinická a farmakologická skupina

Analgetické antipyretikum. Má analgetické, antipyretické a slabé protizánětlivé působení.

Obchodní podmínky lékárny

Uvolňuje se bez lékařského předpisu.

Kolik stojí Paracetamol v lékárnách? Průměrná cena je na úrovni 10 rublů.

Forma uvolnění a složení

Jsou připraveny následující dávkové formy Paracetamolu: t

  • Tablety: bílé barvy se smetanovým odstínem nebo bílé, ploché válcovité, s rizikem a zkosením (10 kusů v blistru nebo balení bez obsahu buněk; 2 nebo 3 balení v krabičce);
  • Rektální čípky pro děti: ve tvaru torpéda, od bílé s nažloutlým nebo krémovým nádechem až po bílou (5 ks. V blistrech; 2 balení v kartonové krabici);
  • Sirup (100 ml v lahvích; 1 lahvička v kartonu);
  • Suspenze pro perorální podání (100 ml v lahvích z tmavého skla s přiloženou dávkovací lžičkou; 1 v krabičce).

1 tableta obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 200 nebo 500 mg;
  • Pomocné složky: laktóza (mléčný cukr), kyselina stearová, bramborový škrob, želatina.

5 ml sirupu obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 24 mg;
  • Pomocné složky: voda, benzoát sodný, aromatické přísady, riboflavin, ethylalkohol, propylenglykol, trisubstituovaný citrát sodný, kyselina citrónová, sorbitol, cukr.

5 ml suspenze obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 120 mg;
  • Pomocné látky: čištěná voda, aromatické pomeranč a jahody, sorbitol potraviny (sorbitol), glycerol (glycerin), sacharóza (cukr), propylenglykol, methyl-p-hydroxybenzoát (Nipagin), xanthanová (xanthanová guma), Avicel RC-591 (mikrokrystalická celulóza, karmelóza sodíku).

1 čípek obsahuje:

  • Účinná látka: paracetamol - 100 mg;
  • Pomocné složky: tuhý tuk.

Farmakologický účinek

Paracetamol označuje léky analgetické antipyretické skupiny, tj. Léky proti bolesti a antipyretika. Kromě analgetického a antipyretického účinku má léčivo také mírný protizánětlivý účinek.

Mechanismus farmakologického účinku paracetamolu je spojen s jeho schopností zpomalit syntézu prostaglandinů a ovlivnit termoregulační centrum v hypotalamu. Při použití léku je maximální koncentrace léku v krevní plazmě pozorována po 10–60 minutách.

Indikace pro použití

Co pomáhá? Paracetamol je předepisován pro symptomatickou léčbu syndromu bolesti slabé nebo střední závažnosti, různého původu a lokalizace.

Nejběžnější indikací pro zahájení léčby jsou však zvýšení tělesné teploty (hypertermie) na pozadí nachlazení a virových onemocnění, stejně jako bolest (bolestivost) v kostech a svalech s chřipkou a dalšími akutními respiračními virovými infekcemi.

Nemoci a stavy, při kterých se doporučuje paracetamol:

  • neuralgie;
  • horečka nespecifikovaného původu;
  • ischias;
  • artróza;
  • bolest zubů;
  • bolesti hlavy (včetně migrény);
  • artralgie (bolest v kloubech);
  • myalgie (bolest svalů);
  • algomenorrhea (bolestivá období).

Kontraindikace

Kontraindikace zahrnují:

  • individuální přecitlivělost (přecitlivělost) na léčivou látku;
  • "Aspirinová triáda" (kombinace intolerance na NSAID, astma a recidivující nosní polypózu a paranazální sinusy);
  • zánětlivá onemocnění, eroze a vředy zažívacího traktu;
  • gastrointestinální krvácení;
  • těžké poškození ledvin;
  • diagnostikovaná hyperkalemie;
  • věku do 6 let pro užívání tablet;
  • stav po bypassu koronárních tepen.

Zvláštní opatrnost při užívání tohoto léku je třeba sledovat při následujících onemocněních a patologických stavech:

  • chronický alkoholismus a alkoholické poškození jater;
  • ischemická choroba srdce a chronické srdeční selhání;
  • cerebrální vaskulární onemocnění;
  • periferní arteriální léze;
  • selhání ledvin a jater.

U diabetu se nedoporučuje užívat Paracetamol ve formě sirupu.

Použití v průběhu březosti a laktace

Je-li to nutné, mělo by použití během těhotenství a kojení (kojení) pečlivě zvážit očekávané přínosy léčby pro matku a potenciální riziko pro plod nebo dítě.

  1. Paracetamol proniká placentární bariérou. Dosud nebyly pozorovány žádné negativní účinky paracetamolu na plod u lidí.
  2. Paracetamol se vylučuje do mateřského mléka: obsah mléka je 0,04-0,23% dávky užívané matkou.

V experimentálních studiích nebyly stanoveny embryotoxické, teratogenní a mutagenní účinky paracetamolu.

Dávkování a způsob použití

Návod k použití ukazuje, že tablety Paracetamolu jsou předepsány ústy.

