Paracetamol

Tlak

Bolesti hlavy jsou skutečným onemocněním 21. století. Množství informačních toků, proměnlivé klima, negativní povětrnostní podmínky (dusna, smog), zhoršování životního prostředí - to je neúplný seznam faktorů, které vyvolávají nárůst výskytu obyvatelstva.

Bolest v hlavě často nemá žádné prekurzory, v 85% případů začíná náhle a dosahuje vrcholu během několika minut.

Když je nemoc přijata překvapením, léky přicházejí na záchranu. Paracetamol pro bolesti hlavy zaujímá vedoucí postavení, pokud jde o frekvenci užívání - je to jednoduchý lék, který je vždy v domácí lékárni. Je skutečně časově prověřený: první schůzky a prodeje byly uskutečněny na konci 19. století. Paracetamol také vděčí za svou popularitu krátkému seznamu kontraindikací a vzácnému výskytu vedlejších účinků.

Mechanismus účinku paracetamolu

Účinnou látkou je acetomenafen, na základě které vzniká řada široce propagovaných produktů (Panadol, Volpan, Efferalgan, Acamol atd.), Které jsou analogem paracetamolu.

Formy uvolnění: tablety, svíčky, suspenze sirupy.

Paracetamol pro bolesti hlavy pomáhá dobře nebo nemá požadovaný účinek vůbec - jeho analgetický účinek silně závisí na individuální citlivosti osoby. Je to analgetikum, které má slabý protizánětlivý účinek a velký antipyretický účinek, zmírňuje bolest jakékoliv povahy (migréna, bolest zubů).

Dobře vstřebává: vstupuje do krevní plazmy za půl hodiny. Největší koncentrace léčiva může být pozorována přibližně 1 hodinu po podání.

Lék patří do řady nesteroidů, které jsou vydávány v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jak aplikovat paracetamol

Paracetamol pro bolesti hlavy by měl být konzumován po jídle s čistou vodou. Nedoporučuje se používat v kombinaci s kávou kvůli zvýšené zátěži jater.

Standardní dávka (pokud není doporučeno lékařem) je pro dospělého 0,5-1 g.

Paracetamol lze použít k léčbě dětí od útlého věku; v tomto případě se dávkování vypočítá přísně v závislosti na hmotnosti dítěte.

Maximální doba léčby je 3 dny. Interval mezi opakovanými recepcemi by měl být minimálně 4 hodiny, ne více než 4 krát denně.

Používejte při léčbě dětí opatrně, pozorně sledujte dávkování. Dokonce i relativně malý přebytek, například dávka 5 g, může vést k výskytu negativních důsledků velkého rozsahu.

Účinek paracetamolu na tělo

Široká dostupnost této drogy vytváří iluzi její úplné bezpečnosti, ale to není úplně pravda. Hlavní kontraindikace:

  • nedoporučuje se používat, pokud trpíte onemocněním jater (hepatitida, cirhóza a další). Použití paracetamolu v kombinaci s kávou je přísně zakázáno, znásobuje zátěž těla. Komplikace předávkování je nekróza jater, která může být smrtelná;
  • s opatrností v přítomnosti onemocnění štítné žlázy: bylo prokázáno, že vysoké dávky paracetamolu mají inhibiční účinek na prvky endokrinního systému;
  • používat s opatrností, pokud je v anamnéze onemocnění ledvin;
  • pacienti s diagnózou astmatu by se měli před užitím léku poradit s lékařem, paracetamol může zvýšit bronchospasmus.

Mezi nežádoucí účinky patří porucha střev, ve vzácných případech se mohou objevit alergické kožní reakce.

Použití během těhotenství

Lék překonává placentární bariéru, bez údajů o negativním dopadu na plod. Z tohoto důvodu je bolest hlavy paracetamol používán těhotnými ženami jako nejbezpečnější lék. Povoleno k použití během laktace.

Tento léčivý přípravek je jednorázová dávka, která není určena k trvalé léčbě. Paracetamol pro bolesti hlavy se používá jako analgetikum: lék odstraňuje nepříjemné projevy nemoci, ale nepřispívá k odstranění příčiny.

Pokud paracetamol nemá očekávaný účinek (byl úspěšně použit jako lék na bolest hlavy dříve, ale přestal pomáhat), musíte věnovat zvýšenou pozornost přítomnosti asociovaných symptomů, a pokud se objeví, poraďte se s lékařem o správné diagnóze. Závratě, poruchy vegetativní-vaskulární povahy - bledost, tinnitus, náhlé změny krevního tlaku - komplex těchto projevů by měl analyzovat neurolog nebo terapeut.

Přínos a poškození Paracetamolu

Paracetamol je jedním z nejpoužívanějších antipyretických léčiv a stejně jako jakýkoli jiný lék může poškodit tělo. Škodlivý Paracetamol, když je správně aplikován, je prakticky nepřítomný, pokud však překročíte přípustné dávky nebo pokud má osoba kontraindikace, užívání léků může způsobit vážné poškození vašeho zdraví.

Paracetamol by proto měl být užíván pouze ze zdravotních důvodů, dříve si přečetl návod. Přínos nebo poškození léku bude záviset na přiměřenosti a správnosti jeho použití.

Jak lék působí na tělo

Abychom pochopili, zda je Paracetamol škodlivý pro zdraví, je nutné přesně vědět, jak tento lék ovlivňuje lidské tělo. Protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti léčiva jsou zajištěny působením účinné látky na termoregulační centrum v mozku a blokováním zánětlivých mediátorů. Většina protizánětlivých léčiv, jako je například aspirin, má výrazný negativní účinek na sliznici žaludku a střev.

V tomto ohledu je paracetamol bezpečnější, může být užíván ve standardních dávkách za přítomnosti gastritidy a peptického vředu.

Lék má také několik výhod ve srovnání s jinými protizánětlivými léky:

  • rychle vstřebává ve střevě, účinek se projeví během jedné hodiny;
  • neovlivňuje metabolismus vody a minerálů v těle;
  • nedráždí sliznici gastrointestinálního traktu;
  • má mnoho různých forem propuštění;
  • schválené pro použití u dětí od útlého věku.
Poškození Paracetamolu na lidském těle se projevuje porušením pravidel pro přijetí nebo předávkování lékem.

