"Paracetamol": návod k použití tablet pro děti od 1 roku s výpočtem dávky

Skleróza

Paracetamol se podává dětem při vysoké teplotě, bolesti hlavy a bolesti zubů. Je považován za bezpečný lék, protože ani při trojnásobném předávkování nezpůsobuje komplikace. Stejně jako u jiných léků má však Paracetamol svá specifika a musí být léčen s opatrností. Před zahájením léčby je nutné pečlivě prostudovat návod k použití přípravku Paracetamol a věnovat zvláštní pozornost výpočtu dávky tablet pro děti od 1 roku.

Složení a uvolňovací forma léčiva

Paracetamol pro děti je antipyretikum a analgetikum s mírným protizánětlivým účinkem. Jeho účinnost je zvláště vysoká u virových infekčních nemocí - s bakteriálními onemocněními, které pomáhá málo.

Terapeutický účinek léčiva je založen na inhibici tvorby chemických sloučenin, které jsou zodpovědné za rozvoj zánětlivých procesů, stimulují horečku a výskyt bolesti. Anestetického a protizánětlivého účinku je dosaženo díky účinku léčiva na buňky centrálního nervového systému.

Výhodou léčiva oproti jiným protizánětlivým lékům je, že nevyvolává zvláštní dráždivý účinek na sliznici žaludku. Paracetamol rychle vstupuje do krve, kde je jeho největší koncentrace dosaženo v období od 30 minut do jedné a půl hodiny - v závislosti na formě léku. Přípravek se vylučuje do moči po zpracování v játrech do 4 hodin.

Účinná látka léčiva je stejná, je také známa jako para-acetaminofenol. U dětí se Paracetamol vyrábí v různých formách:

  • Svíčky - obsahují komponenty, které jsou pro dítě nejbezpečnější. Rektálně injikovaný lék se vstřebává do krve pomaleji než při polknutí (hodinu a půl), což je důvod, proč tento efekt přichází později, ale je trvanlivější. Lékaři mohou předepsat čípky pro léčbu jednoletého dítěte a dokonce i dítě od 3 měsíců.
  • Suspenze - mezi excipienty - glycerol, sorbitol, příchutě a sacharóza. Lze použít od 1 měsíce (pouze podle pokynů pediatra).
  • Sirup - obsahuje ethanol (96%), pomocné látky, příchutě, barviva. Maximální koncentrace v krvi je pozorována po půl hodině po polknutí. Nástroj se doporučuje pro děti od šesti měsíců do 12 let.
  • Tablety nebo tobolky - vyrobené v dávce 200, 500 mg. Děti mohou být podávány od 3 let (při dodržení dávky).
  • Tablet-pop pro přípravu roztoku.

V poslední době, Paracetamol, vyráběný ve formě sladkých sirupů, suspenzí, získal zvláštní popularitu. Užívání těchto léků, spolu s aktivními terapeutickými složkami, dítě dostává obrovské množství příchutí, sladidel, příchutí. Mohou vyvolat alergické reakce, zatímco alergie na samotný paracetamol je velmi vzácná. To znamená, že ideální volbou pro malé děti - svíčky.

Správné dávkování paracetamolu

Jedním z nejpopulárnějších antipyretik je Paracetamol (Paracetamol), který je často užíván pro nachlazení a zánětlivá onemocnění. Dávkování paracetamolu závisí na věku, hmotnosti a stavu pacienta.

Jako každý jiný lék, Paracetamol má vedlejší účinky, které se objevují v důsledku předávkování nebo nevhodného užívání léku. Proto byste měli užívat tento lék pouze tehdy, máte-li po přečtení návodu lékařskou indikaci.

Mechanismus účinku a forma uvolňování léčiva

Paracetamol, stejně jako jiné léky ze skupiny protizánětlivých léčiv, má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Ovlivňuje centrum termoregulace a blokuje zánětlivé mediátory produkované postiženými tkáněmi a nervovým systémem. Jednorázová dávka Paracetamolu umožňuje krátkodobě normalizovat tělesnou teplotu a významně zmírnit stav pacienta v zánětlivých procesech různých etiologií.

Paracetamol je jedním z nejbezpečnějších a nejvíce studovaných léků. Má také různé formy vydání:

  • pilulky;
  • kapsle;
  • sirup;
  • pozastavení;
  • rektální čípky.

Pro děti je nejvhodnější použít lék ve formě sirupu nebo svíček. Lék má mírný účinek na tělo dítěte, ale musíte vědět, jak vypočítat dávku Paracetamolu pro vaše dítě.

Indikace pro použití

Nejčastěji se léky užívají ke snížení tělesné teploty na normální hladiny u akutních respiračních virových infekcí. Hlavní indikací pro použití je zvýšení teploty na 38-38,5 stupňů. Použití léčiva je také možné při nižší teplotě, pokud má pacient výrazně zhoršený zdravotní stav. Paracetamol může být také použit ke zmírnění bolesti při onemocněních zubů a dásní, neuralgii, dysmenorea a infekčních onemocněních.

Dávkování pro dospělé

Aby byl lék účinný a bezpečný, musíte vědět, jak vypočítat dávku Paracetamolu. Jednou z hlavních výhod této drogy je vysoká bezpečnost, ale dospělí a děti by měli striktně dodržovat pravidla svého podávání. Pro dospělé jsou nejvhodnější formou uvolňovacích léků tablety. Po jídle je budete potřebovat, pít dostatek vody. Za účelem dosažení správného účinku a normalizace tělesné teploty může dospělý užívat 0,325 - 0,5 mg léku najednou.

Pokud chcete spočítat dávku přípravku Paracetamol v tabletách, vezměte prosím na vědomí, že jedna tableta může obsahovat 0,2, 0,325 nebo 0,5 mg účinné látky. Předtím než si vezmete pilulku, si pečlivě přečtěte návod nebo obal. Během dne se lék nesmí užívat déle než 3-4 krát a denní dávka by neměla překročit 3 - 4 g. Dospělý člověk může užívat až 1,5 g paracetamolu, ale je lepší držet se obvyklých dávek, a pokud neexistuje žádný účinek, aplikovat je. lékař, který předepíše jinou léčbu.

Jak vypočítat dávkování pro dítě

Při určování dávky léku pro děti je pozornost věnována nejen věku dítěte, ale také jeho hmotnosti. Děti mladšího věku vypočítávají dávku paracetamolu podle hmotnosti, protože je to nejbezpečnější a nejúčinnější metoda. Dítě ve věku do 3 měsíců pouze lékař vezme dávku léku, takže když teplota v omrvině stoupne, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Děti od 3 měsíců na výběr dávky léku by měly být založeny na 10-15 mg na 1 kg hmotnosti.

Pro děti by Paracetamol neměl překročit 60 mg na kg denně.

Můžete si vzít lék ne více než 4-5 krát denně, mezi dávkami by mělo trvat nejméně 4 hodiny. Délka léčby paracetamolem bez lékařského dohledu je až 3 dny pro děti do 6 let a do 5 dnů pro děti od 6 let. Pokud teplota přetrvává i po těchto obdobích, okamžitě se poraďte s lékařem, který Vám předepíše účinnější léčbu. Mladším dětem je lepší dávat léky ve formě sirupu, čípků nebo suspenzí, protože může být problematické vypočítat dávku pilulek podle kilogramů.