  1. Dospělí a děti starší 15 let, jedna perorální dávka - 500 mg; maximální jednorázová dávka - 1000 mg. Maximální denní dávka je 4000 mg.
  2. Ve věku nad 12 let (s tělesnou hmotností vyšší než 40 kg) jedna dávka 500 mg, maximální denní dávka 2000-4000 mg.
  3. Ve věku 9-12 let (hmotnost do 40 kg) dávka 500 mg, maximální denní dávka 2000 mg.
  4. Děti od 6 do 9 let (s tělesnou hmotností 22-30 kg: jedna dávka závisí na tělesné hmotnosti dítěte a je 250 mg, maximální denní dávka je 1000-1500 mg).

Doporučený interval mezi dávkami léčiva je 6-8 hodin (nejméně 4 hodiny).

Trvání léčby není delší než 3 dny jako febrifuge a ne déle než 5 dnů jako anestetikum.

O nutnosti pokračovat v léčbě s lékem rozhoduje lékař.

Vedlejší účinky

Účinek léku v rozporu s pokyny, dávkování vyvolává vedlejší účinky. Předávkování může způsobit:

  • dysfunkce jater nebo ledvin;
  • vyrážka, zarudnutí, „kopřivka“. Alergie na lék má nejčastěji takové vnější projevy;
  • bolesti břicha. Žaludek reaguje na abnormální příjem nebo předávkování;
  • ospalý, chcete spát. Příčinou tohoto stavu je nízký tlak;
  • prudký pokles hladiny glukózy, hemoglobinu v krvi.

V případě porušení dávkování nebo nesprávného přijetí by měla okamžitě zavolat sanitku.

Předávkování

Při dlouhodobém užívání tablet ve velkých dávkách se u pacienta rychle rozvinou příznaky předávkování, které se klinicky projevují ve formě zvýšení výše popsaných vedlejších účinků a rozvoje selhání jater.

V případě náhodného požití velkého množství tablet by měl pacient co nejdříve propláchnout žaludek a dopravit jej do nemocnice. Pokud je to nutné, symptomatická léčba. Protijed paracetamolu je N-acetyl stein podávaný perorálně nebo intravenózně.

Zvláštní pokyny

Při dlouhodobém užívání paracetamolu je nutné kontrolovat vzor periferní krve a funkční stav jater.

Používá se s opatrností u pacientů s poruchou funkce jater a ledvin, s benigní hyperbilirubinemií a také u starších pacientů.

Používá se k léčbě syndromu premenstruačního napětí v kombinaci s pamabromem (diuretikem, derivátem xantinu) a mepyraminem (blokátorem histaminového receptoru H1).

Lékové interakce

Při současném použití:

  1. Aktivní uhlí snižuje biologickou dostupnost paracetamolu.
  2. s urikozuricheskimi znamená snížení jejich účinnosti.
  3. s diazepamem může snížit vylučování diazepamu.
  4. s karbamazepinem, fenytoinem, fenobarbitalem, primidonem, účinnost paracetamolu klesá, což je způsobeno zvýšením jeho metabolismu (glukuronizační a oxidační procesy) a eliminací z těla. Jsou popsány případy hepatotoxicity při současném použití paracetamolu a fenobarbitalu.
  5. po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu může být absorpce paracetamolu snížena.
  6. s lamotriginem je mírně zvýšena eliminace lamotriginu z těla.
  7. u antikoagulancií je možný mírný nebo středně výrazný nárůst protrombinového času.
  8. s anticholinergiky může být snížena absorpce paracetamolu.
  9. s perorálními kontraceptivy, urychlení vylučování paracetamolu z těla a snížení jeho analgetického účinku.
  10. s metoklopramidem je možné zvýšit absorpci paracetamolu a zvýšit jeho koncentraci v krevní plazmě.
  11. s probenecidem je možné snížení clearance paracetamolu; s rifampicinem, sulfinpyrazonem - možné zvýšení clearance paracetamolu v důsledku zvýšení jeho metabolismu v játrech.
  12. s induktory jaterních mikrozomálních enzymů, činidly s hepatotoxickým účinkem, existuje riziko zvýšení hepatotoxického účinku paracetamolu.
  13. s ethinylestradiolem zvyšuje absorpci paracetamolu ze střeva.
  1. Jsou popsány případy projevů toxického působení paracetamolu při současném použití isoniazidu.
  2. Existují zprávy o možnosti zvýšení myelodepresivního účinku zidovudinu při jeho užívání s paracetamolem. Je popsán případ závažného poškození jater.

Recenze

Zvedli jsme několik recenzí lidí užívajících drogu Paracetamol:

  1. Igor Vždy jsem se mnou měl Paracetamol, jsem často na cestách, práce je spojena s cestováním a tato droga je vždy k dispozici v autoservisu. Mnohokrát mě zachránil. Beru to pro bolesti hlavy a bolesti zubů, pro nachlazení. Dobře bije teplotu, rychle zlepšuje zdraví a na rozdíl od aspirinu nemá žádný škodlivý účinek na žaludek. Je to poměrně levné a prodává se v každé lékárně.
  2. Margarita. Vím o problémové kůži z první ruky. Léčím akné mluvčími, které dělám na bázi paracetamolu a kyseliny borité. V kombinaci tyto léky dokonale zmírňují zánět, odstraňují zarudnutí a suchou vyrážku. Slyšel jsem, že velmi dobře pilulky odstranit bolesti zubů a křeče v břiše během menstruace.
  3. Sasha. Tablety paracetamolu a nepotřebují další léky na teplotu, a všechny tyto prášky, které vstupuje, jsou prostě kecy, zředěné s jakoukoliv další chemií prodávat dražší. Všechny tyto Nurofeny, Theraflu a další. Pijte čistý paracetamol a bude štěstí a zdraví.