Užívání drog

Nejčastěji se lék užívá k normalizaci tělesné teploty a odstranění nepříjemných příznaků nachlazení a zánětlivých onemocnění. Účinek léčiva může být pociťován již po 40-60 minutách po podání. Teplota klesá na normální úroveň, bolesti hlavy a bolesti těla zmizí.

Při užívání léku může být škodlivé

Hlavním kritériem pro výskyt negativních symptomů při užívání léku je překročení přípustné jednorázové a / nebo denní dávky. U dospělého jediného dávkování, které vede k nenapravitelnému poškození jater, je 140 mg na 1 kg hmotnosti. Během dne nemohou dospělí užívat více než 3 - 4 g léku, protože to povede k poškození jater, ledvin a krevního systému. Je třeba také připomenout, že i malé množství alkoholu významně zvyšuje toxicitu léku.

U dítěte by denní dávka neměla překročit 60 mg na 1 kg hmotnosti a dávka by měla být vypočtena s přihlédnutím k věku a hmotnosti jednotlivě. Existují různé analogy paracetamolu (acetaminofen, panadol, febrinol a další), ale dávka se vypočítá podle stejných pravidel jako původní léčivo. Nebezpečí paracetamolu pro dítě se může vyskytnout i při dlouhodobém užívání léku, takže léčba by neměla překročit 3-5 dnů.

Poškození drogami

Při užívání léků je důležité znát zdraví Paracetamolu. Vzhledem k tomu, že se jeho metabolismus vyskytuje v gastrointestinálním traktu, játrech a ledvinách, jsou tyto orgány nejvíce citlivé na negativní účinky nesprávného zacházení. Paracetamol je také škodlivý, pokud má člověk alergie na lék, chronické onemocnění jater nebo ledvin.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Co dělat s předávkováním paracetamolem

Hlavní účinnou látkou paracetamolu je acetaminofen. Podobná látka je navíc ve složení asi dvě stě léčiv, a to: tablety, kapsle, čípky, sirupy. Je považován za jeden z nejdostupnějších a nejúčinnějších léků proti bolesti a antipyretik.

S ohledem na popularitu, prevalenci a poptávku po takové droze, takové jevy jako otrava paracetamolem, smrt, předávkování paracetamolem, strašné následky spojené s nesprávným použitím a dávkování léku jsou velmi časté. V takových případech je nutné včas rozpoznat známky intoxikace, aby bylo možné poskytnout první pomoc, aby se zabránilo smrti.

Přípustné dávkování

Před zahájením léčby, s použitím léků, je nutné pečlivě a jasně prozkoumat návod k použití, stejně jako zvolit správné předávkování pro vás. Otrava drogami nastane, když jsou tato důležitá pravidla porušena.

Lék by měl být užíván orálně, pít hodně vody. Přípustný počet žádostí za den je čtyři a ne více. Dávkování by mělo být následující:

  • pokud pacient váží až 40 kilogramů, bude zapotřebí 5 000 mg paracetamolu;
  • když je hmotnost vyšší než 40 kg - je zapotřebí jeden gram léku.

Průběh léčby nesmí překročit sedm dní.

Smrt nastane, pokud je dávka více než sto padesát miligramů na kilogram lidské hmotnosti. I přes správné dávkování se však může vyskytnout otrava paracetamolem. K tomu dochází v takových situacích: dlouhodobá strava a půst, alkoholismus, hepatitida, různé problémy s játry. To může být také případ paralelního užívání těchto léků: Isoniazid, antikonvulzivum.

Poškození paracetamolu na těle

Ukazuje se, že takový lék je škodlivý pro lidské zdraví a jeho celkový stav. Když se lék dostane do žaludku, začne se okamžitě vstřebávat a pak vstoupit do krve. Štěpení léku začíná v játrech a pak opouští tělo močí. Doba trvání štěpení je asi dvě hodiny. Vzhledem k vlastnostem a vlastnostem léčiva může dojít k jeho rozkladu a štěpení v tenkém střevě. Vzhledem k těmto skutečnostem je paracetamol velmi škodlivý pro tělo nemocného.

Lék má negativní vliv na celkový stav těla, negativně ovlivňuje činnost gastrointestinálního traktu, slinivky břišní a jater. Z těchto důvodů je zřejmé, že paracetamol je škodlivý pro člověka i přes jeho léčivé vlastnosti.

Otrava a její příznaky

Seznam příznaků otravy podobným lékem, ke kterému dochází po deseti až dvaceti čtyřech hodinách, může být následující:

  • nedostatek chuti k jídlu, naprostá nechuť k jídlu;
  • těžká nevolnost, časté zvracení;
  • těžké bolestivé křeče lokalizované v pravém hypochondriu;
  • apatie, únava, slabost, malátnost, zvýšená ospalost.

Po třiceti šesti hodinách se začnou vyvíjet následující zklamání a strašné příznaky / symptomy:

  • existuje závažné selhání ledvin;
  • bolest a křeče jsou lokalizovány v břiše;
  • prudký pokles krevního tlaku;
  • tělesná teplota pacienta je významně snížena;
  • klesá hladina glukózy v krvi;
  • zvyšuje se pocení;
  • člověk je trápen intenzivní žízní, sucho v ústech;
  • těžké bolesti hlavy;
  • bludy, rozvoj halucinací;
  • počet trombocytů v důsledku toho klesá, vyvíjí se trombocytopenie;
  • tam je kóma;
  • žloutenka a selhání ledvin.

Pokud jsou zjištěny výše uvedené příznaky otravy, je nutná nouzová lékařská péče, jinak bude vše fatální.

Fáze otravy

V klinickém obrazu otravy paracetamolem se rozlišují čtyři stadia:

Nejdříve

První etapa - doba uplynulého času po užití léku je až 24 hodin. Má tři stupně otravy:

  • mírné - žádné známky;
  • středně - bolestivá nevolnost a zvracení, rozvoj anorexie, bledá kůže, bolest hlavy, zvýšené pocení;
  • - Těžké - existují vážné léze srdce, jater, slinivky břišní a také projevená inhibice, bludy, ztráta vědomí, halucinace.

Druhý

Druhá etapa - začíná od čtyřiadvaceti hodin do čtyř dnů. Hlavním příznakem je zvýšení velikosti jater, stejně jako přítomnost bolesti pod pravým okrajem. Pokud je předávkování léky, příznaky rostou a jsou výraznější. Tam je silné poškození jater.