Předávkování a vedlejší účinky

S mírnou přebytečnou dávkou paracetamolu ve většině případů negativní reakce těla není pozorována. Pokud se však užívá 140 mg Pracetamolu najednou za kg, jsou zaznamenány závažné a často nevratné změny v játrech. Také při užívání vysokých dávek je možné:

  • závratě;
  • nevolnost, zvracení;
  • hypoglykémie;
  • zvýšené pocení;
  • průjem

Chcete-li použít lék byl účinný, aniž by to poškodilo vaše zdraví, musíte striktně dodržovat přípustné dávky a pravidla užívání léku.

Článek ověřen
Anna Moschovis je rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Dávkování tablet Paracetamolu 200 a 500 mg pro děti při teplotě: návod k použití léčiva

Mnoho nemocí je doprovázeno horečkou a bolestí. Nejvíce osvědčeným lékem pro takové případy je Paracetamol. Má několik forem uvolnění, takže je důležité vzít v úvahu množství léků v léčbě dětí. Musíte vědět, z jakého věku je lék povolen, z čeho pochází, jaké jsou možné kontraindikace a vedlejší účinky, stejně jako analogy léků, které mají přijatelnou cenu a široké spektrum činností.

Forma uvolňování a složení léčiva

Léčivo má pět hlavních forem uvolňování: tablety, kapsle, rektální čípky, sirup a suspenze. V poslední době existují šumivé tablety a rozpustný prášek, které nemají nižší účinnost než osvědčená forma. Srdcem každého typu je účinná látka paracetamol, v závislosti na formě uvolňování existují pomocné látky. Tabulka ukazuje hlavní složení každého typu léčiva.

Paracetamol Akce

Lék se rychle rozpouští v tenkém střevě. Při užívání 0,5 g léčiva v krevní plazmě během 10-60 minut je účinná látka až 6 μg / ml. V průběhu 6 hodin tato hodnota dosahuje 11 μg / ml. Lék je rychle distribuován po celém těle, s výjimkou tuku a mozkomíšního moku. Paracetamolové složky se zpracovávají v játrech a močových cestách. Proto je nutné sledovat dávkování léku: hromadění látek může způsobit poškození jaterní tkáně.

Zvláštností léčiva je, že hlavní složka je zaměřena na blokování cyklooxygenázy v centrálním nervovém systému. To má pozitivní vliv na úlevu od bolesti a snížení teploty, bez zátěže na sliznicích žaludku. Lék nemá zánětlivý účinek, který umožňuje jeho použití před návštěvou lékaře.

Paracetamol je nejsilnějším lékem ve srovnání s ostatními. Má široké spektrum účinku, kromě snížení teploty: pomáhá zmírnit mírnou bolest s chřipkou, neuralgií, menstruací a bolestí hlavy nebo zubů.

Indikace pro použití léčiva

Všechny typy paracetamolu mají přesně stejné indikace. Každý ví, že lék pomáhá s horečkou, ale také pomáhá při mírném syndromu bolesti.

Nástroj může užívat:

  • revmatické bolesti;
  • svalové potíže při nachlazení;
  • bolesti hlavy, bolesti zubů;
  • periodická bolest žen;
  • neuralgie

Silný účinek je patrný u chřipky nebo ARVI, když se spolu s teplotou objeví bolest v kloubech a svalech. Je důležité vzít v úvahu, že lék je zaměřen pouze na zastavení bolesti a snížení vysoké teploty, ale ne na léčbu. K prevenci komplikací je nutné aplikovat komplexní léčbu.

Návod k použití a dávkování Paracetamolu

Při léčbě jakékoli nemoci musí brát v úvahu všechny nuance. Jedná se zejména o použití paracetamolu pro malé děti. Předávkování lékem může způsobit nebezpečné komplikace. Aby se zabránilo následkům, je důležité vědět, kolik látky lze podávat denně v závislosti na formě uvolnění.

V jakém věku můžete užívat a jak vypočítat dávku pro dítě?

Na kolik let lze Paracetamol používat pro děti? Užívání léčiva ve formě tablet je povoleno pro pacienty starší 24 měsíců. Jednoleté dítě se doporučuje používat rektální čípky a za 2 roky sirup, který má příjemnou chuť. Pokud není možné koupit sirup nebo svíčky, můžete dát dítě pilulku. Předtím by měl být rozdrcen na prášek a smíchán s vodou.

V závislosti na příčinách špatného zdravotního stavu je nutné dávat dětem specifickou dávku paracetamolu. Pro mladé pacienty se vypočítá takto: 10 mg léčiva je zapotřebí pro 1 kg hmotnosti. Ve věku 5-6 let je dítě podáváno asi 200 mg denně, po 12 dnech můžete dávku zvýšit na 0,5 g denně.

Aplikace sirupu

Děti ve věku 2 let by měly během léčby používat svíčky a sirup. Tyto formy vydání jsou pozoruhodné svou účinností a dostupnou cenou. Navíc pro malé pacienty se snadno používají.

Před použitím lahvičky s lékem se třepe. Dítě by mělo být nabídnuto sirup před jídlem, dávat pít hodně čisté vody. Neřeďte tekutý kompot nebo džus, protože lék má příjemnou chuť. Pro kojence se smíchá produkt s mlékem nebo kaši.

Dávkování se volí individuálně na základě věku, hmotnosti a diagnózy dítěte. Děti mladší než 2 měsíce se musí poradit s lékařem. Ve vyšším věku (12 měsíců) je povoleno užívat 20 ml léku denně, 28 ml po 1 roce a 36 ml po 2 letech. Pro předškoláky je vhodný objem 40 ml a po 7 letech - 56 ml. Ve věku 9-12 let je povoleno 80 ml léku.

Sirup si nemůžete podávat více než čtyřikrát denně, přičemž časový interval mezi dávkami by měl být 4-5 hodin. Průběh terapie je přibližně tři dny, delší užívání je nežádoucí.

Použijte svíčky

Svíčky mohou být použity pro nejmenší děti. Před použitím si musíte umýt ruce, vyjmout čípky z obalu a opatrně vložit dítě do řitního otvoru. Doporučuje se provést zákrok po pohybu střev nebo klystýru. Pro nižší dávkování je přípustné rozdělit svíčku na několik částí a vyhladit okraje řezu.

Svíčky by měly být používány 2-4 krát denně v intervalu 3 hodin. Přípustná dávka by měla být také vypočtena pomocí jednoduchého vzorce: vynásobte hmotnost 10 mg. Nepoužívejte více než 60 mg / kg denně. Nástroj je k dispozici v různých dávkách. Ve věku 3 let je nutné aplikovat nejvýše 100 mg, po 3 - až 200 mg. Od 5 do 10 let se doporučuje zvolit dávku 250 mg najednou. Délka léčby není delší než 3-5 dnů.

Dávkování tablet

Dávka tablet se vypočte následujícím způsobem: 1 kg hmotnosti představuje až 15 mg léčiva. Trvání léčby je až 3-5 dnů. Při absenci symptomů by mělo být množství léků hladce sníženo. Tablety se nemusí podávat často: maximální denní dávka je rozdělena do několika metod a aplikuje se v intervalech 4 hodin. Jaká dávka je bezpečná? V den je přípustné užívat až 60 mg na 1 kg těla dítěte.