Analogy

Paracetamol má mnoho analogů obsahujících stejnou účinnou látku. Jsou vyráběny různými farmaceutickými společnostmi pod různými ochrannými známkami. Zde jsou jen některé analogy paracetamolu:

  • Acetophen
  • Aminadol
  • Aminofen
  • Apamid
  • Apanol
  • Biocetamol
  • Valadol
  • Valorin
  • Deminofen
  • Dolamin
  • Metamol
  • Mialgin
  • Paramol
  • Panadol Junior
  • Pyrinazin
  • Tempramol
  • Feridol
  • Hemcetafen
  • Telifen
  • Efferalgan

Před použitím analogů se poraďte se svým lékařem.

Co je lepší: Paracetamol nebo Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) má širší spektrum účinku a příznivěji ve srovnání s paracetamolem ovlivňuje teplotní křivku. Účinek jeho použití přichází rychleji (po 15-25 minutách) a trvá déle (až 8 hodin), navíc je lék považován za méně škodlivý a méně pravděpodobně vyvolává alergické reakce. Ibuprofen lépe než jeho protějšek odstraňuje kriticky vysokou teplotu. Opět (pro kontrolu hypertermie) se používá mnohem méně často než paracetamol.

Síla antipyretického účinku je srovnatelná, avšak ibuprofen kromě analgetických a antipyretických účinků také účinně zmírňuje zánět v periferních tkáních. To je dáno tím, že paracetamol působí převážně v centrálním nervovém systému a ibuprofen inhibuje syntézu Pg, ne tolik v centrálním nervovém systému, jako v zapálených periferních tkáních. To znamená, že v případě závažného periferního zánětu by měla být volba zvolena ve prospěch přípravku Nurofen a dalších léčiv na bázi ibuprofenu.

Odpověď na otázku „Co si vybrat, Paracetamol nebo Nurofen?“ Lékaři doporučují zahájit léčbu malých dětí s monoterapií ibuprofenem. Pokud je to nutné, urychleně snížit teplotu, můžete použít některý z léků. Následné ošetření musí být dohodnuto s lékařem. Měli byste si uvědomit, že čípky s ibuprofenem jsou kontraindikovány u dětí do 6 kg a suspenze u dětí do 3 měsíců.

Skladovací podmínky a trvanlivost

Lék v jakékoliv lékové formě se uvolňuje bez lékařského předpisu. Doba použitelnosti paracetamolu je:

  • Čípky - 2 roky při teplotách do 15 ° C;
  • Tablety - 3 roky při teplotách do 25 ° C;
  • Sirup, perorální roztok a suspenze - 2 roky při teplotách do 25 ° C.

Paracetamol tablety: návod k použití

Složení

Popis

Indikace pro použití

Kontraindikace

- přecitlivělost na paracetamol;

- selhání ledvin a jater;

- těhotenství a kojení;

Dávkování a podávání

Aplikujte uvnitř, nejlépe mezi jídly.

Dospělí, starší osoby a mladiství nad 12 let: 1000 mg (2,5-5 tablety s dávkou 200 mg, 1-2 tablety s dávkou 500 mg) každé 4 hodiny, maximální dávka až 4000 mg za 24 hodin.

Děti ve věku 6-12 let: 200 mg - 500 mg (1 tableta s dávkou 200 mg, 1/2 až 1 tableta s dávkou 500 mg) každé 4 hodiny, maximální dávka až 2000 mg po dobu 24 hodin.

U dětí mladších 6 let se užívání tablet nedoporučuje.

Vedlejší účinky

- alergické reakce, kožní vyrážka, kopřivka, angioedém;

- hepatotoxický účinek při dlouhodobém užívání v dávce vyšší než 4000 mg / den;

- nevolnost, bolest v epigastriu;

- hemolytická a aplastická anémie, trombocytopenie, agranulocytóza, pancytopenie, methemoglobinémie;

- nefrotoxický účinek ve formě renální koliky, aseptický
pyurie, intersticiální nefritida, papilární nekróza;

- snížení krevního tlaku, hypoglykémie, dušnosti, vaskulitidy.

Pokud se vyskytnou reakce, které nejsou popsány v příbalové informaci, měli byste se poradit s lékařem.

Předávkování

Vyskytuje se při užívání paracetamolu v dávce vyšší než 10 g / den (nebo více než 140 mg / kg / den u dětí). U pacientů s alkoholismem, hepatitidou se toxický účinek paracetamolu může projevit i při jeho použití v dávce 2,5–4,0 g / den.

Symptomy: Intoxikace probíhá ve 3 fázích. Fáze 1 trvá 12–24 hodin a je charakterizována dyspeptickými symptomy, symptomy gastrointestinálního podráždění, nevolností, zvracením a pocením.

Fáze 2 trvá 2–3 dny a je charakterizována nevolností, zvracením, zvýšením hladiny transamináz, bilirubinu a zvýšením indexu protrombinu na 2,0–2,5.

Fáze 3 se vyskytuje u 20% jedinců s intoxikací a trvá 3 až 5 dnů. Vyznačuje se hlubokou progresivní nekrózou hepatocytů, nevolností, nezvratným zvracením, žloutenkou, prudkým nárůstem transamináz, bilirubinem, zvýšením indexu protrombinu o více než 2,5. Existují známky selhání jater, hypoglykémie, encefalopatie, strnulosti. Poruchy ledvin a myokardiodystrofie se vyvíjejí.