Třetí

Fáze tři - asi tři až pět dní po užití léku. Pokud je přítomna mírná otrava, symptomy zmizí a osoba se zotaví. Při těžké otravě dochází k toxickému poškození jater. Dochází k nárůstu bilirubin v krvi, stejně jako snížení cukru, zhoršené vědomí se stává znatelným, selhání ledvin a žloutenka, dochází k výraznému poklesu teploty lidského těla a krevního tlaku.

Za čtvrté

Fáze čtyři - asi pět dní po konzumaci velkého množství léku. S rozvojem čtvrté etapy vzniká nevratný proces, který je spojen se selháním ledvin, což je smrtelné.

Léčba drogami

Je velmi důležité včas zavolat lékaře a pokusit se poskytnout první pomoc. Hlavní léčbou otravy je provedení následujících důležitých činností:

  • žaludek je nutné umýt oběti;
  • poskytnout pacientovi aktivní uhlík;
  • zavést speciální antidotum - acetylcystein;
  • provádět umělé dýchání;
  • zavede methionin.

Symptomatická léčba bude následující:

  • Soulad se speciální dietou №5. Tuky a bílkoviny by měly být ze stravy vyloučeny. Strava se skládá z - želé, kompotů, infuzí, fermentovaných mléčných výrobků, lehkých potravin;
  • Intravenózní podání glukózy;
  • Pokud dojde k srdečnímu selhání, budou vyžadovány srdeční glazlazidy;
  • V těžkých případech může být nutná operace - odstranění ledvin, transplantace jater.

Po zahájení léčby jakýmkoliv lékem je nutné pečlivě prostudovat návod k použití a poraďte se se svým lékařem! Nezaměstnujte se, protože je to nejen pro vaše zdraví, ale i pro život.

Co může poškodit paracetamol

Paracetamol je považován za jeden z nejlepších antipyretických léků, který je v každé domácí hrudi. Poškození paracetamolu při správném používání není prakticky pozorováno. Pokud však nejsou dodrženy doporučené dávky, může se stát nebezpečným.

U pacientů s hypertenzí byla přidělena kvóta, od 1. února má každý člověk s hypertenzí právo. Více >>>

Jak léky ovlivňují tělo

Abychom zjistili, zda je lék škodlivý pro člověka, je třeba znát jeho léčivé účinky.

Vzhledem k aktivní látce v jejím složení má léčivo protizánětlivé, antipyretické a analgetické účinky, blokující zánětlivé mediátory.

Léčivo nepříznivě neovlivňuje sliznice gastrointestinálního traktu, proto není kontraindikováno u gastritidy a ulcerózních lézí.

Nástroj má následující výhody:

  • schopny se rozpouštět v krátkém čase ve tlustém střevě;
  • vede k rychlému nástupu účinku;
  • neovlivňuje rovnováhu vody a soli v těle;
  • neovlivňuje sliznice trávicího traktu;
  • povoleno používat malé děti.

K poškození paracetamolu na lidském těle dochází při předávkování, zneužívání a v případě, že má osoba k dispozici řadu kontraindikací.

Při poškození paracetamolu

Hlavní poškození, které může paracetamol způsobit zdraví, je jeho použití ve vysokých dávkách.

Dlouhodobé a nekontrolované užívání drog často vede k vážnému poškození jater, až do vzniku jeho selhání.

Léčivo má nejčastěji škodlivý účinek v následujících případech:

  • pokud se užívají společně s jinými léky, jako jsou barbituráty nebo antikoagulancia;
  • s kombinací léku s alkoholickými nápoji;
  • při dlouhodobém používání látky;
  • u těžkých jaterních onemocnění;
  • s předávkováním.

Jedna dávka, která může vést ke zničení jater - 140 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně. Dospělý by neměl konzumovat více než 3-4 g léčiva denně. Denní dávka pro děti by neměla překročit 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Kromě toho, v léčbě dětí, lék je aplikován v průběhu nejvýše 3-5 dnů.

Paracetamol a játra

Při požití se účinná látka rozpadá na metabolity, které mohou být toxické pro tkáň jater.

Příběhy našich čtenářů

Plavidla čistím každý rok stabilně. Začal jsem to dělat, když jsem měl 30 let, protože tlak byl z pekla. Lékaři jen pokrčili rameny. Musel jsem si vzít své vlastní zdraví. Zkoušel jsem různé metody, ale jeden mi pomáhá zvlášť dobře.
Více >>>

Člověk se zdravými játry nebude poškozen jediným lékem. V medicíně však existují případy, kdy lék zcela zničil své buňky až po potřebu transplantace.

Vzhledem k toxickým účinkům látky na játra by neměla být konzumována při některých onemocněních tohoto orgánu:

  • chronická hepatitida, vyvolaná viry;
  • cirhóza.

Jednorázové užívání léku v dávce vyšší než 10 g může způsobit újmu a vést k těžké otravě.

Dlouhodobé užívání léku více než 1 tableta denně často vyvolává rozvoj nefropatie, zatímco projevy intoxikace mohou chybět nebo být mírné. Nicméně, během několika dnů, selhání jater začne se tvořit, který může být smrtelný.

Paracetamol a alkohol

V důsledku hepatotoxicity může lék spolu s alkoholickými nápoji způsobit zhoršení jater. V tomto případě je škodlivý účinek léku mnohokrát zesílen, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku cirhózy.

Účinná látka paracetamolu, vstupující do těla osoby, která užila alkohol, způsobuje smrt hepatocytů, což činí tělo ještě zranitelnějším.

Zneužívání alkoholu způsobuje, že se lék v játrech rozpadá rychleji a vyvolává toxický účinek. I když je doporučená dávka pozorována, lék poškozuje buňky reakcí s alkoholovými metabolity, což často vede k hepatitidě vyvolané léky.

Kombinace medikace s ethylalkoholem má navíc škodlivý účinek na ledviny, což vyvolává rozvoj pankreatitidy.

Alkohol po konzumaci může být užíván ne méně než 4 hodiny. Po alkoholu může být konzumován až po úplném odstranění ethanolu z těla.

Někteří lidé zmírňují bolesti hlavy způsobené kocovinou, je to s pomocí paracetamolu. Je však naprosto nemožné to provést: spolu s látkami mohou mít toxické účinky i na zdravé játra.

K čištění nádob používají naši čtenáři tuto metodu. Je tak populární, že jsme se rozhodli s vámi sdílet

Předávkování paracetamolem

Pokud překročíte maximální dávku, může se u osoby objevit příznaky otravy. Smrtící dávka je 25 g léku.