Kontraindikace

Lék má poměrně malý seznam kontraindikací. Mezi ně patří individuální intolerance a alergická reakce na složky přípravku. Tablety by neměly být používány u pacientů mladších 2 let. Peptický vřed nebo eroze na sliznici, tendence k vnitřnímu krvácení a další onemocnění gastrointestinálního traktu jsou také překážkou pro použití Paracetamolu pro dítě. S vysokým obsahem draslíku v krvi se uchýlit k takové léčbě nedoporučuje.

Vedlejší účinky

Hlavním důsledkem negativních účinků látky na tělo je alergická reakce, která se projevuje svěděním, zarudnutím nebo vyrážkou na kůži. Velmi vzácně může použití finančních prostředků způsobit krvácení nebo podráždění gastrointestinálního traktu. Pokud se po požití léku na těle dítěte objevila alergie nebo se začal cítit horší, pak je nutné léčbu ukončit a okamžitě ukázat dítě lékaři.

Předávkování Příznaky a rodičovské akce

Je důležité přesně vypočítat denní sazbu nebo dodržet stanovený systém. Předávkování lékem může způsobit těžké poškození jater nebo smrt. V případě mírné otravy je pozorována nevolnost nebo zvracení, stejně jako intestinální rozrušení. Mírné a závažné jsou charakterizovány silnou pravou bolestí, zvětšením jater, ospalostí. Je možné, že dojde k rozvoji žloutenky, snížení krevního tlaku nebo narušení vnitřních orgánů.

Analogy znamenají

Přímé náhražky paracetamolu podobnou účinnou látkou: t

  • Efferalgan;
  • Panadol;
  • Calpol;
  • Ibuklin Junior (paracetamol + ibuprofen).

Mezi podobné látky v akci patří nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulid, atd.). Tyto léky jsou někdy drahé, ale mají podobné indikace. Ne všechny léky jsou vyráběny speciálně pro děti, takže si musíte spočítat dávku sami. Je lepší dát přednost osvědčeným paracetamolem z důvodu dostupné ceny a malého seznamu kontraindikací.

Jak podávat tablety paracetamolu dětem: správné dávkování

Mezi oblíbené způsoby řešení horečky a bolesti u dětí patří pilulky, kde paracetamol působí jako účinná látka. Je považován za nejúčinnější a nejbezpečnější pro tělo dítěte.

Přípravky na bázi paracetamolu mají tři hlavní vlastnosti: zmírňují horečku, zánět a bolest.

  • Bojuje s vysokou tělesnou teplotou během zimy, ARVI nebo chřipky. Přípravek lze podávat dětem ve věku 2 měsíců po snížení přípustné dávky.
  • Snížení teploty začíná rychle a má dlouhodobý účinek - není pozorováno žádné další zvýšení.
  • U některých dětí může být vysoká horečka doprovázena křečemi. Pro takové nepříjemné symptomy je povolen paracetamol.
  • Snižuje nebo odstraňuje bolest. Například zub nebo bolest hlavy.
  • Současně můžete dávat i jiné léky. Nurofen jako účinná látka obsahuje ibuprofen, takže jejich rotace je povolena.

Je třeba mít na paměti, že paracetamol vylučuje pouze symptomy nemoci, ale není určen pro jeho léčbu. Hlavní příčina bolesti nebo horečky by měla být identifikována a léčena dětmi jinými léky.

Dávka léku

Paracetamol je dostupný ve třech základních formách: svíčky, pilulky a sirupy. Můžete si koupit v lékárně, kde je účinná látka ve své čisté formě - například Panadol. Tablety Panadolu mají kromě účinné látky také hydrogenuhličitan sodný, který v organismu vytváří alkalické prostředí. Díky tomu Panadol jedná rychleji.

Svíčky

Jsou vloženy rektálně - do řiti dítěte. Před zákrokem musíte nejprve umýt ruce. Baby dejte, otočte na bok, ohněte nohy a zatlačte je na bříško. Čípky pomalu a opatrně vložte. Účinná látka je absorbována střevními stěnami a má rychlý účinek při vysoké teplotě. Děti do tří měsíců, dávku volí pouze lékař.

V lékárně najdete následující dávku léku:

  • od 3 měsíců do jednoho roku, svíčky jsou předepsány na 0,08 g;
  • od 1 roku do 3 let - 0, 17 gramů;
  • od 3 let do 6 - 0, 33 gramů;
  • Od 6 let a starší jsou předepsány dva čípky 0, 33 gramů.

Nepoužívejte více než 4 svíčky denně.

Prášky

Jsou povoleny pro děti od dvou let. Dítěti je podáván lék, předdrcený a naředěný vodou. Dětské tablety paracetamolu se dodávají v dávce 200 mg:

  • od 2 let do 6 jmenuje 1/2 tabletu najednou;
  • od 7 do 12 let je povolena jedna plná tabletka;
  • Děti starší 12 let mají možnost podávat dvě tablety najednou.

V některých případech lze tento formulář přijmout a děti do jednoho roku. Zvláště pokud jde o velmi vysoké teploty s výskytem křečí. V takových případech je užívání léčiva povoleno v následujících dávkách:

  • od narození do 3 měsíců je dávka 10 mg na kilogram;
  • od 3 měsíců do jednoho roku je maximální denní dávka 120 mg;
  • od jedné do dvou let je maximální denní dávka 150 mg.

Sirup

Tato dávková forma má tekutou konzistenci a příjemnou chuť, takže ji děti mohou snadno polknout. Sirup může být podáván od dvou měsíců. Někdy mohou lékaři vzhledem ke stavu dítěte v době nemoci předepsat sirup v prvních týdnech života.

Souprava obsahuje vhodný dávkovač injekční stříkačky nebo odměrnou lžičku, s níž se měří přesné množství suspenze. Lék nelze ředit vodou, je lepší dát dítěti pít po jeho užívání.

Rozdělením stříkačky se provede přesné dávkování:

  • od narození do 6 měsíců je dávka vypočítána ošetřujícím lékařem;
  • od 6 měsíců do jednoho roku, maximální dávka je 5 mg, minimum je 2,5 mg;
  • až 3 roky, dávka je 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 let - maximální dávka je 10 mg;
  • od 7 do 12 let - asi 15 mg.

Lék začne působit do 30 minut po požití. Při vysoké teplotě sirup nedává déle než tři dny. Jako lék proti bolesti je lék povolen po dobu až pěti dnů.

Analogem léku Paracetamol je Panadol. Je povolen pro děti od 3 měsíců. Panadol Baby lze použít ke zmírnění horečky, zánětu a bolesti. Můžete také použít po očkování.

Funkce aplikace

Před podáním léku dítěti je nutné konzultovat s pediatrem. Předepíše správné dávkování a promluví o pravidlech přijetí.

  • Dávka léčiva závisí na věku a hmotnosti dítěte.
  • Tablety paracetamolu by měly být podávány k uvolnění tepla v intervalu 6 hodin. Ne více než čtyřikrát denně.
  • U dětí mladších než jeden rok by měla být teplota snížena nad 38 stupňů.
  • Nepodávejte paracetamol dětem déle než tři dny. Jejich vnitřní orgány ještě nejsou plně utvořeny, takže na játrech vzniká další zátěž.
  • Taková antipyretika by neměla být podávána pro prevenci.
  • Malé dítě musí pilulku nejprve rozpustit ve vodě.
  • Tabletu určenou pro dospělé byste neměli používat - není možné přesně stanovit dávkování.
  • Nurofen má dráždivější účinek na žaludek než Panadol. Proto je lepší přestat na poslední lék.