Léčba: zahrnuje zrušení drogy, výplach žaludku aktivním uhlím a jmenování solných laxativ, aby se zabránilo absorpci léku v žaludku a střevech. Intravenózní podání glukózy začíná (5-10% roztok 200–400 ml). Podává se specifické antidotum N-acetylcystein (obnovuje zásoby glutathionu a eliminuje jeho nedostatek, zatímco toxický metabolit paracetamolu je neutralizován). 20% roztok N-acetylcysteinu se používá intravenózně a orálně: první dávka je 140 mg / kg (0,7 ml / kg), pak 70 mg / kg (0,35 ml / kg). Podává se celkem 17 dávek. Nejúčinnější je léčba zahájená v prvních 10 hodinách po rozvoji intoxikace. Pokud od okamžiku intoxikace uplynulo více než 36 hodin, léčba je neúčinná. Při zvýšení protrombinového indexu o více než 1,5 se používá vitamin K.1 (fytomadadion) 1 - 10 mg; při zvýšení protrombinového indexu o více než 3,0 je nezbytné zahájit infuzi koncentrátu nativního plazmy nebo koagulačního faktoru (1 až 2 jednotky).

Při léčbě intoxikace je kontraindikováno při provádění nucené diurézy, hemodialýze. Je nepřijatelné používat antihistaminika a glukokortikosteroidy.

Interakce s jinými léky

Pokud užíváte jakékoliv jiné léky, ujistěte se, že to oznámíte lékaři, a pokud se léčíte sami, poraďte se se svým lékařem o možnosti užívání léku.

Současné užívání s induktory cytochromu P450 (fenytoin, alkohol, barbituráty, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva, kombinovaná perorální antikoncepce) zvyšuje produkci hydroxylovaného toxického metabolitu N-ABI a riziko hepatotoxického účinku paracetamolu.

Alkohol zvyšuje toxický účinek paracetamolu na slinivku břišní.

Současné použití s ​​inhibitory cytochromu P450 (cymetidin, omeprazol, makrolidová antibiotika) snižuje riziko hepatotoxického účinku paracetamolu.

Paracetamol zvyšuje účinek deprese centrálního nervového systému, alkoholu. Potencuje hematotoxický účinek chloramfenikolu. Oslabuje účinnost urikosurických léčiv (sulfinpyrazon).

Při současném použití myotropních antispasmodik (drota-verin, papaverin, pitofenon) a m-holinoblokatoramů (fenpiverinium bromid, platifillin, atropin), pozoroval cholestyramin pomalou absorpci paracetamolu v důsledku pomalého vyprazdňování žaludku.

Při současném použití s ​​prokinetiky (metclopramid), erythromycinem, je absorpce paracetamolu urychlena v důsledku urychlení vyprazdňování žaludku.

Barbituráty oslabují antipyretický účinek paracetamolu.

Při současném užívání s cholestyraminem, cimetidinem, omeprazolem klesá rychlost absorpce paracetamolu. Paracetamol je přípustný užívat nejdříve jednu hodinu po aplikaci cholesteraminu, ne dříve než dvě hodiny po aplikaci cimetidinu, omeprazolu.

Antikoagulační účinek warfarinu a dalších kumarinů může být zvýšen dlouhodobým pravidelným užíváním paracetamolu u pacientů se zvýšeným rizikem krvácení. Jednotlivé dávky nemají významný antikoagulační účinek.

Funkce aplikace

Těhotenství a kojení. Použití paracetamolu během těhotenství a kojení je kontraindikováno. Pokud je to nutné, mělo by použití paracetamolu během laktace dítě po celou dobu léčby odstavit od prsu.

Tablety nejsou určeny pro děti mladší 6 let.

Dlouhodobé užívání paracetamolu. Pokud je to nutné, mělo by být pravidelné užívání paracetamolu po dobu delší než 5 dnů sledováno každý týden obraz periferní krve, funkce jater.

Dopad na laboratorní parametry. Během léčby paracetamolem se může zvýšit hladina glukózy v krevní plazmě a výsledky stanovení glykemického profilu mohou být zkreslené.

Vliv na schopnost řídit motorové dopravní a kontrolní mechanismy. Příjem paracetamolu neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla nebo jiné mechanismy během období užívání léčiva.

Formulář vydání

Tablety 200 mg: v blistru po 10 × 2;

v obrysovém balení bez obalu č. 10 × 1.

Tablety 500 mg: v balení blistru č. 10 × 2, č. 10 × 5;

v obrysovém balení bez obalu č. 10 × 1.

Paracetamol - návod k použití tablet a sirupu pro dospělé a děti

Jistě není tolik lidí, kteří by alespoň jednou v životě neměli chřipku nebo akutní respirační infekce. Zejména lidé trpí nachlazením v období podzimu a zimy, při dešti a chladném počasí. A pocity nemoci nelze připsat příjemnému: bolest v krku, bolesti hlavy, rýma, kašel a vysoká horečka. V tomto stavu není možné pracovat ani odpočívat. A i noční spánek je obtížný kvůli teplu a přetížení dýchacích cest. A děti trpí nachlazením a chřipkou ještě těžší než dospělí.