Existuje několik fází předávkování:

  • První fáze je charakterizována akutní intoxikací a symptomy se začínají objevovat 1-2 hodiny po konzumaci a trvají až 24 hodin. Pacient nejčastěji pociťuje obecnou malátnost, letargii, ztrátu chuti k jídlu, bolest hlavy, nevolnost, lehké blanšírování kůže, pocení.
  • Ve druhé fázi má pacient potíže s močením, stejně jako mírnou bolest v pravé hypochondriu. V této fázi, která trvá 24-48 hodin, začíná zničení tkáně jater a žlučníku.
  • Ve třetí fázi dochází ke zvýšení symptomů a toxickému poškození jaterních buněk. V tomto případě člověk zažívá intenzivní bolest v játrech, barva kůže a sliznic se stává žlutou, intenzivní zvracení, otok, krvácení z úst nebo nosu, zvýšená tepová frekvence, zhoršené vědomí. Pacient může být dezorientován ve vesmíru nebo spadne do kómy. Fáze trvá 72-96 hodin.
  • Ve čtvrté fázi, kdy není lékařská péče poskytována včas, je možná smrt. Tato fáze může trvat od 5 do 14 dnů. Pokud se pacient mohl vyhnout smrti, mohou se objevit příznaky chronického předávkování, které se vyznačují bledostí kůže, žlutou kůží, pocením, slabostí, reflexy rány. V této fázi dochází k regeneraci jaterních buněk v důsledku jejich schopnosti léčit se.

Paracetamol v dětství

Nástroj je k dispozici v různých dávkových formách, díky kterým se aktivně používá k léčbě dětí.

Svíčky, pilulky nebo sirup stejně ovlivňují tělo dítěte, ale musí být používány s opatrností.

Dávka se vypočítá na základě tělesné hmotnosti: 10 mg látky na 1 kg hmotnosti. Přerušení mezi užitím by mělo být nejméně 6 hodin. Snížení teploty dítěte by nemělo být více než 4 krát denně.

Kontraindikace pro použití v dětství jsou:

  • přecitlivělost na účinnou složku;
  • věk - do 3 měsíců;
  • onemocnění jater;
  • selhání ledvin;
  • onemocnění žaludku a střev.

Časté používání výrobku je nebezpečné pro život dítěte a také způsobuje nenapravitelné poškození zdraví.

Bylo zjištěno, že u dětí, které často užívají léky od 1 do 3 let, je pravděpodobnější výskyt alergických reakcí a astmatu ve věku sedmi let.

Dodržování doporučení a pravidel přijímání umožňuje nejen zmírnit stav, ale také eliminovat případné škody. Nicméně, před použitím léku by se měl poradit se svým lékařem.

Je Paracetamol bezpečný?

Stále častěji jsou lidé přesvědčeni, že paracetamol je nejúčinnějším a nejlevnějším lékem na bolesti hlavy, který lze snadno získat bez lékařského předpisu. Obecně je nejbezpečnější mezi léčivými látkami.

V tomto článku zjistíme a analyzujeme účinky paracetamolu na tělo.

Je paracetamol bezpečný?

Jak paracetamol působí? Překvapivě mechanismus, kterým paracetamol působí, není zcela pochopen. Předpokládá se, že paracetamol inhibuje skupinu enzymů zvaných COX, které jsou zodpovědné za protizánětlivé vlastnosti. Paracetamol má velmi slabý inhibiční účinek na COX-2 a COX-3 a silnější účinek na COX-1, což činí jeho protizánětlivé vlastnosti minimální. Tento mechanismus by byl velmi důležitý, pokud by příčina bolesti byla v zánětlivém procesu. Dalším a pravděpodobnějším mechanismem je jeho účinek na systémy, které jsou zodpovědné za bolest, náladu, chuť k jídlu a do jisté míry i paměť. Paracetamol nevyléčí příčinu bolesti, jednoduše snižuje intenzitu bolesti.

Použití paracetamolu

Paracetamol se používá k mírné, mírné bolesti, bolesti zubů, bolesti hlavy a ke snížení vysoké teploty.

Kontraindikace

Krátké užívání paracetamolu nezpůsobí žádné komplikace v lidském těle. Při pravidelném užívání však paracetamol může ovlivnit řadu biologických systémů, které jsou důležité pro určité skupiny lidí. Paracetamol se s opatrností používá v těhotenství, ve stáří, u dětí mladších 15 let, u pacientů s onemocněním jater a ledvin.

Vedlejší účinky

- nevolnost, zvracení, bolest v epigastriu;

- alergická reakce (kopřivka);

- renální dysfunkce;

- žaludeční vřed nebo duodenální vřed.

Příznaky předávkování paracetamolem - bledá kůže, nevolnost, zvracení, narušená stolice, ztráta chuti k jídlu. Při užívání dospělého více než 12 gramů se protrombinový čas zvyšuje, zvyšuje se aktivita jaterních transamináz, což vede k narušení jater. Příznaky předávkování se mohou objevit několik hodin po užití vyšší dávky (akutní předávkování) nebo několik dní po užití (chronické předávkování).

Kostní metabolismus

Víme, že paracetamol s dlouhodobým užíváním ovlivňuje minerální hustotu kostí, což může vést k křehkosti a zlomeninám. Pro ověření tohoto předpokladu byla v roce 2011 provedena studie, jejímž smyslem je změna hustoty kostí pod vlivem paracetamolu. Účastníci, kteří paracetamol užívali pravidelně, měli vyšší frekvenci zlomenin kostí, přičemž zohledňovali také věk, dietu, fyzickou aktivitu, hmotnost a špatné návyky (kouření). Tyto údaje jsou obzvláště důležité pro ženy starší 50 let, u nichž je riziko rozvoje osteoporózy a zlomeniny kostí.