Tipy pro užívání léků, které zahrnují paracetamol

  • Existují různé formy uvolňování této účinné látky. To může být ve svíčkách, sirupy nebo ve formě suspenze. Jsou nejvhodnější pro děti do 1 roku.
  • Aby se snížily škodlivé účinky na játra, měli byste lék podat po jídle.
  • Dávka 150 mg na kilogram hmotnosti je pro tělo dítěte nebezpečná.
  • Předávkování může být rozpoznáno následujícími příznaky: kůže se stává bledou, objeví se nevolnost a zvracení. V tomto případě je naléhavá potřeba poradit se s lékařem.

Někdy, když je teplota vysoká a těžko se sníží, jsou dětem předepsány dvě drogy současně: Nurofen a Paracetamol. Dej tyto léky, dodržuj interval. Nurofen působí rychle a účinek je delší.

Nurofen můžete kombinovat současně s paracetamolem. V tomto případě je z každé drogy odebrána polovina dávky.

Kontraindikace

  • Nepřidávejte lék a časté užívání, které nepříznivě ovlivňuje funkci jater. Je tu nevolnost, zvracení.
  • Individuální nesnášenlivost složek léčiva. Mohou se objevit alergické reakce.
  • Pro děti do dvou let by měl být paracetamol podáván s opatrností - léčivo může způsobit astma.
  • Ve stejnou dobu byste neměli podávat dva paracetamol. To povede k otravě těla. Lze podávat s jinými antipyretiky, například s Nurofenem.
  • Předávkování může nastat, pokud není dodržen interval mezi léky. Je lepší kombinovat léky s lidovými prostředky.
  • Lék je kontraindikován u onemocnění, jako je anémie, hyperbilirubinémie a poruchy v ledvinách a játrech.

Pokud se objeví alespoň jeden příznak, pak by tento přípravek měl být nahrazen jiným. Nurofen zřídka způsobuje alergie a způsobuje menší poškození vnitřních orgánů. Stejně jako paracetamol je Nurofen dostupný ve formě čípků, tablet a sirupu.

Lékárny mají mnoho léků, které obsahují paracetamol. Panadol je dostupný ve formě tablet, svíček a sirupů. Panadol Baby se vyrábí speciálně pro ty nejmenší.

Nezapomeňte, že všechny léky musí být uchovávány mimo dosah dětí. Léky pro dospělé je lepší uchovávat odděleně od dětí, aby nedošlo k záměně léků v důsledku zvýšeného vzrušení v období nemoci dítěte.

Před podáním paracetamolu dítěti se poraďte se svým lékařem. Je to on, kdo vám řekne, co je lepší zvolit dávkovou formu, zda ji kombinovat s jinými antipyretiky. Vypočítá přesné, povolené dávkování. Pouze dodržování pravidel a doporučení může snížit vedlejší účinky a předávkování.

Popis a dávkování Paracetamolu pro děti

Je možné podat dětem Paracetamol a v jakém dávkování. Tento nástroj účinně zvládá vysoké teploty, zatímco příčina onemocnění nemá žádný účinek, ale pouze blokuje jeho symptomy - bolest a horečka. Zda je jeho příjem oprávněný a co je tento lék, poučte se z tohoto článku.

Jakou teplotu se může chrlit

Zvýšená tělesná teplota může být výsledkem různých zánětlivých procesů, virových nebo bakteriálních infekcí. Takže tělo bojuje s patogeny. Teplota nepřesahuje 38,5 0 (pro děti do 5 let - 38 0 C), lékařům se nedoporučuje sestřelit, aby nenarušovaly přirozené obranné mechanismy.

Vědci zjistili, že většina virů a bakterií umírá při takových teplotách nebo jejich přežití je ohroženo. V případě kousání u dětí však hypertermie nemá žádný funkční význam, proto je možné podávat dětská antipyretika v nižších koncentracích než 38-38,5 0.

Vyšší účinnost paracetamolu u virových infekcí, jako antipyretika

Podobná reakce je také možná v důsledku očkování. Proto je vždy nezbytné udržovat antipyretika a léky proti bolesti v lékárničku.

Paracetamol je široce používán ke zmírnění příznaků horečky. Také tento lék má analgetický účinek, takže se používá pro bolesti hlavy, bolesti zubů, svalů a jiných typů bolesti. Akce je zaměřena přímo na mozková centra termoregulace a bolesti.

Co je tento přípravek

Paracetamol je narkotické analgetikum. Protizánětlivý účinek je tak malý, že jeho jmenování není bráno v úvahu. S problémy s krevním tlakem je lék také naprosto bezpečný.

Nástroj není antivirový ani antibiotický, jeho působení je výhradně symptomatické.

Paracetamol musí být užíván s opatrností při onemocněních ledvin a jater, stejně jako při diabetes mellitus, pokud jde o suspenzi nebo sirup. Tento lék je také kontraindikován v případech intolerance fruktózy. Alergické kožní reakce jsou možné ve formě kopřivky, svědění, zarudnutí.

Účinek Paracetamolu začíná v průměru čtyřicet minut po požití. Je racionálnější užívat ji za hodinu nebo dvě po jídle, protože lék opitý bezprostředně po jídle bude absorbován mnohem déle, což zpomalí nástup účinku.

Na prázdném žaludku je Paracetamol také kontraindikován, aby se zabránilo reakcím z gastrointestinálního traktu.

Formulář vydání

Paracetamol je dostupný v různých formách:

  • tablety (200, 325, 500 mg);
  • rektální čípky (80, 170, 330 mg);
  • sirup (120, 125 mg / ml);
  • suspenze (120 mg / 5 ml).

V jakém věku je Paracetamol povolen?

Aby bylo možné správně vypočítat dávku léku, je nutné alespoň přibližně znát hmotnost dítěte. Pro výpočet použijte vzorec: 10-15 mg účinné látky na 1 kg hmotnosti. Užívejte až 4 krát denně, v intervalech 4-6 hodin.

Paracetamol může být podáván dětem po 1 měsíci. Pokud to však situace vyžaduje, lék se používá pro novorozence. V tomto případě je lék předepisován výhradně lékařem, obvykle ve formě suspenze. Tato forma paracetamolu neobsahuje ethylalkohol, proto je výhodnější pro nejmenší. Dávka se vypočítá přesně podle vzorce, protože malý organismus je schopen reagovat i na mírný přebytek dávky.

Svíčky s paracetamolem jsou vhodnější formou pro děti prvních 6 měsíců života.

Pro děti starší 3 měsíců je možné použít ve formě sirupu nebo rektálních čípků. Sirup chutná trochu klonovat, nedoporučuje se ho však ředit. Lepší po požití, dát dítěti trochu vody k pití. Účinek při užívání sirupu přichází rychleji, ale se zavedením svíček je delší.

Čípky jsou dostupné v dávkách 0,08, 0,17 a 0,33 g pro děti do 12 měsíců, 1 až 6 let a 7 až 12 let.

Vezměte lék pouze v případě nouze. Pokud se jednorázový příjem vyrovná s teplem, neměli byste pokračovat v používání, abyste zabránili zvýšení teploty.