Princip činnosti

Naštěstí existuje lék, který každý den zmírňuje utrpení miliónů nachlazení po celém světě. Tento lék je paracetamol. Paracetamol patří do skupiny analgetik a antipyretik. Navíc má slabý protizánětlivý účinek.

Chemickou strukturou se jedná o derivát anilinu a je jedním z hlavních metabolitů fenacetinu, látky dříve široce používané jako analgetické a antipyretické činidlo. Účinkem paracetamolu je ovlivnění center bolesti a regulace teploty v mozku a potlačení syntézy prostaglandinů - fyziologicky aktivních látek, které také ovlivňují zvýšení teploty a citlivosti na bolest.

Lék začne působit velmi rychle, během jedné hodiny po podání. Snadno proniká hematoencefalickou bariérou. Většina látky je metabolizována v játrech. Paracetamol může být také použit jako čisté analgetikum k úlevě od bolesti, která není spojena se zánětlivým procesem.

V současné době se paracetamol prodává nejen v čisté formě, ale také jako součást jiných antipyretik a analgetik, jako je Antigrippin, Panadol, Teraflu, Fervex a některé další.

Mylné představy o léku

Mnoho lidí má mylnou představu o léku a jeho analogech a jak je používat.

Za prvé je třeba chápat, že paracetamol nevyléčí nachlazení nebo chřipku. Neovlivňuje ani viry ani bakterie, které tyto choroby způsobují, a nezvyšuje imunitu. Je určen pouze ke zmírnění příznaků nemoci - bolesti a horečky. Protizánětlivý účinek léku je také velmi slabý.

Za druhé, paracetamol a jeho analogy nejsou určeny k prevenci infekčních onemocnění. Vzhledem k velkému počtu vedlejších účinků této drogy může taková „prevence“ a neustálé využívání finančních prostředků (přes týden) vést k těžké otravě. Užívání paracetamolu mimo dobu nemoci je nepřijatelné.

Za třetí, není vždy nutné snížit teplotu během nemoci s lékem. Stojí za to připomenout, že horečka je ochrannou reakcí těla, která pomáhá v boji proti infekci. Umělé snížení teploty jen ztěžuje úkol imunitního systému. V důsledku toho onemocnění trvá déle než obvykle. Proto se doporučuje užívat antipyretika pouze při teplotách nad + 38 ° C, kdy se hypertermie stává pro tělo nebezpečnou.

Popis

Hlavní formou uvolňování jsou tablety paracetamolu. Dávka účinné látky v tabletách může být různá - 200, 250, 325 nebo 500 mg.

Existují také dávkové formy, jako jsou paracetamolové kapsle, paracetamolový sirup a paracetamolová suspenze pro děti. Suspenze se odlišuje od sirupu tím, že neobsahuje cukr. Paracetamol pro děti ve formě sirupu a suspenze paracetamolu obsahuje 2,4% účinné látky. Rektální čípky paracetamolu (svíčky pro děti) jsou také k dispozici. Ve všech případech je lék doprovázen podrobným shrnutím, které se doporučuje před použitím studovat.

Paracetamol má několik indikací pro použití:

  • Bolesti různého původu
  • Neuralgie
  • Infekční horečka
  • Hypertermie vyvolaná vakcínou
  • Individuální nesnášenlivost
  • Závažná abnormální funkce jater a ledvin
  • 1 trimestr těhotenství
  • Chronický alkoholismus

Přípravek Paracetamol se nedoporučuje podávat dětem do 12 let. Paracetamol pro děti je dostupný ve formě sirupu nebo suspenze.

Ve 2. a 3. trimestru těhotenství by měl být lék používán s opatrností a pod dohledem lékaře. Vzhledem k tomu, že paracetamol přechází do mateřského mléka, nedoporučuje se jej užívat během kojení. Pokud je však užívání léku nezbytné, mělo by dítě dostávat umělé krmení.

Foto: Kzenon / Shutterstock.com

Paracetamol má mnoho vedlejších účinků:

  • Riziko anémie, změny počtu krevních destiček a leukocytů
  • Tachykardie
  • Porucha funkce jater a ledvin
  • Průjem, nevolnost, zvracení, nadýmání, bolest břicha
  • Alergické reakce

Pokud dávka přesáhne maximální přípustnou dávku, může to vést k závažným poruchám funkce ledvin a jater, krvácení do žaludku.

Složení

Kromě léčivé látky se stejným názvem obsahuje tableta několik pomocných složek: t

  • škrobu
  • kyselina stearová
  • laktóza
  • stearát vápenatý
  • želatina
  • povidonu
  • primogel

Suspenze obsahuje kromě hlavní látky: t

  • vody
  • příchutě
  • barvivo
  • glycerol
  • sorbitol
  • xanthanová guma

Ve svíčkách se kromě účinné látky používá tuhý tuk.

Interakce s jinými látkami

Nedoporučuje se užívat paracetamol současně s barbituráty, isoniazidem, zidovudinem vzhledem ke zvýšenému riziku poškození jater. Rifampicin snižuje terapeutický účinek léčiva a aktivní uhlí snižuje jeho biologickou dostupnost.

Současné užívání léčiva s kyselinou acetylsalicylovou, kodeinem a kofeinem zvyšuje terapeutický účinek těchto léčiv.