Poškození jater

Pouze 150 mg paracetamolu na kg tělesné hmotnosti může být pro většinu lidí fatální. U mužů s hmotností 70 kg je bezpečné dávkování 10,5 g, ale u lidí s poškozenými játry to může být mnohem méně. Když je paracetamol spotřebován v malých dávkách, je často přeměněn na netoxické sloučeniny. Játra jsou schopna neutralizovat určité množství léčiva, které je vstřikováno do těla, ale nebude schopna zpracovávat velké objemy léků najednou. Přebytek paracetamolu bude přeměněn na vysoce reaktivní a toxické sloučeniny, které musí být neutralizovány glutathionem. Velká koncentrace glutathionu v buňkách vede ke skutečnosti, že se vrací do života jakékoliv disulfidové vazby, která se objevuje mezi cysteiny cytosolických proteinů. Glutathion se nachází v omezeném množství v játrech a používá se k neutralizaci přebytku léčivé látky. Hladiny glutathionu mohou být nízké, pokud používáte alkohol nekontrolovatelně nebo jinou toxickou látku, která je špatná pro zdraví jater. Jakmile je hladina glutathionu vyčerpána, ochranné vlastnosti jater jsou sníženy a způsobují vážné poškození jater.

Výhody a nevýhody paracetamolu

Paracetamol je nesteroidní (nehormonální) protizánětlivý lék (NSAID), který je široce používán po celém světě. Světová zdravotnická organizace ji zahrnula do seznamu základních léků v kategorii nejdůležitějších a nejúčinnějších NSAID.

Na rozdíl od jiných léků této skupiny (aspirin a ibuprofen) má paracetamol mírný protizánětlivý účinek, takže léčivo je nejčastěji popisováno jako febrifuge a analgetikum.

Výhody paracetamolu

Paracetamol se používá všude, jeho základní vlastnosti jsou dobře studovány. Lék je považován za zcela bezpečný, takže jej lze použít i u kojenců. Paracetamol je hlavní aktivní složkou mnoha léků, které se používají k nachlazení a ARVI - je to právě pro tyto infekce, že jeho účinek je nejvíce patrný.

  • Rychle snižte teplotu.
  • Odstraňte bolesti hlavy.
  • Zmírňují bolest, otok v krku a nosohltanu.

Ačkoliv taková léčba nemůže ovlivnit příčinu nemoci, podle lékařů, to je symptomatická léčba, která je nejvhodnější možností pro velkou většinu virových respiračních infekcí.

Paracetamol a vysoká teplota

Jak víte, vysoká teplota vytváří v těle podmínky, za kterých je imunitní systém aktivován. Zejména interferonový protein začíná být produkován intenzivněji, což bojuje s viry. Teplo ovlivňuje fagocytózu - aktivuje buňky imunitního systému, fagocyty, které zachycují a tráví cizí mikroorganismy.

Také při zvýšených teplotách některé viry a bakterie zpomalují jejich reprodukci. Proto lékaři doporučují, aby se teplota chvěla pouze v extrémních případech. Například, když pacient, vzhledem k individuálním vlastnostem organismu, nese to tvrdě. Nebo v případě, že teplo přes 38,5 ° C

Pokud se teplota přenáší normálně, zůstává nízká (37-38 ° C), pak není třeba tento příznak odstraňovat, paracetamol byste neměli užívat.

Poškození paracetamolu

Navzdory širokému použití paracetamolu, v posledních letech byly informace o jeho nebezpečí pro játra a ledviny. Navíc se dnes ukázalo, že tato droga je hlavní příčinou poškození jater ve Spojených státech a několika dalších rozvinutých zemích. Statistiky amerických vědců ukazují, že každoročně s podobnými diagnózami v důsledku užívání paracetamolu půjde více než 50 tisíc lidí k lékařům a téměř 500 z nich zemře. Tento obrázek donutil FDA (Food and Drug Administration), aby přehodnotil svůj postoj k droze a podrobněji studoval její vedlejší účinky.

Victoria Persky, profesorka na University of Illinois, provedla výzkum, v němž dospěla k závěru, že nárůst incidence bronchiálního astmatu u dětí v 70. a 90. letech je spojen s příjmem paracetamolu. To bylo během tohoto období, že lékaři po celém světě začali opouštět používání aspirinu v pediatrii a nahradit ho paracetamolem. Studie na Novém Zélandu tento závěr nepřímo potvrdily: Richard Besley se spojuje s paracetamolem 41% všech případů astmatu. V budoucnu však tento vedlejší účinek léku nebyl prokázán. Proto je dnes hlavní pozornost v otázce toxicity paracetamolu zaměřena pouze na jeho účinek na játra a ledviny.

Dávkování paracetamolu a předávkování

Jak se stalo, že lék schválený WHO se ukázal být tak nebezpečný pro zdraví a dokonce i pro život? Faktem je, že podobná toxicita paracetamolu se objevuje pouze za určitých podmínek. Hlavní škoda je způsobena předávkováním lékem.

Dnes bylo prokázáno, že jediná dávka 10 g pro dospělého a 140 mg / kg pro dítě může vést k závažné otravě a dokonce i nevratnému poškození jater. Navíc dochází k postupnému předávkování, kdy je přípustná dávka mírně překročena nebo vůbec, ale lék je užíván po dlouhou dobu. V tomto případě játra a ledviny prostě nemají čas odstranit látku z těla, hromadí se a v důsledku toho překračují přípustnou prahovou hodnotu.

V roce 2009 doporučilo podání FDA snížit maximální denní dávku pro dospělého z 1000 mg na 650. A také upozornil na zvýšení škodlivých účinků paracetamolu na játra u lidí, kteří používají alkohol, pro ně by měly být přípustné dávky ještě nižší. Kromě toho by pacienti s poruchami ledvin a jater měli užívat tento lék s velkou opatrností a pouze tak, jak je předepsáno lékařem.

Ve skutečnosti je dokonce 650 mg poměrně značná dávka. Proč jsou případy předávkování tak časté? Faktem je, že vzhledem k širokému používání paracetamolu je obsažen v mnoha lécích, které jsou předepisovány pro ARVI. Například, osoba může vzít zdánlivě různé druhy léků (léky proti bolesti, sirupy, antipyretic, etc.), ale každý bude obsahovat účinnou látku paracetamol. Proto je velmi důležité pečlivě studovat složení léčiv.

Kromě toho je třeba mít na paměti, že paracetamol není lék, který musíte vypít podle plánu. Vzhledem k tomu, že je zařazen do komplexu symptomatické léčby, měl by být užíván pouze v případě, že se vyskytnou symptomy. Jinými slovy, pokud teplota ustoupí, její příjem je nevhodný. Je také nepřijatelné užívat paracetamol pro prevenci onemocnění nebo při prvních známkách indispozice.