Je možné dávat dětem tablety Paracetamolu

Ve formě tablet je Paracetamol předepisován zpravidla pro starší děti a dospělé. Pokud však nejsou problémy s polykáním, je možné v této formě užívat lék od 3 let.

Tablety jsou dostupné v dávkách 200, 325 a 500 mg.

Někdy lékaři předepisují tablety Paracetamolu dětem ve věku 2 let. Pro takové malé bude muset být rozdroben a zředěn lžičkou vody. Ale lék má velmi hořkou chuť, což je nepravděpodobné, že potěší dítě. Pro tento věk je proto výhodnější použít sirup nebo rektální čípky.

V 5 ml sirupu - 1 lžička, obsahuje 120 mg paracetamolu

V anotaci k tabletám Paracetamol bylo uvedeno, že léčivo je povoleno pro děti od 3 let. Většina pediatrů nedoporučuje užívat tablety pro děti do 5 let.

V 3-6 letech, povolená jednorázová dávka - 150-200 mg. Nejvhodnější forma tablet je 200 mg. Pro děti s nízkou tělesnou hmotností pro jednu aplikaci může být dost a polovina pilulky.

Žáci ve věku 8-9 let mohou být bezpečně podáni po celé 325 mg tabletě. Frekvence podávání je stejná pro všechny dávky - interval nejméně 4 hodiny, 1 až 4 krát denně.

Chcete-li užívat Paracetamol pro snížení teploty, doporučuje se, aby nedošlo ke zmírnění bolesti jiné povahy - do 5 dnů.

Co může být v případě předávkování

Při komplexní léčbě onemocnění, v kombinaci s jinými léky, je třeba postupovat opatrně, protože mohou obsahovat i paracetamol. V tomto případě možné otravy těla.

Nenechávejte léky bez dozoru na místě přístupném dětem. Sladký sirup, kdysi v rukou dítěte, může mít rád chuť, pak se nelze vyhnout nežádoucím následkům.

Denní dávka by neměla překročit 60 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte a jedna dávka 140 mg / kg vede k úmrtí. Takže nejlepší by bylo užívat 10-15 mg na 1 kg hmotnosti.

Pokud se teplota sníží, není příliš účinná, neměli byste se snažit o zlepšení účinku zvýšením dávky léku nebo četnosti jeho užívání. V tomto případě byste se měli poradit se svým lékařem a zvolit jiné prostředky.

V každém případě, i když jsou dodržována doporučení týkající se aplikace, je nutné sledovat stav pacienta, aby nedošlo ke ztrátě životně důležitých minut, v případě individuální intolerance nebo předávkování.

Při překročení norem dávkování nebo při dlouhém příjmu Paracetamolu je možné projevit následující příznaky:

  • bledá kůže;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • bolest v játrech;
  • zvýšený bilirubin v krvi;
  • selhání ledvin;
  • arytmie;
  • pankreatitida;
  • bolest břicha;
  • kóma.

První známky předávkování se mohou projevit jak v první den předávkování jednou dávkou, tak postupně s prodlouženým užíváním léku.

Nouzová pomoc s intoxikací je okamžitě přestat užívat lék, nejlépe následovaný výplachem žaludku. Nebude to přebytečný příjem enterosorbentu. Po přijetí prvních nezbytných opatření je nezbytné požádat o pomoc v naléhavých případech.

Neužívejte dávku léku 60 mg na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Při zvýšení dávky nad 150 mg na 1 kg je možný letální výsledek.

Závěry

Navzdory relativní bezpečnosti léku je nutné pamatovat na možné vážné následky a v žádném případě neošetřovat samy, zejména pokud jde o zdraví dítěte. V nouzových případech však rodiče potřebují vědět, co mají dělat, aby dětem poskytli mimořádnou pomoc před příchodem lékaře.

Zvýšení teploty je pouze příznakem. Jedině na něm není možné zastavit průběh nemoci. Užívání Paracetamolu proto může pomoci zmírnit horečku nebo bolest, ale pouze ošetřující lékař by měl určit příčinu onemocnění a předepsat vhodnou léčbu.

Jak si vybrat teploměr pro dítě, přečtěte si zde, protože kromě rtuti existují vhodnější formy pro novorozence, ve formě bradavky nebo vrtošivé - bezkontaktní teploměry.

Doporučujeme, abyste si přečetli článek o tom, jaké první kroky je třeba podniknout, pokud dítě namočilo nohy.

Popis a dávkování Paracetamolu pro děti: 1 komentář

Hlavní výhody paracetamolu spočívají v tom, že lék je rozhodně levnější než jiná antipyretika a analgetika a nedráždí střevní sliznici, protože rychlá účinnost léku je způsobena tím, že se léčivo rychle dostává do krve.

Tablety Paracetamolu pro děti: návod k použití a dávkování pro různé věkové kategorie

Když má dítě horečku, první lék, který rodiče používají ke stabilizaci svého stavu, je paracetamol, a to není náhoda.

Světová zdravotnická organizace zahrnula tento lék do seznamu nejúčinnějších, nejbezpečnějších a nákladově efektivních léků.

Podívejme se podrobně na instrukce pro použití tablet Paracetamol pro děti (200 a 500 mg): doporučené dávky při teplotě, je možné podat lék pro dítě vůbec a kolik, co když je rychlost překročena?

Popis a akce

Paracetamol není novinkou ve farmaceutické oblasti. Používá se pro léčbu již od roku 1893. To je jeden z nejbezpečnějších nesteroidních protizánětlivých léků.

Léčivo nemá téměř žádný vliv na cyklooxygenázu nebo COX, která je produkována v periferních orgánech a tkáních. Proto má méně vedlejších účinků než jiné NSAID.

Lék nedráždí žaludeční sliznici, nevede k narušení metabolismu vody a minerálů.

Současně lék ovlivňuje COX, který produkuje mozek, což je způsobeno antipyretickými a analgetickými vlastnostmi. Schopnost ovlivňovat zánětlivé procesy léčiva je téměř nepřítomná.

Paracetamol se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu, proto jsou nejvýhodnější předformované dávkové formy spolu s rektálními čípky.

Lék působí rychle a do 30 minut po požití je pozorována jeho maximální koncentrace. Akce trvá až 4 hodiny.

Nedostatek účinku s použitím paracetamolu je důvodem pro okamžitou žádost o lékařskou pomoc.

Pokud chcete vědět, jak léčit herpetické bolesti v krku u dětí, doporučujeme přečíst si naši publikaci.

Následující článek se zabývá příznaky a léčbou akutní pyelonefritidy u dětí.

Příčiny a metody léčby enurézy u dětí jsou podrobně rozebrány v tomto materiálu. Další informace!

Forma uvolnění a složení

Lék je dostupný v tabletách 0,2 g a 0,5 g (200 a 500 mg). Tato forma se doporučuje pro děti starší 6 let z důvodu možného předávkování.

Pro fyzikální vlastnosti je čistě bílý nebo se smetanově zbarveným krystalickým práškem, který je rozpustný v alkoholu a není rozpustný ve vodě.

Indikace

Lék se používá, pokud:

  • teplota vzrostla na 38 ° C a vyšší (do 5 let), do 38,5 ° C (věk po 5 letech) a trvá nejméně 4 hodiny;

  • stížnosti na bolest zubů, bolesti hlavy, bolesti svalů.
  • Paracetamol je účinný při virových infekcích (ARVI).