Paracetamol a alkohol

V poslední době se stále více dat shromažďuje o tom, jak nebezpečný příjem alkoholu je současně s drogou. Paracetamol již není příliš přátelský k játrům, ale při současném použití s ​​ethanolem se hepatotoxický účinek léku několikrát zvyšuje. Proto by v žádném případě neměl brát alkohol, a to ani v mírných dávkách, během léčby lékem! Není neobvyklé, že se lidé ocitnou v nemocnici s těžkým poškozením jater po studené pilulce a sklence vína, po jednom několik hodin po sobě. Takže byste měli vybrat jednu ze dvou věcí - buď paracetamol nebo alkohol.

Návod k použití pro dospělé

Pokud jiný režim není předepsán lékařem, v případě použití tablet by dospělí měli užívat lék třikrát až čtyřikrát denně. Dávkování - 350-500 mg. Maximální denní dávka je 4 g, maximální jednotlivá dávka je 1,5 g.

Nejlepší je užívat lék po 1-2 hodinách po jídle. Užívání léku ihned po jídle zpomaluje jeho vstřebávání do krve.

Délka léčby by neměla překročit 7 dnů.

Návod k použití pro děti

Foto: narikan / Shutterstock.com

Dávkování u dětí by mělo brát v úvahu tělesnou hmotnost dítěte. Doporučuje se vypočítat dávku tak, aby byla tělesná hmotnost 10 mg / kg.

Je třeba předpokládat, že suspenze a sirup pro děti o objemu 5 ml obsahují 120 mg účinné látky.

Optimální dávkování je následující:

  • 3-12 měsíců ¬– 60-120 mg
  • 1-5 let - 150-250 mg
  • 5-12 let - 250-500 mg

Před použitím paracetamolu v pediatrické formě je nutné pokyny prostudovat. Paracetamol sirup se podává dětem v závislosti na váze jejich věku. Možný režim:

  • 2-6 let - 5-10 ml
  • 6-12 let - 10-20 ml
  • více než 12 let - 20-40 ml

Dětský paracetamol, podle instrukcí užívaných 3-4 krát denně. Interval mezi dávkami nesmí být kratší než 4 hodiny. Maximální doba léčby u dětí by neměla překročit 3 dny.

Paracetamol svíčky mohou být také použity k léčbě dětí. Pokyny doporučují následující jednotlivé dávky:

  • 6-12 měsíců - 0,5-1 čípky (50-100 mg)
  • 1-3 roky - 1-1,5 čípky (100-150 mg)
  • 3-5 let - 1,5-2 čípky (150-200 mg)
  • 5-10 let - 2,5-3,5 čípky (250-350 mg)
  • 10-12 let - 3,5-5 čípky (350-500 mg)

Čípky by neměly být používány déle než tři dny.

Tablety paracetamolu pro dospělé: návod k použití, co pomáhá, cena, složení

Informace jsou určeny pouze pro informativní účely, doporučené odborníkem.

Existuje jen velmi málo lidí, kteří nikdy neměli chřipku a akutní respirační infekce. Největší část populace je často nemocná na podzim av zimě, když prší a chladí venku.

Každý je obeznámen s bolestmi v krku, bolestmi hlavy, kašlem, rýmou, horečkou. Nechci pracovat ani relaxovat. Je těžké spát, protože ho trápí dusný nos a horečka. V takových situacích, záchranné pilulky pro dospělé paracetamol. Návod k použití, co pomáhá, složení, dávkování - všichni o tom mluvíme v článku.

Obsah:

Návod k použití

Tablety Paracetamolu jsou podávány v lékárnách bez lékařského předpisu. Před použitím si pozorně přečtěte návod. Je třeba mít na paměti - opakované použití ve velkých dávkách bez konzultace s lékařem se nedoporučuje. Níže jsou uvedeny pokyny pro použití tablet paracetamolu pro dospělé. Když se jím řídí, zkuste se řídit určitými pravidly:

  • užívat pouze po jídle;
  • mytí léku dostatečným množstvím teplé vody;
  • tabletu žvýkat;
  • výhodně 1-2 hodiny po jídle;
  • léčba antispasmodickými léky je nežádoucí, protože zpomalují nástup účinku paracetamolu;
  • léčiva, jako je aktivní uhlí, významně snižují absorpci v krvi.

Během těhotenství

V lékařské praxi se Paracetamol používá jako antipyretický, protizánětlivý a analgetický lék. Dodnes nemají žádné negativní účinky na plod.

Paracetamol se používá jak během těhotenství, tak během kojení. Než začnete užívat lék, poraďte se s odborníkem!

Dávkování

  • Dospělí a děti od 12 let - jedna dávka léku je 500 - 1000 mg (1 - 2 tablety). Maximální dávka denně dosahuje 4 g.
  • Děti ve věku od 6 do 12 let - jedna dávka je 250 - 500 mg (1/2 - 1 tableta). Maximální dávka denně dosahuje 2 g.
  • Děti ve věku od 1 do 5 let - dávkování předepisuje pouze ošetřující lékař.
  • Jedna technika se opakuje každých 4-6 hodin, ale ne více než čtyřikrát denně.

Trvání léku Paracetamol pro symptomatickou léčbu horečky není delší než 3 dny. K úlevě od bolesti ne déle než 5 dnů.

Je nutné požádat odborníka o prodloužení průběhu podávání a zvýšení dávky.

Složení

Paracetamol je bílá tableta s hořkou chutí, někdy krémová nebo narůžovělá.