Paracetamol pro děti

Paracetamol je jedním z léků schválených v pediatrii, a to i pro děti v prvním roce života, od 3 měsíců věku. Jako v případě dospělých je hlavní prevencí vedlejších účinků přísné dodržování dávky a omezený čas přijetí (ne více než 3-4 dny). Děti mladší 3 let mají nejlepší použití paracetamolu ve formě čípků, což pomůže vyhnout se gastrointestinálním poruchám.

Lék může být předepsán za následujících podmínek:

  • Vysoká teplota a křeče s ARVI.
  • Teplo proti zubům.

Někdy, na pozadí vysoké teploty (od 38 ° C), febrile záchvaty začnou u dětí do 5 let věku. To je docela nebezpečný stav, který vyžaduje pomoc lékaře. Pokud Vaše dítě již mělo takovou reakci, bylo by rozumné řešení užívání antipyretik, včetně paracetamolu, při teplotě až 37,5 ° C.

Je třeba mít na paměti, že lék má maximální přípustnou dávku, ale nemá žádné minimum. Proto, pokud je třeba dát dítě paracetamol, můžete začít s polovinou dávky a pouze v případě, že lék nepracuje po 20-30 minut, aby ji plně.

Pokud se po paracetamolu dítě stěžuje na bolest břicha, zvracení nebo průjem, projeví se alergie, okamžitě zavolejte ambulanci. Před příjezdem lékařů může být dítěti poskytnuto dostatečné množství vody (enterosgel nebo aktivní uhlí).

Optimální jednorázová dávka paracetamolu je 10–15 mg / 1 kg tělesné hmotnosti dítěte, může být užívána nejvýše čtyřikrát denně, je lepší být omezena na jednu dávku za noc. Maximální denní dávka by v žádném případě neměla překročit 60 mg / kg, protože může být toxická.

Odborný komentář

Julia Kulak, pediatrka kliniky NEARMEDIC, kandidát lékařských věd

Dnes se paracetamol nachází ve většině antipyretik a analgetik. Je to lék volby, proto ho doporučujeme našim pacientům. Ze všech dětských antipyretických léků doporučujeme matkám, aby si vybrali paracetamol nebo ibuprofen - jsou nejvšestrannější a nejbezpečnější pro dítě. Jiné léky mohou mít vedlejší účinky a vždy existuje riziko provokování vývoje různých nežádoucích syndromů a nebezpečných stavů.

Paracetamol je vysoce účinný jako prostředek pro snížení vysoké teploty, s febrilními stavy, zatímco jeho protizánětlivý účinek není velký. Rizika a přitěžující důsledky pro organismus při užívání paracetamolu se objevují ve velmi vzácných případech - například při interakci s léky, které indukují jaterní enzymy, například antibiotika nebo při vážných onemocněních gastrointestinálního traktu, zejména při porušení funkce jater.

Paracetamol: Výhody a škody na drogách pro muže, ženy a děti

Paracetamol na brnění. - Paracetamolum - léčivo, analgetikum a antipyretikum ze skupiny anilidů, má antipyretický účinek. V západních zemích je znám pod názvem Acetaminophen (APAP).

Je to rozšířené centrální narkotické analgetikum, má spíše slabé protizánětlivé vlastnosti (a proto nemá žádné vedlejší vedlejší účinky charakteristické pro NSAID). Při užívání velkých dávek však může dojít k narušení jater, oběhového systému a ledvin. Riziko porušení těchto orgánů a systémů se zvyšuje při užívání alkoholu, proto se doporučuje, aby ti, kteří používají alkohol, používali nižší dávku paracetamolu.

Mechanismus účinku a bezpečnostní profil paracetamolu jsou dobře studovány, jeho účinnost je klinicky testována, a proto je tento lék zařazen do seznamu nejdůležitějších léčiv Světové zdravotnické organizace, jakož i do seznamu životně důležitých a nejdůležitějších léků schválených vládou Ruské federace ze dne 07.12.2011 Č. 2199-r.

Paracetamol je hlavním metabolitem fenacetinu s chemicky podobnými vlastnostmi. Při příjmu fenacetinu se rychle tvoří v těle a způsobuje analgetický účinek těchto látek. Pro analgetickou aktivitu se paracetamol významně neliší od fenacetinu, stejně jako on, má slabý protizánětlivý účinek. Mezi hlavní výhody paracetamolu patří nízká toxicita a menší schopnost způsobovat tvorbu methemoglobinu. Tento lék s prodlouženým použitím, zejména ve velkých dávkách, však může také způsobovat vedlejší účinky, zejména má nefrotoxický a hepatotoxický účinek. Paracetamol však zůstává bezpečnou a vhodnou volbou analgetik pro děti a WHO je spolu s ibuprofenem zařazen do seznamu „nejúčinnějších, nejbezpečnějších a cenově nejvýhodnějších léčiv“.

Paracetamol má mezinárodní název - paracetamol je již mnoho desetiletí široce používán ve všech zemích. Dobře vytvořený Efferalgan, Panadol, Theraflu, Tyololhot a mnoho dalších - to je to samé, co je nám známo Paracetamol. Pod jakým jiným jménem tato léčivá droga skrývá? Dofalgan, Tilenol, Paratset, Kalopl, Akamol, Mechanický, Dolomol, Volpan, Fragment, atd. Paracetamol má tolik různých nominací, stejně jako formy vyspuka: ve formě běžných tablet, sloučenin, elixírů, kapslí a roztoků a také ampule pro injekce.

Paracetamol lze snadno zakoupit v jakékoliv lékárně. Vzhledem k tomu, že se lék uvolňuje bez jakéhokoliv receptu, je obecně známo, že Paracetamol je bezpečný pro člověka. Pojďme pochopit: co je škodlivé pro parcetamol pro muže a ženy, stejně jako to, co je škodlivé pro parcetamol pro děti.

Jak aplikovat Paracetamol na muže i ženy

Přečtěte si: Nejezte to! Proč jsou müsli a nízkotučné jogurty nezdravé?


Paracetamol je schopen zmírnit jakoukoliv bolest a měl by být používán s opatrností (bolest zubů, bolest hlavy, migréna, popáleniny a trauma) a má velmi dobrý antipyretický účinek. Je velmi důležité, aby byl paracetamol dobře vstřebáván: jeho průchod do krve gastrointestinálním traktem probíhá v relativně krátkém čase, v rytmu.