    Používá se také pro plané neštovice, spalničky, chřipku, zarděnku, zuby, po úrazech a popáleninách.

    Nepomáhá při bakteriálních infekcích, komplikacích ARVI, účinek je krátkodobý nebo chybí.

    Kontraindikace

    Seznam kontraindikací je malý ve srovnání s jinými léky. Patří mezi ně:

    • individuální intolerance;

    věk do 2 let;

    onemocnění gastrointestinálního traktu s tvorbou vředů a erozí, krvácení do žaludku, zánět, aktivní krvácení;

    progresivní patologie ledvin, jater, těžké formy nedostatečnosti těchto orgánů;

    nesnášenlivost kyseliny acetylsalicylové nebo jiných NSAID;

  • hyperkalemie (vysoký draslík v krvi).
  • Kolik a jak dávat

    Maximální doba léčby je:

    • do 6 let - 3 dny;

    Jaká dávka přípravku Paracetamol je potřebná pro děti, jak přípravek užívat správně?

    Jedna dávka Paracetamolu pro děti o hmotnosti 10 kg je 100-150 mg (0,1-0,15 g) nebo 1 / 2-3 / 4 tablety s dávkou 200 mg (0,2 g).

    Opakovaný příjem by neměl být starší než 4–5 hodin. Během dne jsou povoleny 4–5 recepce.

    Bezpečná denní dávka - až 60 mg / kg těla. To znamená, že dítěti o hmotnosti 10 kg denně by neměly být podávány více než 3 tablety po 200 mg.

    U dospívajících nad 12 let, kteří váží více než 40 kg, je maximální jednotlivá dávka 1 g (5 tablet po 0,2 g), denně 4 g (20 tablet po 0,2 g).

    Způsob použití, zvláštní pokyny

    Prostředky dávají dovnitř. Po jídle by měla trvat 1-2 hodiny, jinak se vstřebávání zpomalí. Omyjte ji velkým množstvím čisté vody. Pokud je dítě malé, tableta se rozemele na prášek.

    Paracetamol je ambulance, která nevyléčí, ale pouze eliminuje projevy onemocnění. Pokud neodstraníte příčinu nemoci, vrátí se teplota a bolest.

    Jaká je účinná a bezpečná léčba sinusitidy u dětí? Odpověď na otázku, podívejte se do našeho článku.

    V této publikaci je uvedena gymnastika pro oči s krátkozrakostí u dětí.

    Všechny podrobnosti o chronické mononukleóze u dětí a metodách léčby a prevence naleznete zde.

    Funkce příjmu

    Po konzultaci s lékařem by měla být vyřešena otázka, jaká dávka paracetamolu by měla být dětem podávána v tabletkách. Ošetření zohledňuje takové vlastnosti přijetí:

    • v případě onemocnění jater snižte dávku;

    při užívání jiných léků musíte zajistit, aby neobsahovaly paracetamol;

  • Nepodávejte dětem alkoholické přípravky, protože alkohol zvyšuje vstřebávání léku.
  • Předávkování

    Užívání léku v jedné dávce vyšší než 150 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte způsobuje těžké, v některých případech fatální poškození jater.

    Tablety paracetamolu pro děti při vysoké teplotě

    S rozvojem nachlazení, první znamení u dětí je zvýšení teploty. Pokud za zvýšených teplot pediatrové zakazují dávat dětem antipyretikum, pak když teploměr čte nad 39 stupňů, je nutné uchýlit se k pomoci léků. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit teplo, je lék zvaný Paracetamol. Mohou děti užívat tablety Paracetamol, v jakém věku by měly být použity, stejně jako vlastnosti dávkování léku, zjistit dále.

    Tablety pro dávkování paracetamolu

    Teplota paracetamolu je dostupná ve třech formách: tablety, sirup a rektální čípky. Všechny formy uvolňování léčiva jsou určeny ke snížení vysoké teploty. Paracetamol by měl být podáván dítěti v určitých formách uvolňování v závislosti na jeho věku.

    Hlavní výhodou léčiva ve formě tablet je nízká cena, zejména ve srovnání se sirupy. Mnoho rodičů se uchyluje k užívání léků v pilulkách pouze v případě, že dítě má 5 let. V tomto věku, dítě může polknout pilulku, že to není uvízl v krku. Někteří rodiče nespěchají, aby se uchýlili k pomoci drogy v pilulkách a dali ji na 6 let.

    Návod k použití ukazuje, že dětem může být poskytnut lék ve formě tablet 2 roky a starší. Je však důležité poznamenat, že za 2-3 roky je vhodnější pro děti dát sirup a až 2 roky je nejlepší použít rektální čípky. Paracetamol ve formě tablet může být užíván při teplotě pro malé děti, ale současně je třeba pilulku nejprve nalít a poté podat společně se slazenou vodou.

    Důležité vědět! Při vysokých teplotách může být Paracetamol podáván dětem maximálně 4krát denně. Interval mezi následujícími recepcemi by měl být 4-6 hodin. Délka léčby by neměla být delší než 3 dny.

    Jak podávat tablety přípravku Paracetamol dětem závisí na jejich věku a hmotnosti. Paracetamol při teplotě pro děti by měl být vypočítán na základě následující dávky: 10 mg léčiva je zapotřebí na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Pro dítě, jehož hmotnost je 10 kg, bude zapotřebí 100 mg léku.

    Zajímavé vědět! Teplota dětského léku může klesnout přibližně o 25-30 minut po požití.

    Paracetamol Dávkování 200 mg ve formě tablet

    Je možné dát dětem Paracetamol, už jsme to zjistili. Za zmínku stojí, že pokud dítě ve věku 5-6 let nemůže polykat tabletu úplně, mělo by být rozděleno na části nebo rozdrceno na prášek. Nedoporučuje se dávat dětem lék ve formě tablet, proto je lepší uchýlit se k rektálním čípkům.

    Lék Paracetamol 200 mg je velmi populární. Tablety se rychle vstřebávají do těla, takže po 30 minutách dochází k pozitivnímu účinku při jeho použití. Tablety navíc neobsahují příchutě a barviva, která by mohla dětem při orálním použití ublížit. Můžete nejen snížit teplotu léku, ale také snížit bolestivé příznaky bolesti zubů, bolesti hlavy, neuralgie a osteochondrózy. Jak snížit teplotu s daným lékem, zjistit více.

    • Děti mladší dvou nebo tří let by neměly dostávat antipyretické tablety. Kromě toho, pokud lékař předepsal užívání léku pro dítě v této formě, pak se můžete uchýlit k takové léčbě.
    • Děti do pěti let nebo šest let mohou dostávat léky ve formě tablet, ale pouze v dávce 100 mg. Paracetamol může být podáván dítěti v tomto věku ne více než 2x denně.
    • Děti do 12 let dávají léčivo v dávce 200 mg. Dávkování paracetamolu závisí především na váze, takže před tím, než dáte lék dítěti, musíte si přečíst návod.
    • Starší děti od 12 let mohou dostat Paracetamol v dávce 500 mg.