Jedna tableta obsahuje:

  • paracetamol - účinná látka 200 a 500 mg;

Ve kterých lékárnách je lepší koupit + cenu

Dnes Paracetamol lze nalézt v každé lékárně. Nízká cena bude dostupná pro každého kupujícího. Cena 10 tablet 500 mg se pohybuje v rozmezí od 2 do 29 rublů. Nejlepší ceny nabízejí internetové lékárny, jako jsou:

Recenze

Lékaři vtip, že pokud je Paracetamol ve vaší lékárničku, máte možnost porazit téměř polovinu nemocí.

Níže jsou uvedeny recenze lékařských odborníků o této droze.

Recenze lékařských odborníků

Zverkov A.S. Vynikající antipyretikum. Vhodné pro použití v různých věkových skupinách. V mé praxi nebylo jmenování léku doprovázeno nežádoucími vedlejšími účinky. Skvělá cena. Ano, v každé lékárně se prodává.

Gorshenina Yu A. Paracetamol - lék, který byl testován časem. Také se mnou zacházeli v dětství. Někdy budete muset dát Paracetamol 1/2 tablety dětem, pokud moderní drogy již nemohou zvládnout. Alergické reakce nejsou pozorovány. Herectví začíná velmi rychle a efektivně.

Khrestanov A.S. Jeden z nejčastějších a nejpoužívanějších léků. Paracetamol je nepostradatelným lékem ve většině domácích lékárniček. Často se používá jako antipyretikum. Jako analgetikum může být použito další léčivo. Nezapomeňte však dodržet dávkování.

Zinchenko A.V. Paracetamol v ORL praxi se používá při vysokých teplotách za účelem anestezie a pooperačního období. Cena je prostě směšná a kvalita je již po mnoho desetiletí ve své výšce. Nevýhodou je pravděpodobně jen hořká chuť tablet.

Lidé recenze

„Kolik lidí, tolik názorů“ - říká přísloví. Paracetamol má však mnohem více pozitivních recenzí než negativních.

Catherine K. Paracetamol byl předepsán během těhotenství. Během této doby, na teplotu a bolest hlavy nic víc není nemožné. Pomáhá rychle a působí dlouho. Přijměte zatím, většinou z zubů.

Irina K. Tam je v každé domácí lékárnička. Používají ji dospělí a velmi malé děti. Během posledních několika let jsem slyšel různé příběhy a doporučení týkající se paracetamolu. Ale chovám se k němu velmi pozitivně. Cenově dostupné a levné antipyretikum.

Tatiana S. Paracetamol mě zachránil opakovaně. Když je horečka, paracetamol je první věc, která rychle pomáhá. Dokonale zmírňuje bolesti hlavy. Při vysoké teplotě je také svalová bolest. Už dlouho si to všimli levné - ne vždy špatné.

Natalia V. Nyní, pravděpodobně, všechny léky proti bolesti jsou vyráběny na bázi paracetamolu. Je součástí většiny antivirotik, anti-studených a nejoblíbenějších léků. Proč platit více? Pro značku? V lékárně vždy kupuji paracetamol s časovým testem - nejběžnější, domácí, levné. Stojí to za penny. Beru s SARS, když je nutné snížit teplo, pokud bolest hlavy nebo bolesti zubů vadí. Vhodné pro zmírnění bolesti kloubů. Z běžného nachlazení je prostě nenahraditelný. A antipyretika a anestetika. Magický lék. Paracetamol dokonale srazí teplotu, ale zvládá bolest, samozřejmě horší. Říkám vám jen mé pocity.

Světlana M. Paracetamol léčila mou matku jako dítě. Dobře pomohl při nachlazení. Teď se stala matkou. „Léčím“ dítě s naším Paracetamolem. Nemá žádné škodlivé účinky na tělo na mě nebo na mou celou rodinu. Radím všem.

Video

Níže je krátké video o této droze.

Indikace

Paracetamol je běžné narkotické analgetikum. Je na seznamu nejvýznamnějších drog Světové zdravotnické organizace.

Bylo zjištěno, že paracetamol je slabým inhibitorem biosyntézy prostaglandinů a jeho blokující účinek na syntézu prostaglandinových mediátorů bolesti a teplotní reakce se vyskytuje více v centrálním nervovém systému než na periferii. To vysvětluje přítomnost výrazného analgetického a velmi slabého protizánětlivého účinku.

Paracetamol se prakticky neviaže na plazmatické proteiny, snadno proniká hematoencefalickou bariérou, je téměř rovnoměrně distribuován v mozku. Lék začne rychlý antipyretický a analgetický účinek po 20-30 minutách a pokračuje v činnosti po dobu asi 4 hodin. Doba úplného odstranění léčiva je v průměru 4,5 hodiny. Lék je převážně vylučován ledvinami (98%), hlavní část podané dávky je biotransformována v játrech.

Paracetamol nemá téměř žádný vliv na sliznici žaludku a nevyvolává ulcerogenní účinek. To také vysvětluje nepřítomnost bronchospazmu, který umožňuje použití paracetamolu při léčbě pacientů s bronchiálním astmatem.

Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje hematopoetický systém a srážení krve. Tyto výhody a široký rozsah léčebného účinku paracetamolu mu umožnily zaujmout hodné místo mezi jinými narkotickými analgetiky.

Paracetamol se používá pro:

  • zvýšená teplota;
  • katarální onemocnění;
  • infekční a zánětlivá onemocnění;
  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • migrénu;
  • myalgie;
  • neuralgie;
  • algomenorrhea;
  • bolesti spojené s poraněním;
  • popáleniny;
  • osteoartróza;
  • febrilní syndrom;
  • během menstruace;
  • kocovina výrazně zlepšuje celkový stav těla.