Léčivo patří k nesteroidním (nehormonálním) protizánětlivým léčivům. Údaje z analýz posledních let však ukazují velmi nízký, nedostatečný protizánětlivý účinek, proto není nutné, aby Parum retreat mohl být dlouhodobě léčen.

A nejdůležitější je, že Samo připomněl, že Parasatom zmírňuje symptomy, ale nic nevyléčí příčiny vzniku bolesti a tepla.

Pravidla paracetamolu pro muže a ženy a děti

Číst: Aforismy dívky s autismem. Je to geniální


Léky na bázi paracetamolu, je nutné užívat po jídle, pít jednoduchý nápoj vody, nepít Parastemole z kávy a jiných nápojů obsahujících kofein, protože to může zvýšit negativní vliv na účinek nápojů obsahujících kofein.

Obvykle, pokud neexistuje zvláštní předpis lékaře, lékař vezme jednu dávku ne více než 0,5-1 g, až čtyřikrát denně.

Při léčbě dětí paracetamolem je třeba dbát zvýšené opatrnosti a v žádném případě nesmí být užíván samostatný předpis dávek, ale musí být striktně dodržován lékařský předpis. Léčba nesmí překročit dva nebo tři dny. Často se připomíná, že děti mladší 3 let by neměly přijímat rodiče, ale nejsou obecně přijímány.

Je nezbytné, abyste informovali lékaře o zdravotních stavech a dalších lécích, které můžete mít. Navzdory tomu, že parazit má minimální interakci s jinými léky, při užívání nesprávných léků, jako je například valproát (Depakin, Apply), by mělo být vše vypnuto.

Kontraindikace a vedlejší účinky paracetamolu, poškození mužů a žen a dětí

Číst: V 85% tamponů je karcinogen, který způsobuje rakovinu. Nekupujte tyto značky!

O bezpečnosti přijímání Parlamentu, o jeho možných vedlejších účincích na organizaci mužů a žen, jakož i o dopadu na děti.


Nejznámější a častou komplikací užívání přípravku PARAMETOLOMA a přípravků s jeho obsahem je poškození jater, toxické účinky na játra a použití velkých dávek může vést k smrtelnému onemocnění. Paracetamol je nejčastější příčinou akutního onemocnění jater. Vždy je nutné si pamatovat na tuto komplikaci a opatrně zvednout dávku přípravku, aby se vyloučila možnost reshuffle. Pokud máte jakékoli problémy s játry (cirhózou, hepatitidou atd.), Pak byste měli léčbu přípravkem Paracetomolum zcela vyloučit.

Lidé s astmatem bponxialnoy, pasivované před ppimenyat ppepapat potřebné ppokoncyltipovatcya s cvoim lékařem as Papatsetamol ycilivaet citlivost bronchospasmu y pacientů imeyuschix na aspirin a další kiclote nectepoidnym proti ppepapatam.

Bylo zjištěno, že při užívání vysokých dávek Paracetamolu může ovlivnit endokrinní systém (inhibuje funkci štítné žlázy).

Neexistují žádné důkazy o účinku paracetamolu na ledviny, nicméně lidé, kteří mají problémy s těmito orgány, by měli být konzultováni s postupem před aplikací, protože účinek léku může být obtížný. Renální insuficience se zvýšením dávky paracetamolu je pozorována ve 12% případů (většina lidí ve skupině Risak konzumuje alkohol).

Předpokládá se, že parametry mohou být použity během těhotenství a laktace, neexistují žádné informace o možném škodlivém účinku na výrobek. Ale oni nedoporučují zapomenout, že v takové době opatrnosti je třeba přijmout ve vztahu k lékům léarstvnyh.

Ukazuje se tedy, že lidé s vážnými srdečními chorobami, játry, ledvinami a dýchacími cestami nesmějí být při léčbě přípravkem Paraceteum opatrní. Ale v hlubokém způsobu zastarávání v případě předávkování parazolem se stále objevují v játrech jater - to je nekróza jater, často s fatálním následkem.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat výběru zbytečné dávky léku. Komplikace mohou nastat při relativně malé dávce 5-6 g.

Paracetamol je jediný lék, nemůže být užíván v nouzi, a to pouze v případě, že je to potřeba. Pokud jste nemocný, máte vysokou horečku, bolest a pacient vám bude vyhovovat pouze jako dočasné opatření a umožní vám počkat na lékařský vzhled. Pokud se všichni z vás rozhodli léčit Paracetamolem nejpohodlněji, tak si pamatujte, že pokud léčba nemá pozitivní účinek, pak je to případ okamžitého přijetí do zdravotnického zařízení.

Paracetamol a alkohol

Přečtěte si: Jak pít a nešroubovat to, pokud jste holka


Lidské tělo používá stejný enzym k rozkladu paracetamolu a alkoholu. Mezi užíváním těchto látek by měla být přestávka šest hodin. Denní kombinace paracetamolu a alkoholu může vést k abnormalitám jater a ledvin.

Známý zajímavý fakt příjem paracetamol s alkoholem, skončil skandál a multimillion nárok.

V roce 1993 byl do nemocnice hospitalizován asistent prezidenta George W. Bushe, Antonio Benedi, ve stavu bezvědomí způsobeném akutním selháním jater. Benedy měl komplikovanou transplantaci jater. Při objasňování příčin kómatu byl zjištěn zajímavý fakt: pacientka vypila denně 3-4 sklenky vína denně.

Po vychladnutí, 4 tablety Tylenolu (Tylenol), jehož aktivní složkou je paracetamol, Benedy, vyprovokoval jeho stav po dobu 4 dnů. Nebyly zjištěny žádné kontraindikace pro spolknutí alkoholu a paracetamolu na obalu Tylenolu. Benedy žaloval farmaceutickou společnost ve výši 9 000 000 dolarů a vyhrál ji.

Předávkování paracetamolem

Číst: Láska a zatracení

Jednou z důležitých výhod paracetamolu je vysoká šířka terapeutické dávky. Doporučená denní dávka léku 2 tabulky. 0,5 g 4krát denně je 4 g. Současně je prahová dávka, při které je možné poškození jater, 15 g (tabulka 30) a smrt je možná pouze při odběru 20 g denně (tabulka 40).. Ale i při předávkování paracetamolem se skutečné poškození jater vyskytlo pouze ve 3,9% případů a úmrtnost byla 0,9% (údaje z amerických zdravotnických zařízení). Takže s elementárním dodržováním dávek a pravidel pro užívání léčiva uvedených v instrukcích obsažených v každém balení je podávání toxické dávky paracetamolu prakticky vyloučeno.