    Pokyny ukazují, že dětem mladším 12 let mohou být podávány tablety v dávce 500 mg, ale dávka by měla být správně vypočtena. Je také důležité si uvědomit, že před podáním léku při teplotě 38 a vyšší byste se měli poradit s odborníkem. O tom, jak brát, kolik potřebujete lék, a jak často ho lze použít, řekněte okresu nebo ošetřujícímu lékaři.

    Důležité vědět! Pro snížení teploty dítě potřebuje v případě, že teploměr ukazuje značku nad 39 stupňů. Dospělý může začít snižovat teplo, pokud značka překročí hodnotu 39-39,5 stupňů.

    Mohou děti užívat léky v tabletkách

    Lékaři říkají, že děti mohou pít pilulky, pokud jsou splněny určité podmínky.

    1. Pokud teploměr čte nad 38,5-39 stupňů. Pro děti do 3-4 let je nutné porazit teplo nad 38-38,5 stupně.
    2. Pospěš si porazit teplo pod 38 není za to. Když teploměr čte nad 38, měli byste se nejprve pokusit použít populární metodu, například otřením roztokem kyseliny octové. Pokud horečka stále roste nebo trvá čtyři hodiny nebo více, poté, co rodiče přijali všechny metody, jak ji snížit, může být tento lék podán.
    3. Může být Paracetamol používán u dítěte a v jakém dávkování by měl být používán při vysoké teplotě, bolesti zubů a slabosti. Je nejen možné, ale nutné. Pokud lék nesnižuje horečku, ale zároveň se snížila bolest při kousání zubů, měli byste se poradit s odborníkem nebo nahradit lék přípravkem Ibuprofen.

    Paracetamol je vynikajícím nástrojem v boji proti silné horečce u dětí různého věku. S věkem, forma drogy může být změněna, a název léku může zůstat stejné, ale na jednu podmínku, že lék dává pozitivní účinek.

    Je předávkování lékem nebezpečné?

    Pokyny uvádějí, že v případě předávkování lékem je nutné se poradit s lékařem. Jak dát Paracetamol dětem, zjistili jsme, ale proč je předávkování této drogy tak nebezpečné? Ve skutečnosti je Paracetamol jedním z nejbezpečnějších antipyretik. S mírným předávkováním na zdraví dítěte to neovlivní, zejména pokud je lék používán v jedné dávce.

    Důležité vědět! Před použitím přípravku Paracetamol u dětí při teplotě v tabletách byste se měli seznámit s dávkováním léku a poté jej vyzvednout podle hmotnosti dítěte.

    V závislosti na přebytečném množství léčiva se u dítěte může objevit předávkování vedlejšími účinky. Nadměrné dávky léčiva způsobují negativní účinky na orgány, jako jsou ledviny a játra. Nejčastěji se s pravidelným předávkováním lékem vyvíjí poškození jater a jaterní kóma.

    Příznaky předávkování paracetamolem zahrnují:

    • nevolnost a zvracení;
    • bolest břicha;
    • problémy se židlí;
    • výskyt ospalosti.

    Nejnebezpečnější známkou předávkování je intoxikace. V tomto případě se obraťte na nemocnici. Proto otázka, zda dítě může paracetamol, odpovězte tak, aby tento lék byl nejen povolen, ale v případě potřeby nezbytný. Aby nedošlo k omylu s dávkou, musíte si pozorně přečíst návod nebo se poradit s odborníkem.

    Jak užívat Paracetamol pro děti a dospělé - forma uvolňování, dávkování, vedlejší účinky a analogy

    Pokud máte bolesti hlavy nebo vysokou horečku, mnozí z nich se dostanou do lékárničky pro obvyklý paracetamol. Do jaké míry bude takové samoobslužné řešení odůvodněno, je však bodem. Před zahájením takové terapie vám lékaři doporučují zjistit, co je Paracetamol - návod k použití, forma léku, v jakých intervalech je bezpečnější užívat tablety pro dospělé a děti.

    Co pomáhá Paracetamolu

    Léčivo patří do skupiny narkotických analgetik, které mají slabý antipyretický a protizánětlivý účinek. Působení paracetamolu je zaměřeno na blokování syntézy prostaglandinů, které ovlivňují mozkové oblasti v centrální nervové soustavě zodpovědné za bolest a zimnici, což snižuje její vliv na termoregulaci a zvyšuje přenos tepla.

    Hlavním účelem medikace je symptomatická léčba, úleva od bolesti, snížení zánětu a snížení tělesné teploty. Návod k použití udává účinnost léčiva při léčbě:

    • febrilní syndrom;
    • myalgie;
    • migrénu;
    • bolest zubů;
    • dysmenorea;
    • neuralgická onemocnění;
    • zranění, zejména popáleniny;
    • bolest v kloubech, zádech a dolní části zad.

    Složení

    Hlavní účinnou složkou léčiva je paracetamol. V závislosti na formě uvolňování léčiva se jeho koncentrace a složení dalších látek liší, například:

    • 100 ml formy sirupu obsahuje 2,4 g paracetamolu a pomocných složek: propylenglykol, 96% ethylalkohol, sorbitol, čištěnou vodu, malinovou příchuť, propylparaben, methylparaben.
    • Složení tablet Paracetamolu - 500 nebo 200 mg účinné látky, bramborového škrobu, stearátu vápenatého, aerosilu, polyvinylpyrrolidonu.
    • 5 ml suspenze obsahuje 120 mg účinné látky, glycerolu, kapalného sorbitolu, xantinové gumy, příchutí a barviv, sacharózy, čištěné vody.
    • Rektální čípky se skládají ze 100 nebo 500 mg hlavní složky plus mastné báze.

    Formulář vydání

    Vzhled léku a objem uvolňování se liší následujícím způsobem:

    • Tablety paracetamolu jsou bílé nebo krémové barvy s vnějším zkosením. K dispozici v krabičkách po 10 nebo 20 kusech.
    • Sirup je viskózní průsvitná kapalina s jemným růžovým odstínem, sladká a má příjemnou malinovou příchuť. K dispozici v lahvích po 50 nebo 100 ml s odměrnou lžící.
    • Čípky pro rektální použití mají bělavou krémovou barvu. K dispozici v 5 ks. v polyethylenových vrstevnatých buňkách.
    • Suspenze pro perorální použití je viskózní narůžovělá tekutina, obvykle s jahodovou příchutí. Dodává se ve skleněných lahvičkách po 100 - 200 ml s odměrnou stříkačkou nebo lžičkou.

    Farmakodynamika a farmakokinetika

    Léčivo má antipyretický, analgetický a středně protizánětlivý účinek. Absorpce paracetamolu začíná v horní části střeva, odkud lék proniká do všech měkkých tkání krví. Lék inhibuje excitabilitu mozkových center zodpovědných za termoregulaci, syntézu prostaglandinových inhibitorů a zánětlivých mediátorů. Paracetamol se metabolizuje v játrech za vzniku paracetamol sulfátu a vylučuje se ledvinami.

    Malé množství léčiva se rozpadá na para-aminofenol, což zvyšuje toxický účinek tablet. Při užívání tobolek je maximální plazmatická koncentrace pozorována po 30-40 minutách. Biologická dostupnost paracetamolu v dávce vyšší než 1 gram je 87-90%, při nižší koncentraci - 55-60%. Antipyretický účinek a analgetický účinek při užívání tekutých suspenzí nastává dříve - po 15-20 minutách. Poločas paracetamolu s močí je 2-4 hodiny, renální clearance je 5%.