Kontraindikace

Pravděpodobně, nějaký lék má určité kontraindikace. A Paracetamol není výjimkou.

Mezi hlavní kontraindikace patří:

  • individuální nesnášenlivost účinné látky nebo jiné složky v prostředku;
  • poruchy funkce ledvin nebo jater (renální nebo jaterní insuficience);
  • anémie;
  • stáří hrudníku (až měsíc).

Užívejte paracetamol s maximální opatrností, když:

  • virová hepatitida;
  • alkoholické poškození jater;
  • nedostatek glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • alkoholismus;
  • těhotenství;
  • během kojení.

Vedlejší účinky

Někdy jsou při užívání léku následující nežádoucí účinky:

  • dyspeptické symptomy se mohou vyskytnout vzácně;
  • hepatotoxické působení;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • bolest břicha;
  • vzácně trombocytopenie;
  • leukopenie;
  • pancytopenie;
  • neutropenie;
  • agranulocytóza;
  • vzácně způsobuje alergické reakce doprovázené kožní vyrážkou, svěděním, kopřivkou;
  • při použití ve velkých dávkách - intersticiální nefritida, papilární nekróza;
  • extrémně vzácně, anafylaktický šok;
  • bronchospastického syndromu (vzácné).

Současné užívání léčiva s ethanolem (alkoholem) zvyšuje riziko pankreatitidy.

Pokud vezmeme v úvahu vedlejší účinky léku, je třeba při řízení a práci s nebezpečnými stroji dbát zvýšené opatrnosti.

Předávkování

Při předávkování se objeví paracetamol:

1-2 dny po otravě existují známky poškození jater. Ve vzácných, závažných případech se vyvíjí selhání jater.

Toxické účinky u dospělých jsou možné po užití 10-15 g. Léze jater jsou pozorovány po 1-6 dnech. Vzácně se dysfunkce jater vyvíjí velmi rychle a navíc je komplikována selháním ledvin.

Je naléhavé provést výplach žaludku během prvních 4 hodin po otravě, vzít adsorbenty a okamžitě se poradit s lékařem.

Analogy

Léky jsou rozděleny na synonyma a analogy. Synonyma zahrnují jednu nebo více stejných účinných chemických látek, které mají terapeutický účinek na člověka. Analogy jsou léky, které obsahují různé účinné látky, ale jsou předepisovány k léčbě stejných onemocnění.

Zde jsou některé analogy paracetamolu na léčivé látce:

  • Panadol. Na první pohled stejný lék. Léčivou látkou je paracetamol, ale obsahuje sodu (hydrogenuhličitan sodný). Paracetamol se proto lépe vstřebává do jícnu, a proto působí rychleji. Panadol vyrábí evropské farmaceutické společnosti, které přímo ovlivňují jeho cenu. Průměrná cena za balení 12 tablet je 44 rublů.
  • Efferalgan. Léčivou látkou je stejný paracetamol. Lék je předepsán pro nemoci zahrnující bolest a horečku. S bolestí hlavy, bolestí zubů, bolestí svalů, neuralgií, radiculitidou, s bolestí v kloubech. Chcete-li použít Efferalgan je příjemnější. Průměrná cena je 146 rublů.
  • Akamol-Teva. Analgetické antipyretikum. Snižuje horečku. Má antipyretický účinek, ale v boji proti protizánětlivému procesu nedává výsledek. Podle svědectví léku je mírně horší než Paracetamol. Průměrná cena je asi 83 rublů.

FAQ: Odpovědi na často kladené otázky

Pomáhá Paracetamol s bolestí hlavy?

Lék je jistě schopen vyrovnat se s takovými nepříjemnými symptomy, ale každý organismus je individuální a akce začíná pro někoho rychlejší, někdo pomalejší.

Pomáhá Paracetamol lidem se zimou?

Určitě to pomůže. Snižuje horečku. Doporučuje se však bojovat s virem chřipky a ARVI antibiotiky, které předepisuje specialista.

Je dovoleno kombinovat lék s alkoholem?

Kombinace paracetamolu s alkoholem způsobuje obrovské poškození jater a narušuje jeho práci.

Je možné pít paracetamol během těhotenství?

Paracetamol je předepisován během těhotenství a během kojení. Dosud nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky na plod.

Po jaké době je možné recepci opakovat?

Opakovaně brát každých 4-6 hodin, ale ne více než čtyřikrát denně.

Je přípustné užívat Paracetamol s antibiotiky?

Lékaři mohou používat paracetamol s antibiotiky.

Jedinou podmínkou není použití na prázdný žaludek a pozorování intervalu mezi jejich technikami po dobu nejméně 20-30 minut.

Kolik tablet paracetamolu lze podávat dětem?

  • Pro děti od 12 let - jedna dávka léku je 500 - 1000 mg (1 - 2 tablety). Maximální dávka denně dosahuje 4 g.
  • Děti ve věku od 6 do 12 let - jedna dávka je 250 - 500 mg (1/2 - 1 tableta). Maximální dávka denně dosahuje 2 g.
  • U dětí ve věku od 1 do 5 let dávkování předepisuje pouze předepisující lékař.

Jak dlouho to trvá?

Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky v průměru po 30 minutách.