V současné době ve Velké Británii probíhají veřejné konzultace s ministerstvem zdravotnictví a výrobci drog o možnosti úmyslného zneužívání omezeného počtu spotřebitelů s analgetiky obecně. Ministerstvo zdravotnictví Velké Británie má v tomto ohledu také v úmyslu vést konzultace s veřejností s cílem získat další informace o vlastnostech užívání těchto léků, které budou obsahovat doporučení, jak optimalizovat strukturu farmaceutického trhu s analgetiky. Pokud jde o pokusy o sebevraždu s použitím paracetamolových přípravků, za prvé, užívání psychotropních léků nebo analgetik na předpis k tomuto účelu se vyskytuje mnohem častěji a za druhé, téměř každý lék nebo chemická látka v určité dávce může být fatální, a proto může být pro pokusy o sebevraždu.

Co je to nebezpečný paracetamol

Paracetamol je nesteroidní protizánětlivý lék známý ve všech zemích, který Světová zdravotnická organizace zařazuje do seznamu nejúčinnějších léčiv. Nicméně, tento lék má vedlejší účinky a může dokonce způsobit smrt.

Pozitivní vlastnosti léku

V chladných podzimních zimních obdobích domácí terapeuti a dokonce i pediatrové obvykle předepisují paracetamol pro diagnostikované akutní respirační virové infekce a další záněty charakterizované vysokým vzrůstem tělesné teploty. Účinná látka léčiva - acetaminofen pomáhá zmírňovat bolest, částečně zmírňuje otoky nosohltanu a, co je nejdůležitější, rychle a účinně srazí teplotu. Všechny základní vlastnosti tohoto léku jsou dobře studovány, a proto je často předepisován i dětem. Paracetamol se rychle vstřebává ve střevech a na rozdíl od např. Aspirinu nedráždí žaludeční sliznici. Také neovlivňuje metabolismus vody a minerálů ani hormonální metabolismus v těle a nezpůsobuje alergie. Tak proč je stále považován za nebezpečný lék?

Studium negativních vlastností léčiva

Victoria Persky, profesorka na University of Illinois, provedla výzkum paracetamolu a odhalila určitý negativní vzor. Věří, že všudypřítomný výskyt astmatu u amerických dětí v 70. a 90. letech byl způsoben právě užíváním paracetamolu. Během tohoto období začali američtí pediatrové upouštět od užívání aspirinu při léčbě dětských onemocnění a masivně ho nahradili paracetamolem. Podobné studie na Novém Zélandu tuto teorii nepřímo potvrdily. Dr. Richard Besley z Institutu pro lékařský výzkum ve Wellingtonu uvedl, že se s paracetamolem podílí téměř polovinu všech případů astmatu na Novém Zélandu. Ale později, žádná země na světě takové podezření nepotvrdila. Mezitím to dalo podnět k tomu, že droga začala pečlivě studovat a objevily se nové závěry.

Takže američtí vědci, lékárníci z FDA - "Úřad hygienické kontroly kvality potravin a léků ve Spojených státech" uvedli, že při studiu účinku paracetamolu se objevily jeho vedlejší účinky, které nepříznivě ovlivňují ledviny a celý vylučovací systém člověka. Ve stejné době, "Asociace lékařů USA" vydal bulletin uvádějící, že hepatotoxicita léku paracetamol se stala velmi častou příčinou akutního selhání jater v zemi. Podobnou diagnózu amerických gastroenterologů každoročně potvrzuje více než padesát tisíc lidí a v průměru asi padesát z nich má smrtící následky.

V současné době všichni farmakologové světa potvrdili, že překročení doporučené dávky léčiva jasně vede k negativním důsledkům pro tělo. Jednorázová dávka paracetamolu, která se rovná deseti gramům látky nebo více, vyvolává nevratné procesy v játrech, což vede k ukončení jejích funkcí. Postupné překročení dávky, například při systematickém užívání přípravku jako antipyretika, ovlivňuje ledviny. Nemají čas na odstranění acetaminofenu z těla, takže se hromadí a v důsledku toho překročení přípustné hranice vede k vážnému selhání ledvin. Vyvinutá nefropatie spolu se selháním jater je často fatální.

Jak dochází k předávkování

Obecně se nedobrovolné předávkování paracetamolem objevuje jako důsledek vlastní léčby pacienta výsledným onemocněním. Lék je součástí mnoha, na první pohled, různých protizánětlivých léků. Jejich společný nebo velmi blízký příjem v čase přispívá k tomu, že se jedna a ta samá účinná látka rychle hromadí v těle a dále ovlivňuje zdravotní stav.

První fáze akutní otravy způsobené předávkováním paracetamolem začíná hodinu nebo dvě po jeho užití. Člověk pociťuje obecnou malátnost, letargii, ztrátu chuti k jídlu, bolest hlavy, nevolnost. Má bledou kůži a pot. Dále má oběť potíže s močením a mírnou bolestí v pravém hypochondriu. V tomto bodě v těle během dne dochází ke zničení jaterní tkáně a žlučníku. Třetí etapa může trvat tři až pět dní, zatímco postižená osoba pociťuje velmi silnou bolest v játrech, barva kůže, rtů a sliznic úst se stává nažloutlou, vyvíjí se nekontrolovatelné zvracení, obličej a ruce se zvětšují, krvácí z úst a nosu a častěji tep. Člověk periodicky ztrácí vědomí, je dezorientovaný a může dokonce upadnout do bezvědomí.

V poslední, čtvrté etapě, pokud pacientovi nebyla poskytnuta pohotovostní lékařská péče, orgány postupně selhávají a smrt nastává do 24 hodin. Pokud byla zahájena správná a včasná léčba, stadium intoxikace stále trvá od týdne do dvou a v tuto chvíli je pacient neustále vystaven zvracení, je slabý a bude mít světle žlutou barvu celé kůže. Ale pak, na pozadí medicínské péče, začne regenerace jaterních buněk, vzhledem k jejich schopnosti samo se opravit.

Všechny léky a samozřejmě léky, které mají paracetamol ve svém složení, vždy v návodu uvádějí bezpečné dávkování, které nelze překročit. I nepatrný přebytek účinné látky acetaminofen v krvi může negativně ovlivnit lidské respirační, vylučovací a gastrointestinální systémy.