    Paracetamol - indikace pro použití

    Léky se předepisují pouze pro symptomatickou léčbu syndromu bolesti slabé nebo střední závažnosti, různého původu a lokalizace. Jako další složka, stejně jako samostatný nástroj, se tablety často používají ke snížení tělesné teploty nebo zmírnění zánětu. Podle návodu k použití jsou:

    • horečka způsobená infekcemi;
    • léčba Rayova syndromu;
    • bolesti zubů nebo bolesti hlavy;
    • symptomy neurologické bolesti;
    • hypertermie po očkování;
    • bolestivá období.

    Kontraindikace

    Přímý zákaz použití je ve věku do 3 měsíců a těhotenství ve třetím trimestru. Toxické účinky paracetamolu jsou zvýšeny přítomností:

    • erozi žaludeční sliznice nebo vředů;
    • krvácení do žaludku;
    • zánětlivá onemocnění trávicího traktu;
    • bronchiální astma s nesnášenlivostí vůči NSAID nebo aspirinu;
    • onemocnění jater;
    • hyperkalemie;
    • citlivost na jednu nebo více látek z kompozice;
    • onemocnění ledvin;
    • selhání jater;
    • polyposis nosní dutiny;
    • chirurgie bypassu koronárních tepen.

    Dávkování a podávání

    Během léčby lékaři doporučují držet se dávek uvedených v návodu a průběhu užívání tablet. Časový interval mezi tobolkami by měl být nejméně 4 hodiny. Pokud se teplota zvýší, maximální doba užívání léčiva by neměla překročit 3 dny. Delší léčba je povolena pouze jako analgetikum - můžete pít tablety po dobu 5 dnů.

    Dávka paracetamolu závisí na formě uvolnění:

    • dospělým pacientům není předepsáno více než 4 gramy léků v tabletách denně;
    • ve formě sirupu můžete užívat 40 ml denně, rozdělených do několika dávek;
    • Rektální čípky pro dospělé pacienty s hmotností nad 60 kg se umísťují až 4x denně.

    Zvláštní pokyny

    Při předepisování léčiva pacientům s benigní hyperbilirubinemií, patologií jater nebo ledvin a starších osob je nutná péče. Vzhledem k toxickým účinkům účinných látek na tělo během léčby paracetamolem je nutné kontrolovat stav krevní formulace, obecné klinické ukazatele pacienta a zcela ukončit konzumaci alkoholu.

    Během těhotenství

    Během laboratorních testů nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky na plod a zdravotní stav ženy během těhotenství. Vzhledem k absorpci placentární bariérou a mateřským mlékem se však její použití doporučuje pouze v 1. a 2. trimestru těhotenství. V trimestru 3 a během laktace je paracetamol předepisován těhotným ženám pouze na doporučení lékaře a pokud očekávaný přínos pro matku převažuje nad možnými riziky pro dítě. Lékař zvolí dávku léku individuálně.

    Paracetamol pro děti

    Dávka pro děti je zvolena v závislosti na věku dítěte a formě uvolnění léku:

    • V tabletách je paracetamol pro děti předepisován ve věku 9 až 12 let s dávkou nejvýše 2 gramy denně;
    • Jedna dávka suspenze kojenců se vypočítá na základě tělesné hmotnosti a neměla by být vyšší než 10-15 mg na 1 kg hmotnosti. Frekvence použití 3-4 krát denně.
    • Denní dávka rektálních čípků pro děti mladší než jeden rok je 0,5-1 ks. Dítě ve věku 3-5 let má předepsáno 1,5-2 svíčky, pro děti od 5 do 10 let 2,5-3,5 svíček denně.
    • Dětský sirup lze používat od 6 měsíců věku při 60 ml denně. Děti od 1 do 3 let mají dávat 180 ml, od 3 do 6 let - 180 ml, od 6 do 12 let, 240 ml.

    Při porušení ledvin a jater

    S opatrností je nutné předepsat lék na porušení jater, současné selhání ledvin, včetně vrozených abnormalit těchto orgánů a Gilbertova syndromu, virové hepatitidy, zánětu močového měchýře nebo přítomnosti ledvinových kamenů. V těchto případech, před pitím Paracetamolu, je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.

    Interakce s jinými léky

    Při současném použití paracetamolu a jiných léků může dojít k různým narušením účinnosti obou léčiv. V lékařské praxi je známa hepatotoxicita následujících kombinací:

    • antiepileptika - vede ke snížení antipyretického účinku, toxického poškození jater;
    • antikoagulancia zhoršují srážení krve;
    • aktivní uhlí snižuje biologickou dostupnost paracetamolu;
    • barbiturát snižuje schopnost termoregulace;
    • isoniazid - způsobuje hepatotoxický účinek, zvyšuje vstřebávání;
    • rifampicin - zvýšená clearance paracetamolu a zvýšený metabolismus léčiv v játrech;
    • probenecid - snížení clearance;
    • anticholinergní činidla mohou snižovat absorpci paracetamolu;
    • ethinylestradiol - zvýšená absorpce;
    • interakce s jinými podobnými léky - existuje riziko předávkování;
    • při užívání přípravku Kolestiramin méně než hodinu může dojít ke snížení absorpce.

    Vedlejší účinky

    Při užívání přípravku se mohou vyskytnout následující negativní reakce: t

    • Na části močového systému: výskyt aseptické pyurie, koliky.
    • Srdce: snížení kontraktilní funkce myokardu.
    • Alergické reakce: angioedém, vyrážka, svědění, zarudnutí kůže.
    • Ze strany hematopoézy: porušení krevního vzorce, snížení srážlivosti, anémie, výskyt methemoglobinu v plazmě.
    • Centrální periferní nervový systém: ospalost, únava, podrážděnost.
    • Trávicí trakt: bolest žaludku, nevolnost nebo zvracení, dyspepsie.

    Předávkování

    Při použití nadměrných dávek po dobu 24 hodin může oběť zaznamenat:

    • bledost kůže a sliznic;
    • ospalost;
    • závratě;
    • nevolnost, násilné nutkání zvracet;
    • porušení srdečních rytmů;
    • zánět slinivky břišní;
    • vývoj těžkého nefro a hepatopatologie;
    • encefalopatie;
    • žaludeční křeče;
    • toxické poškození ledvin.

    Analogy

    Paracetamol je aktivní metabolit fenacetinu, který byl dříve považován za nejlepší analgetikum. Nicméně, s velmi silnou bolestí, to je více rozumné používat ne tak toxické drogy, například: Nurofen, Citramon, Ibuprofen, Tempalgin nebo Analgin. Když se tělesná teplota dítěte zvýší, může být tento prostředek nahrazen Panadolem, Kalpolem nebo Efferalganem. Tyto léky mají mírnější účinek na tělo dětí. Dospělí pro horečku mohou používat: Strymol, Flytabs, Daleron.

    Paracetamol Cena

    Lék je dostupný v lékárnách bez lékařského předpisu. Po zakoupení byste se měli ujistit, že doba použitelnosti léku není překročena, balení obsahuje návod k použití nebo anotační vložku. Nástroj skladujte na tmavém, chladném místě, při teplotě do 25 stupňů. Cena léku v oblastech Moskvy se liší v závislosti na formě uvolnění léku a výrobce.